2021 Dünya Şampiyonası Sonuçları

Kütük kırma sporlarının açık ara en popüleri ve tescilli ekstrem sporu STIHL Timbersports 2021 Dünya Şampiyonası Ekim’in ilk haftasında gerçekleştirildi.

Amerika’dan Lentz Kanadalı Dupuis ve Çek Komarek’i geride bırakarak altın madalyanın sahibi oldu. 2021 Dünya Şampiyonası, muhteşem bir açılışın ardından birçok ferdi en iyi derecelere ve bir dünya rekoruna da şahitlik etti.

Dünyanın en iyi sporcularının yarıştığı  STIHL Timbersports 2021 Dünya Şampiyonası  son disiplin olan Hotsaw’a kadar başa baş mücadelelere sahne oldu. Lentz şampiyon olup olmadığını anlayabilmek için ise 5,70 saniyelik derecesinin yetip yetmediğini görmek için liderlik koltuğunda yıpratıcı bir beklemeye koyuldu. Bu arada hakem erken çalıştırma uyarısıyla  var’a gidince gerilim ve heyecan iyice arttı. Ancak  ekranda görülen yeşil ışık ile Amerikalı sporcu kupayı kaldıran isim oldu.

Dupuis Stock Saw disiplininde aldığı diskalifiyenin  bedelini final serisinde ödedi. Sadece dört puan ile ikinci olan Kanadalı Sporcu şampiyonluğu kendi hatasıyla Lentz’e vermis oldu.

Üç kez Dünya Şampiyonasında üçüncü olan Martin Komarek ise ilk defa şampiyonluğa bukadar yaklaşmıştı. Hotsaw’da ikinci iyi dereceye yaparak şampiyonluğu garantileyebilecekken zamanlamada geri kalınca yine üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Biirçok sporcunun kendi en iyi zamanlarını geliştirdiği 2021 Dünya Şampiyonası birde dünya tanıklık etti. Fransız  Pierre Puybaret Singlebuck disiiplininde 11 saniye 58 salise ile dünya rekorunu kırdı.

2021 STIHL Timbersports Bireysel Dünya Şampiyonası sonrası Jason Lentz “ Kendimi çok muhteşem hissediyorum. Altın madalya ömür boyu hedeflerimden biri olmuştu.Bunu gerçekleştirdiğime inanamıyorum. Çok zorlu bir yarıştı. Sonuna kadar burun buruna bir savaş verdik.Ama zoru başardığım için gurulu ve mutluyum” dedi.

2022 Dünya Şampiyonası İsveç’te

2021 Dünya Şampiyonası’nın sona ermesiyle birlikte  STIHL TIMBERSPORTS® yetkilileri resmi olarak  2022 Dünya Şampiyonasının  İsveç’in Gothenburg kentinde olacağını ve Covid nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen  takım yarışlarınında yapılacağını duyurdular. 28-29 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan şampiyonaya hangi takımların katılacağı, Türk Takımı’nında şampiyonada yer alıp almayacağı önümüzde ki günlerde belli olacak. Partille Arena’da yapılacak yarışma için biletler ise satışa çıkartıldı.  www.partillearena.se/timbersports.

Sonuçların detaylarını görmek için STIHL TIMBERSPORTS® database bağlantısına tıklayabilirsiniz.