5 Kolay Adımda Kış Peyzajı İpuçları

Sonbahar mevsiminin son ayları ve kış mevsiminin ilk ayları bahçeniz için hareketli bir zaman olarak görünmeyebilir, ancak bu aylar çimlerinizi gelecek senenin büyüme mevsimine hazırlamanız için ideal bir zamandır. Kış ayları boyunca sağlıklı bir peyzaj düzenlemesi yapabilmeniz için işte beş kolay ipucu:

1. Çalıları ve ağaçlarınızı, çitlerinizi düzeltin

Hosta, şakayık, papatya ve zambaklar gibi yıllık bitkilerin budanması ve düzeltilmesi için durgun aylar idealdir. Bu bitkilere ek olarak, bu zaman süresince çalı ve çitlerin büyük kısmı da budanabilir. Ağaçlarınızı da budamayı düşünüyorsanız, hem yapraklarını döken hem de hep yeşil kalan ağaçları budayabilirsiniz.

Ağaçlarınızı düzgün bir şekilde budamak için, ağacı iyice inceleyin ve sadece zayıf ve çürümüş dalları kesin. Ağaç budama olanaklarınızdan iyice emin olmadığınız sürece yerel, güvenilir, sigortalı bir peysaj şirketine, özellikle ağaç söküm hizmetine danışmanızı öneririz. Böylece kıştan önce ölü ağaçları ve yüksek dalları söktürebilirsiniz. Kışın çıkan fırtınalarda sert rüzgarlar ve şiddetli kar yağışları görülebilir. Bunlar ağaçlardaki ölü parçaların düşme tehlikesi yaratmasına neden olabilir.
Budama ve düzeltme işleriniz için, STIHL:
STIHL Çit kesme ve düzeltme makinelerini
STIHL Motorlu Testerelerini
önermektedir.

2. Yaprak ve döküntüleri temizleyin

Sonbahar ve kış ayları boyunca birkaç gün, bahçenizdeki yaprakları temizleyin. Bahçe yüzeyini kaplayan yaprak ve döküntüler güneş ışığının altta kalan çim yapraklarına ulaşmasını önler. Daha az güneş, çimlerinizin daha az gür ve sağlıksız görünmesine neden olan daha az büyüme anlamına gelir. Ayrıca bahçenizin kahverengi görünen çim veya ölü çimli kötü bir görünüme sahip olmasına neden olabilir.
Temizleme işleriniz için STIHL:
STIHL Üfleme makinelerini
önermektedir.

3. Malçlama için ekim yatakları hazırlama

Bahar yaklaşırken, dört kolay adımda ekim yataklarının hazırlanmasına avantajlı başlayın. İlk olarak ekim yataklarındaki tüm çalıları, ağaçları ve uzun ömürlü bitkileri budayın. Ardından tüm yaprakları ve diğer döküntüleri temizleyin. Yataklar temizlendikten sonra, ekim yataklarının kenarlarını kenar boyunca çim biçme makinesiyle çevresinin üstünden geçerek, temiz ve net bir sınır tespit ederek belirleyin. Son olarak bahar için soğanları dikin. En iyi sonuçlar için soğanlar iyi drenajlı, yükseltilmiş bir ekim yatağına dikilmelidir.

4. Malçı yayın ve hatlarını belirleyin

Ekim yataklarınızı 4 – 5 cm derinlikte malçlayın. Malç sadece estetik değildir, aynı zamanda çetin kış havalarına karşı bir kalkan görevi görür. 4 cm üzeri malç, bitkilerinizin köklerini sıcak tutar ve korur. Malç uyguladığınızda, çalı gövdelerinin veya ağaç gövdelerinin kaplanmadığından emin olun. Malç nemi tuttuğundan, bitkilerin tabanına çok fazla yayılırsa gövde ve köklerin çürümesine neden olabilir. Hazırlığı tamamlamak için, malç hatlarını şekillendirerek ve arkasını yaba veya tırmıkla düzleştirerek belirleyin.

5. Peyzajınız, eviniz ve ekipmanlarınız için kış bakımı

Sonbahar mevsiminin son aylarında, kar altında ölmemesi için çimlerinizi son bir defa daha biçin. Gardenya, kamelya, orman gülü, defne ve diğer yaprağını dökmeyen bitkilerinizi rüzgar yanığı ve don riskinden korumak için çevre dostu güvenli bir nem sızdırmazlık ürünü uygulayın. Kış geldiğinde, donmuş çimlerinizin üstünde yürümeyin, zira çimler kışın uyku halinden çıkana kadar kaybolmayacak olan çirkin yamalar oluşur ve çim sapları kırılır.

Kardan zarar görmelerini önlemek için gevşek dallı yaprağını dökmeyen bitkilerinizi ve şimşirlerinizi bağlayın. Çalılardan karları silkelemek için süpürge veya kar küreği kullanmayın. Zira dallar donmuş ve aşırı kırılgan olabilir. Böyle havalarda en ufak bir darbe bile çalılarda ciddi hasara neden olabilir.

Ayrıca sulama sistemleri dahil olmak üzere tüm su sistemlerinizin kışa hazırlanmış olduğundan emin olun. Tüm su musluklarının kapalı olup olmadığını kontrol edin. Artık organik kimyasallar varsa, bunları donmayacakları bir ortamda kış şartlarından etkilenmeyecek şekilde depolayın.

Aletlerinizin kışa hazırlanması da ayrıca önem taşır. Çim biçme makinenizde, diğer ekipman motorlarında ve yakıt borularında kalan benzini boşaltın. Motorlarda kalan benzin, ekipmanınız uzun bir süre kullanılmazsa yakıt borularını bozabilir.

Ağaçlardan yapraklar düştüğünde olukları ve yağmur borularını temizleyerek evinizi kış için hazırlayın. Bahçeniz varsa, sarmaşık güllerini rüzgar hasarını önlemek için sabitleyin.

Orman gülleri, kamelya, açelya ve defne gibi hassas erken çiçek veren bitkileri korumak için etraflarına kazık çakın, daha sonra şiddetli soğuk olacağı tahmin ediliyorsa, üzerlerini çuval beziyle örtün.