Akü Hafıza Etkisi nedir?

Bazı akülerde, tekrarlanan kısmi şarjla enerji kapasitelerini kaybetmelerine neden olan hafıza etkisi hakkında bir şeyler duymak alışılmadık bir durum değildir. Akünün gücü düştüğünde, akülü el aletinizin çalışma süresi kısalır ve bu da akünün daha sık şarj edilmesini gerektirir. Neyse ki tüm aküler bu kapasite kaybından etkilenmez ve hafıza etkisi STIHL lityum iyon aküler için bir sorun değildir. Mevcut şarj seviyelerinden bağımsız olarak herhangi bir zamanda şarj edilebilirler.

Pil/Akü Hafıza Etkisi: 1960’larda keşfedildi

Akü yada pil hafıza etkisi, 1960’larda mühendisler tarafından keşfedildi ve bir uyduda kullanılan akülerin zamanla kapasitelerini kaybettiğini fark ettiler. Akünün tekrar tekrar kısmen %25’e kadar boşaldığı ve ardından tam olarak yeniden şarj edildiği belirli koşullar altında, akülerin yalnızca en son şarj işlemiyle eklenen enerji miktarını sağladığını buldular; daha önce şarj edilen artık güç, kullanım için mevcut değildi.

Daha fazla açıklamak için bir bavul hayal edin. Bavulunuza son yerleştirdiklerinizi dışarı çıkartmak yerine, bir cep diktiğinizi düşünün. Yeni alan artık valizinizin sunabileceği tüm saklama alanıdır; Doldurulacak daha az alan var ve daha önce paketlediklerinize erişemiyorsunuz. Akülerde, hafıza etkisi bir voltaj düşüşü olarak kendini gösterir ve sonunda, voltaj akülü güç aletinin minimum gereksiniminin altına düştüğünde, etkilenen akülerin kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, akü hafıza etkisi, voltaj düşüşlerinin tek suçlusu değildir. Aşırı şarj, derin deşarj ve aşırı ısınma da şarj voltajının düşmesine neden olabilir ve akünün performansını etkileyebilir. Neyse ki, tüm STIHL lityum iyon aküleri, tüm bu risklere karşı önleyici tedbirler içerir:

Aşırı şarjı önlemek için akü tamamen şarj olduğunda tüm STIHL şarj cihazları otomatik olarak kapanır. STIHL AL 300 ve AL 500 şarj aletleri, akü şarj olurken soğutmak için bir fana sahiptir.

Şarj seviyesi göstergesi aksini gösterse bile tüm akülerin kalan şarjı vardır. Bu, kısa vadede derin deşarja karşı koruma sağlar, ancak aküleri daha uzun süre saklayacaksanız, %40-60 şarjlı olarak saklamanızı öneririz.

Akünün iç sıcaklığı belirlenen noktaya ulaşırsa, akü uygun şekilde soğuyana kadar otomatik olarak devre dışı kalır.

Hangi Aküler Hafıza Etkisine Duyarlıdır?

Akü hafızası etkisi, esas olarak kablosuz aletlerde yaygın olarak kullanılan nikel-kadmiyum pillerde (NiCd) ortaya çıkar. Bu pillerde veya akülerde etki, kadmiyum katot üzerinde kristal oluşumundan kaynaklanır. Çünkü pil tamamen boşalmazsa, pil hücresinin boşalmamış kısmında kristaller oluşabilir. Kristaller malzemenin iletkenliğini bozduğu için kristaller büyüdükçe voltaj düşer.

Kaliteli STIHL Lityum İyon Aküler

STIHL, yalnızca öncekilerden daha hafif ve daha güçlü olmakla kalmayıp aynı zamanda hafıza etkisinden neredeyse hiç etkilenmeyen gelişmiş lityum-iyon aküler kullanır. Akü hücrelerimizde kullandığımız malzemeler ve en son teknoloji sayesinde tekrarlayan kısmi deşarjlardan sonra kayda değer bir voltaj düşüşü göstermezler. STIHL lityum-iyon aküler her zaman şarj edilebilir ve aküyü kullanmadan önce her zaman tam olarak şarj etmeseniz de fark etmez.