Ahşap döşemenin temizlenmesi

Ahşap döşeme özellikle gölgeli alanlarda hızlı bir şekilde yeşil film kaplanabilir. Ahşap döşemenin yüksek basınçlı bir temizleyiciyle temizlenip temizlenemeyeceğini merak ettiğiniz olmuştur – burada size ahşap döşemeyi doğru bir şekilde nasıl temizleyebileceğinizi ve bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.

Ahşap türleri ve dayanıklılık sınıfları

Öncelikle, döşeme için kullanılan ahşap tipi yüksek basınçlı temizleyici ile temizlenip temizlenemeyeceğini belirleme konusunda temel faktördür. Döşeme tahtaları ve taban panelleri genelde meşe, kayın, tik ağacı, karaçam, alaçam veya bangkirai ağacından yapılmıştır.
Bu ahşap tipleri farklı dayanıklılık sınıflarına ayrılır. 1’inci ve 2’inci sınıf ahşaplar son derece dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü kabul edilir. Bunlara bangkirai ve tik ağacı gibi tropikal ahşapların yanı sıra akasya, karaçam veya Avrupa meşesi de dahildir. Öte yandan, kayın ve alaçam ise daha az dayanıklıdır.
Döşemenizi iyi durumda tutmanıza yardımcı olmak için, temizlik işlemine başlamadan önce döşemeyi yapmak için hangi ahşap sınıfının kullanıldığını öğrenin.

Nasıl temizlenir

1’inci ve 2’inci Sınıf ahşaplar sert bir fırçayla (elle) veya yıkama fırçası ya da yüzey yıkama fırçası ile birlikte yüksek basınçlı bir temizleyici yardımıyla temizlenebilir. Burada basıncınızın çok yüksek olmaması gerekir. (Örneğin ideal makina STIHL RE 88 ve sunduğu bar). Yüksek basınçlar daha iyi bir temizlik performansı sağlar, ancak basıncın çok yüksek olması ahşap yüzeyindeki liflerin hasar görmesine neden olabilir. Hasar ilk bakışta göze çarpmaz ancak ahşap yüzeyi kalınlaşır. Bu nedenle, yüksek basınçlı temizleyiciyle temizlediğiniz alanları, temizlik işlemi bittikten sonra pürüzsüz hale getirmek için zımpara kullanmalısınız. Kullanmıyorsanız, ahşabı düzeltmek için daha fazla yağa ihtiyacınız olacak ve bu da maliyetinizi arttıracaktır.
Kayın ve alaçam gibi daha az dayanıklı ahşaptan yapılmış döşemeler süpürge kullanılarak temizlenebilir. İnatçı kirler bir fırça veya ovma fırçası kullanılarak çıkarılabilir. Ardından, bahçe hortumunuzu kullanarak kirleri yıkayın ve gerekirse sabunlu su kullanın.
Döşemeler için pratik bir kural olarak: ahşabı temizledikten sonra korumaya yönelik işlemden geçirdiğinizden emin olun, örneğin yağ kullanabilirsiniz.

Döşemelerin altı

Döşemelerinizin alt kısmına kimse bakmasa da, temiz olduklarından emin olmalısınız. Alt yapı ile döşeme arasındaki alan her tür kalıntı ve diğer kirlerden düzenli olarak arındırılmalıdır, örn. bir üfleme makinesi kullanılabilir. Böylece döşemelerin çürümesi engellenir ve mantar ve zararlı böceklerin uzak tutulmasına yardımcı olur.