1926’dan günümüze STIHL motorlu testereler

40 kilodan biraz daha ağır ve iki kişi ile çalıştırılabilen ilk STIHL motorlu testerenin kullanımının çok kolay olduğu söylenemez.  Ancak ormancılık teknolojisinde çok büyük bir ilerlemeyi  temsil ediyordu ve o günden beri hep ileriye doğru yol almaya devam ettik.  

Motosiklet sepetinde motorlu testere

Nisan_Haber003aSTIHL motorlu testere yelpazesinin gelişimi, zorlu ancak başarılı bir süreç olmuştur. 1926 yılında Andreas STIHL dünyanın ilk motorlu testeresini üretti.  Motor gücü 2.2 kW olan makine, 40 kiloyu aşıyordu ve iki kişi tarafından çalıştırılıyordu. Makineyi pazarlamak ise kolay değildi.  Andreas, Almanya’nın güney bölgesindeki potansiyel müşteriler ile bir araya gelmek için bir motosiklete yan sepet monte etti ve testerenin 1 metreye yaklaşan PALA uzunluğunu araca sığdırabildi.   Testereyi görüp üretkenlik açısından ne kadar büyük bir katkıda bulunduğunu anladıktan sonra birçok kereste fabrikası bu testereden satın almak istedi. Bu “taşınabilir” motorlu testereyle ilgili zamanında ortaya çıkan bir deyim bile oldu: “Keresteyi testereye getireceğine, testereyi keresteye götür”.

Takip eden onlarca yıl içinde testere geliştirilmeye ve iyileştirilmeye devam edildi. 1952 yılında STIHL sadece bir kişiyle çalıştırılabilen motorlu bir testere geliştirdi: STIHL motorlu kol testeresi REB modeli. Daha sonra geliştirilen modeller daha hafif olmakla beraber kullanımları daha rahat ve kolaydı.

Nisan_Haber003b2014 yılının Temmuz ayında günümüzün en kuvvetli STIHL elektrkli motorlu testeresini piyasaya sürdük: STIHL MSE 250 C-Q. Pala ve zincir takılıyken ağırlığı 6 kiloya yakın olan testerenin motor gücü 2,3 kW. Önceki modellere kıyasla daha sağlam bir şanzıman ve sağlam, profesyonel sınıf motor ömrü olan bu testerede tüm yeni özellikler bulunuyor. Makine aynı zamanda bu yelpazenin ilk elektronik hız ayarına sahip. Bu ayar kullanıcının en iyi kesim performansını ayarlamasını sağlarken aynı zamanda ağaca bastırma gücünü azaltır ve kullanımını daha az yorucu hale getirir.

 

Kimler elektrikli motorlu testereye sahip olmalı?

STIHL elektrikli motorlu testereler eviniz ya da işyeriniz için olsun, her işe uygundur.  2.5 kilovatı bulan motor gücüyle, bu makineler STIHL “Doğaya Saygı” mührü taşır. Bu mühür, sıfır ya da düşük düzeyde egzoz emisyonları olan STIHL’in çevreye karşı daha duyarlı motorlu ürünlerinde bulunur.  Kullanacağınız yer evinizin bahçesi, bir çiftlik veya işyeri olsun, yakınınızda 20 amperlik bir güç kaynağı varsa STIHL elektrikli  motorlu testereleri tam size göre.