Ahşap Ren Geyiği Yapım Aşamaları

Bahçeniz için göz alıcı bir süsleme ister misiniz? Bu kılavuz, ağaç gövdeleri ve dallarından bir Ren geyiği oluşturmak için size adım adım talimatlar sunacak.

Kütüğü seçmek
Prensipte, yapacağımız ren geyiği vücudu ve başı için herhangi bir iğne yapraklı ağaç ya da sert kütük kullanabilirsiniz. Bacaklar ve boyun için büyük dalları, boynuzlar için çatallı daha ince dalları seçmenizi öneririz.

İpucu: Montaj sırasında tutkal kullanarak ren geyiğinizi daha dengeli hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte, yapışkan nemli ahşapta kolayca kurumayacaktır, bu nedenle kuru ahşap kullanmanızı öneririz. Nemli kısımlar varsa, her zaman önce nemli parçaları bir araya getirebilir ve sonra parçaları kuru olduklarında yerlerine yapıştırabilirsiniz.

Koruyucu giysi
Önce güvenlik gelir; ormanda bir motorlu testere kullanırken de, yaratıcı projeler için çalışırken de. Bu nedenle, daima güvenlik gözlükleri veya yüz koruması ve kulak koruması kullanmalısınız – Akülü bir testere kullanıyorsanız herhangi bir kulak korumasına ihtiyacınız olmaz.

Ayrıca ellerinizi ve bacaklarınızı da unutmayın! İş eldivenleri, kesme korumalı pantolon ve kesim sırasında kesme korumalı botlar kullandığınızdan emin olun.

Bazı ülkelerin kişisel koruyucu ekipmanlar için özel şartları olabileceğini ve koruyucu giysilerin güvenli bir şekilde çalışmanın yerini tutamayacağına dikkat edin. Bu nedenle, lütfen kullandığınız aracın kullanım talimatlarını her zaman okuyun.

1.Adım: Ahşap ren geyiği için gerekli malzemeler

Gövde için: Kütük (yaklaşık 20 cm çapında)
Kafa için: Kütük (yaklaşık 10-12 cm çapında)
Boynuzlar için: çatallı dallar
Bacaklar ve boyun için: İnce gövdeler veya kalın dallar (yaklaşık 5 cm çapında)
STIHL motorlu testere ve el testeresi
El testeresi
LÖWE budama makası
Matkap ve matkap ucu
Ahşap tutkalı
Çekiç
Tezgah ve Mengene
Açılı taşlama makinesi
Katlanır cetvel
2
2.Adım: Gövde bölümünü kesin

Büyük kütükleri bir tezgah üzerine yerleştirin ve yaklaşık 60 cm uzunluğunda ölçün. Uzunluğu işaretlemek için küçük bir işaret yapın (örneğin el testeresini kullanarak) veya alternatif olarak bir kurşun kalem veya işaret spreyi kullanabilirsiniz.

Kütüğü yerleştirin ve işaretli kısmı dışarıda kalacak şekilde sabitleyin. Kütük parçası bir kerede kesilmez: Kesimin yaklaşık üçte ikisini bitirdiğinizde durun. Aksi takdirde, kesilen parça erken kopabilir ve kütük parçalanabilir. Bunu önlemek için, son kesimi alttan yaparak doğru bir kesim gerçekleştirin.
3
3.Adım: Gövde bölümünde delik açma

Ahşabı tezgahınıza sabitleyin. Matkabı, bacak yerlerine dört delik açmak için kullanın. Bunların derinliği yaklaşık 5 cm olmalı ve gövde ortasına doğru hafif bir açı ile delinmelidir: Bu, bacakların takıldığında hafif bir açı oluşturmasını ve geyiği daha istikrarlı zeminde durmasını sağlayacaktır. Kütüğü çevirin ve boynu için bir delik daha açın. O da, kafanın düz bir şekilde ilerleyeceği açıda, hafif diyagonal şekilde olmalıdır.

İpucu: Uygun matkap ucu seçmek için, bacaklar ve boyun için dalların kalınlığını kılavuz olarak kullanın ve biraz daha küçük bir çapa sahip olan ucu seçin.
4
4.Adım: Bacaklar ve boyun kısmı

Ren geyiğinin dört bacağı ve boynu, kalın bir daldan veya dar gövdeden mümkün olduğunca tek parça (örneğin, genç ağaçların gövde bölümleri) halinde kesilmelidir. Bacaklar için her birini yaklaşık 40 cm uzunluğunda kesmek için budama testeresi kullanın. Bacaklar için dört eşit parçaya ek olarak, ren geyiği boynunu yapmak için ek bir bölüm kesiniz: bu yalnızca 20 cm uzunluğunda olmalıdır.
5
5.Adım: Bacaklar ve boynu sivrileştirin

Bacakların her birinin tek ucunu ve boyun parçasının her iki ucunu sivriltmek için taşlama aleti kullanın. Dalları sıkıştırmak için bir yardımcı kullanın, böylece çalışırken hareket etmezler. Uçları çok keskin bir şekilde sivriltilmemenizi ve takacağınız deliklere uygunluğunu test ede ede sivrileştirmenizi öneririz, böylece daha rahat uyum olacaktır.
6
6.Adım: Ren geyiği gövdesinin monte edilmesi

Kuru ahşap kullanıyorsanız, tahta tutkallarını dört deliğe sürerek parçaları yerleştirebilir ve bacakların vücuda monte olmasını hafifçe çekiç ile vurarak sağlayabilirsiniz. Tutkal kuruduktan sonra geyiği dikin, tutkalı boyun kısmı deliğine sürerek parçayı ekleyin ve hafifçe bir çekiç ile vurarak vücuda yerleştirin. Fazla tutkalı eski, nemli bir bezle silerek temizleyin. Kullandığınız ahşap hala nemli ise, parçaları tutkal olmadan bir araya getirebilirsiniz. Ahşap kurutulduktan sonra bacaklar sallanırsa, yapıştırabilirsiniz.
7
7.Adım: Baş kısmını ayarlama

Orta büyüklükteki kütüğü tezgahın üzerine sabitleyin ve yaklaşık 25 cm’lik bir uzunlukta kesin. Daha önce olduğu gibi, yukarıdan aşağı yalnızca üçte ikisini, kalan kısmı aşağıdan yukarı doğru kesin.
8
8.Adım: Kafa bölümünde delik açma

Önce kafa bölümünün alt tarafındaki boyun için bir delik delin. Delik düz bir şekilde açılmalıdır, böylece ren geyiği başınızı doğal bir açı ile tutar.

Tezgahı çevirin ve boynuzlar için iki delik delmek için daha küçük bir ahşap matkap ucu kullanın. Bunlar kütüğün merkezine doğru biraz eğik olmalıdır.
9
9.Adım: Boynuz yaratın ve boynuzları monte edin

Dallardan bütün yaprakları ve küçük dalları almak için budama makası kullanın. Ardından, açılı bir taşlama ile her kolun alt noktasına hafifçe alın. Zarar gören dalları zarar görmesini önlemek için bir bez kullanarak bir köşede saklayın.

Sonunda kafayı takın. Unutmayınız: ahşap yapıştırıcıyı nemli kullanmaktan kaçının. Son adım olarak, boynuzlarını önceden delinmiş deliklere itin.
10
El yapımı ahşap ren geyiği tamamlandı!

El yapımı ren geyiği bitti! İsterseniz, ren geyiği boynunun etrafına bir eşarp sarabilir veya ona bir şapka takabilirsiniz.

Ren geyiğinize farklı boyutlarda arkadaşlar da yapabilirsiniz..
11