07 testere logosundaki noktalı “i” harfi

Şu andaki STIHL logomuzda “i’mizi noktalamıyoruz”. Bunun nedeni, şirketimizin adındaki her harfi büyük harfle yazmamızdır. Bu bizim içinde ismi yazarken, STIHL firmasından veya Stihl ailesinden bahsedip bahsetmediğimizi de açıklığa kavuşturuyor. 

Bir tuhaflık: “Stihl 07”
Ancak, 1960’lardan gelen 07 motorlu testeresinin üzerinde ki logo gerçek bir tuhaflıktır. Şirket adı, STIHL motorlu testere üzerine küçük harflerle yazılmıştır ve “i” üzerinde bir nokta ile benzersiz bir marka yaratılmıştır.

STIHL_07

Kağıt üzerinde mürekkeple çizilmiş bu sıradışı yazıların özgün tasarımı, şirket arşivlerinde hala bulunabilir.

STIHL_logo

Kereste ve inşaat endüstrisi için 07, orta büyüklükte evrensel bir motorlu testere oldu. Ayrıca yangın ve acil servis hizmetleri için de uygundur. Küçük harfler büyük olasılıkla motorlu testerenin daha küçük boyutunu yansıtmak için tasarlandı. Sonuçta, 07’nin ünlü babası Contra’dan 2.2 kilo daha hafifti.

1976’dan bu yana büyük harfler
Mevcut şirket logosu ve STIHL için özel olarak tasarlanmış bir patentli yazı geliştirildiğinde, “i” nin üzerindeki nokta, şirketin ticari markasından 1976’da ortadan kayboldu. Sonuç olarak, 07 ve onun halefi modelleri 08 ve 08 S, tipografik kuralın istisnaları olarak kalmıştır.