Ahşap Oturma Bankı Yapım Aşamaları

Dinlenmek için sessiz bir yer mi arıyorsunuz? Rustik bir oturma bankı hemen hemen her bahçeye uygundur. Hele ki kendi üretiminiz ve benzersiz bir parça olduğu zaman keyfi çok daha başka olur. “Kendin yap” felsefesini kullanarak sadece birkaç adımda kendi bahçe bankımızı nasıl inşa edebileceğimizi göstereceğiz.

İşte size bir ipucu: Bu projenin ölçülerini biraz daha küçülterek çocuklarınız için de keyifli bir oturma bankı yapabilirsiniz.

Doğru ahşap
Burada ki oturma bankımız için çam kullandık. Bununla birlikte, iğne yapraklı kerestenin reçineyi dışarıya sızdırabileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca dış budak veya kayın ağacı kullanmanızı öneririz. Dayanıklılığını arttırmak için, bankınıza düzenli olarak yağ uygulamanızı öneririz.

Koruyucu giysi
Ahşap sanatçılarının da, motorlu testere ile çalışırken doğru koruyucu ekipmana ihtiyaçları vardır. Koruma başınızla başlar. Mutlaka koruyucu gözlük veya yüz koruması kullanın, ayrıca kulak tıkaçları gibi “kişisel” koruyucuları da kullanınız. Ayrıca, ormanda çalışıyorsanız bir kask takmaya da dikkat edin. El ve bacakları korumak özellikle önemlidir – iş eldivenleri, kesme korumalı pantolon ve kesme korumalı çizmeler kullanın. Ayrıca daima araçlarınızın kullanma talimatlarını okuyun.

1. Adım: Bir bahçe bankı oluşturmak için nelere ihtiyacınız var?

  • Sırt dayanağı için:
  • 2 kazık (istenilen yüksekliğe bağlı olarak kesilebilir)
  • 1 ahşap tahta (yaklaşık 120 cm uzunluğunda)
  • Koltuk için: yuvarlak kütük (yaklaşık 30 cm çap)
  • Ayaklar için: iki adet daha yuvarlak kütük (yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve 30 cm çapında) § 12 vida (yaklaşık 150 mm)
  • Matkap
  • STIHL motorlu testere

İhtiyacınız olan malzemeler…

2

2. Adım:Oturma yerini keselim

Kesmeye başlamadan önce, ahşap takozlar kullanarak kütüğü sabit tutabilirsiniz; böylece kütük yuvarlanmaz. Oturağı yapmak için, kütüğün ortandan ikiye dikey olarak kesilmesi gerekir. Bunu doğru bir şekilde yapmak için, kesim yapmak istediğiniz yeri daha önce işaretlemeniz faydalı olacaktır.Kesmeye başlayacağınız yerden, uzunluğu boyunca işaretlemeye devam ederek, kütük sonuna kadar işaret koymanızı öneririz.Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra, oturma kısmını kesebilirsiniz. Kütüğün ortasına kadar dikey bir kesimle başlayın. Ardından kütüğü 180 derece döndürün ve diğer taraftan kesim yapın.

Kütüğü hareket etmeyeceği şekilde, sabit hale getirdiğinizden emin olun…

3

3. Adım: Ayakların yapımı
Ayak olarak kullanılacak olan iki kütük oturma kısmının altına sığacak şekilde uyarlanmalıdır. Bunu yapmak için, v şeklinde kesim yapmanız gerekecektir. Bu, iki ayakta da, koltuğun güvenli bir şekilde yerleşebileceği çentikler oluşturmanıza olanak tanır. Daha sonra, koltuğu ayaklara yerleştirin ve vidaları koltuk yüzeyinden ayağa doğru vidalayarak sabitleyin.

4

4. Adım:
Parçalar birleşerek koltuk ve ayaklar sıkıca vidalandığında, sırt için olan kalaslarıda onlara vidalayabilirsiniz. Bahçenizin yeni oturma bankı neredeyse bitti – sadece bir adım daha kaldı.

5

5. Adım: Sırt dayanağını takma
Koltuğunuza yaslanmak için son adım, tahtayı istediğiniz yükseklikte kazıklara vidalamaktır. Şeklini kaybetmemesinden emin olmak için, kazık başına iki vidayı kullanmanızı öneririz.

6

Ev yapımı bahçe bankınız bitti
Yeni bahçe bankınız artık test edilebilir. Ahşabı hava şartlarından korumayı öneriyoruz. Seçtiğiniz ahşabın türüne bağlı olarak ahşabı yağ, mum, veya vernikle kaplayabilirsiniz.

SON

İlgili Yazılar

Haberler

STIHL Neden Servis Hizmeti Sunan Bayileri seçiyor?

Satışları sadece yetkili bayiler ve/veya servis hizmeti sunan bayiler aracılığıyla yapmak sadakati, satışları ve müşteri memnuniyetini arttırır. Büyük perakende mağazalarına karşı değiliz. Gerçekten. Ancak güç ekipmanlarımızın satış ve pazarlamasını aile…
Pratik Bilgiler

Optimum Sistem , Maksimum Performans

STIHL Optimum Sistemi. STIHL yakıtları ve yağlayıcıları, STIHL ekipmanı için geliştirilmiş, test edilmiş ve optimize edilmiştir. Bu amaçla kimyagerler, mühendisler ve kullanıcılar yakıtlardan, yağlayıcılardan ve ekipmanlardan en iyi sonuçları elde…
Haberler

İzmir Satış Mağazamız Açıldı

Ülkemizde ve dünyada orman ve bahçe makinelerinin öncüsü STIHL olarak ürünlerimizi sunduğumuz 650’den fazla bayimizle siz değerli müşterilerimize ürün ve hizmet sunmaya devam ediyoruz. Ürünleri görüp test edebilmeniz ve daha iyi…