Akülü Testere ile Tiyatro İnşaa Etmek

STIHL hayranları genellikle projelerinde STIHL ürünlerini kullanırlar. Ancak STIHL ürünleri kullanılarak yapılan bu ahşap tiyatro sizinde ilginizi çekecek. Hep birlikte bu ahşap tiyatronun hikayesine göz atalım.

Thorington Tiyatrosu, ormanlık alanın ortasında, STIHL MSA 220 C-B Akülü Testere yardımıyla inşa edilen yeni bir açık hava tiyatrosudur! Proje hakkında daha fazla bilgiyi, bu fikrin sahibi olan, Silas Rayner’ den alıyoruz.

Hem ahşap inşaat projelerinde çalışan hem de müzik ile ilgilenen Rayner, yaklaşık 3 yıl önce, bu iki ilgi alanını bir araya getirme ve bir tiyatroyu yaratma fikri ile yola çıkıyor. Tiyatroyu çevreleyen ormanlık alan eski bir kestane ormanı. Alanın ortası ise İkinci Dünya Savaşında patlayan bir bomba nedeniyle krater şeklini almış.

Arsa sahiplerinin ve fon verenlerin izni ve teşviki olmadan bu projeyi yapmak çok mümkün görünmesede inşaatta bütün gücünü ve hevesini üç kişilik küçük bir ekip tamamalanan tiyatro için son noktanın konulmasında büyük etken olmuş.

Tüm malzemeler, inşaat alanına 100 metre mesafedeki çiftlikten tedarik edilmiş. Keresteyi 2019 kışında kendileri kesip frezelemiş, ardından Ağustos 2020’de de tiyatroyu inşa etmeye başlamışlar.

Tiyatronun yapımında ana malzeme ormanın sunduğu Kestane Ağacı. Ancak oturma ve sahneye yer açmak için kraterden temizlenen Sarıçam ve Karaçam da kullanılmış. Çerçeveyi oluşturmak için ise meşe  kullanılmış. Yeşil keresteden yapıldığı ve sürekli doğa etkisine maruz kaldığı için yapının tüm mevsimlere ayak uydurması gerekiyor.

Proje, ekip için harika bir deneyim olmuş, ancak zorlukları da olmuş. Uzun yıllardır benzinli testere kullanıcısı olan ve akülü testereler konusunda şüpheleri olan Silas Rayner, STIHL MSA 220 C-B’nin çok iyi bir iş çıkarttığını söylüyor. Başlangıçta küçük yakacak odun kesmek için satın alınmış ​​ve şans eseri tiyatro binasında kullanılmış. Ancak, şimdi ne kadar paha biçilemez olduğunu kanıtlamış durumda. Küçük çamların kesilmesinden, montaja hazır kereste uzunluklarının kesilmesine kadar her şey için kullanılmış. En yararlı olduğu yer, onu kullanabilecekleri hassas kesimler olmuş. Tiyatroda ki neredeyse her parça akülü testere kullanılarak kesilmiş.

Tiyatronun ne kadar etkileyici göründüğünü resimleri gördükten sonra anlıyorsunuz. Bunun STIHL MSA 220 Akülü Motorlu Testerenin gücünün en iyi kanıtlarından biri olduğunu düşünüyoruz. Tiyatro hakkında daha fazla bilgi edinmek için Thorington Theatre web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Akülü motorlu testerelerimizden birini kullanarak herhangi bir şey yaptınız mı? Tasarımlarınızı görmeyi çok isteriz, yorumlarda bize bildirin!