15 Soruda Zincir Yağını Cevapladık

1-Motorlu testere yağı nedir?

Motorlu testere yağı, modern motorlu testerelerin zincir ve palalarının yağlanması için özel olarak geliştirilmiştir. Seçilmiş mineral baz yağlar, aşınma, pas ve korozyona karşı iyi koruma sağlamak için özel katkı maddeleriyle birleştirilmiştir.

 

2-Motorlu testere zinciri için en iyi yağ hangisidir?

Kolza bazlı (genellikle kanola olarak adlandırılır) yağ şu anda çevreyle uyumlu en yaygın zincir ve pala yağıdır. Bitkisel bazlı yağlar, tarımsal ürünlerden elde edilen trigliserit veya doğal esterlerdir.

 

3-STIHL zincir yağı neyden yapılır?

Bitkisel yağ bazından üretilen STIHL BioPlus™ yağı, çevreye zarar vermeden zincirinizi yağlamanın en iyi yoludur. Bu zincir yağı, geleneksel yağlara kıyasla insanlara ve çevreye daha az zarar verirken, düşük sıcaklıklarda bile mükemmel akışkanlık özellikleri sunar.

 

4-Zincir yağı yerine 10w 30 motor yağı kullanabilir miyim?

Evet, kışın kullanım için ideal olmasa da kullanılabilir.  10w 30’luk bir yağ, soğukta ve sıcakta iyi performans gösterebilir. Ancak 10w 30 motor yağı, motorlu testere ısındığında ve çalışmaya başladığında istenmeyen şekilde çok yapışkan ve akışkanlığı düşük bir hale geçer.

 

5-Pala yağı için herhangi bir yağ kullanılabilir mi?

Motor yağı. Testere pala ve zincir yağı, geleneksel otomobil motor yağı gibi SAE tarafından derecelendirilmemiştir. Üreticinizin pala ve zincir yağı önerisi mevcut değilse, zincirinizi yaz aylarında yağlamak için SAE 30 motor yağını ve kış aylarında SAE 10  kullanabilirsiniz. STIHL herzaman kullanım klavuzlarında da açıklandığı üzere STIHL markalı zincir yağlarının kullanılmasını önerir.

 

6-Motorlu testere zincir yağının akışkanlığı nedir?

Her üretici kendi ürününe uygun akışkanlıkta zincir yağı önermektedir. Sürtünmeyi  önlemek için motorlu testere üreticileri, hava sıcaklığına ve çalıştırıldığı testereye uygun yağları üretirler. Yağlarının akışkanlığını açıklamasalar da, kendi markalı yağları dışında  yazın SAE 30 ve kışın SAE 10 akışkanlığında yağ seçebilirsiniz.

 

7-Zincir yağı yerine ne kullanabilirim?

STIHL Motorlu Testerelerdeki zincir yağının yerine STIHL markalı zincir yağlarının haricinde bir yağ veya yağlayıcı kullanılmasını önermemektedir. Zor durumlar için göz önünde bulundurabileceğiniz dört öneri;

  • Motor yağı. Motor yağı, mevcut en kolay bulunan alternatif yağdır.
  • Nebati yağı. Bitkisel yağ da oldukça uygun fiyatlı bir  ve zincir yağı alternatifidir.
  • Kanola yağı. Kanola yağı bitkisel yağ ile karıştırılmamalıdır.
  • Boşaltılan Hidrolik Sıvılar.

 

8-Zincir yağı olarak 2 zamanlı motor yağı kullanabilir miyim?

Hayır, kullanılamaz.

 

9-Motorlu testerede zeytinyağı kullanabilir misin?

Zor durumlarda evet. Motorlu testerelerde en yaygın olarak kullanılan diğer bitkisel yağlar şunlardır: … Zeytinyağı – kanoladan daha kalındır ancak düşük sıcaklıklarda iyi değildir. Ayçiçek yağı – normal zincir yağından daha incedir.

 

10-Motorlu testereyi zincir yağı olmadan çalıştırırsanız ne olur?

Böyle bir durumda zincir ve pala aşırı sürtünmeye ve ısıya maruz kalır. Zincir ve pala çok hızlı şekilde aşınır. Bu şekilde kullanım devam ederse motorlu testerede onarılamayacak hasarlar meydana gelebilir.

 

11-Elektrikli Testereler Neden Yağa İhtiyaç Duyar?

Bir motorlu testere elektrikli de olsa akülü de olsa zincir yağına ihtyaç duyar. Hem elektrikli hem akülü hem de yakıt karışımı ile çalışan motorlu testereler aynı tip zincir yağı kullanır. Motorlu testerenin düzgün kesim yapabilmesi ve arıza riskinin azalması için bu motorlu testere parçalarının yağlı kalması gerekir.

 

12-Motorlu testere zincirimi ne sıklıkla yağlamalıyım?

Her yakıt karışımı ikmali yapıldığında zincir yağı deposuda doldurulmalıdır.

 

13-10W 30 ve SAE 30’u karıştırabilir misiniz?

SAE 10 ve SAE 30 gibi tekli ağırlıkları veya 10W30 ve 10W40 gibi farklı akışkanlıkları karıştırabilirsiniz.

 

14-10W 30 ne anlama geliyor?

Motor yağı üzerindeki 10W30 işareti, yağın viskozitesinin motor soğukken 10W ve motor sıcakken 30W olarak derecelendirildiği anlamına gelir. Bu, 5W’da motor soğukken daha ince bir viskoziteye sahip olan 5W30 etiketli bir yağdan farklıdır.

 

15- Zincir yağı için fren hidroliği kullanabilir misiniz?

Fren hidroliğinin akışkanlığı nedeniyle yakıt karışımınız bitmeden zincir yağı deponuz boşalacaktır. Bu durumda siz fark etmeden pala ve zinciriniz yağsız çalışır. Bakınız; “Motorlu testereyi zincir yağı olmadan çalıştırırsanız ne olur?” Bu nedenle zincir yağı yerine fren hidroliği kullanılmaz.

 

 

Son bir not: Bu makale, STIHL Motorlu Testerelerdeki zincir yağının yerine STIHL markalı zincir yağlarının haricinde bir yağ veya yağlayıcı kullanılmasını önermemektedir.

STIHL motor yağları için bkz.; https://s-line.com.tr/sline-web/products/113001

STIHL zincir yağları için bkz.; https://s-line.com.tr/sline-web/products/113002