Kuraklık Araştırması’na STIHL Desteği

Türkiye Kuraklık Araştırması’na STIHL Desteği

Ülkemizde saygın üniversitelerimizin yurtdışında bulunan diğer üniversitelerle ortaklaşa gerçekleştirdiği birçok proje bulunmakta. Geçtiğimiz hafta Akdeniz bölgesinde STIHL sponsorluğunda gerçekleştirilen bir çalışmadan bahsetmek istiyoruz.

 

 

Yeterince yağış alamayan dönemlerde toprağın kuraklıkla mücadele etmesi; dünyada ve ülkemizde tarımsal üretimi sınırlayan en önemli faktördür. Tarımsal üretim açısından zengin topraklara sahip olduğumuz ülkemizde de zaman zaman kuraklıklar yaşanmaktadır. Bu kuraklıklar insan yaşamı üzerinden kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple kurak dönemlerin ne sıklıkla yaşandığı, hangi dönemlerin verimli tarım ve hasat dönemi olabileceğini hesaplamak gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde ve dünyada artan kuraklık sebebiyle bulgusal araştırmalar sıklıkla yapılmaya başlanmıştır.

Prof. Büntgen , Toros Dağları’nda yapmış olduğu araştırmada; son 2000 yıldaki yağış ve kuraklık koşulları için analiz ve araştırma yapılacak olan dağlarda yüksek orman sınırında çok yaşlı Ardıç ve Kırmızı Sedir ağaçlarını incelemektedir. İnceleme esnasında bölgenin yeterince yağış alıp almadığı dönemleri incelerken ağaçların gövdesindeki halkalardan yola çıkılmaktadır. İnceleme için seçilen bu 2 ağaç türü sert veya kurak geçen dönemlere karşı güçlü mevsim adaptasyonları ile beraber diğer ağaç türlerine göre halkaları da daha okunaklıdır.

Uzun yıllar boyunca tarihe Toros Dağları’nda tanıklık ederek yaşamını sürdüren Kırmızı Sedir ve Ardıç Ağaçlarından bir kaçı kesilerek yapılan araştırmada profesyonel kesim için STIHL MS 362 C M,  MS 194 T, MS 230 Motorlu Testereleri tercih edildi. Pürüzsüz kesimleriyle projeye değerli araştırma bulgularının incelenmesine STIHL Motorlu Testereleri ile destek olduk.

 

5 gün boyunca aralıksız araştırma yapan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Doç. Dr. H. Tuncay Güner ve Cambridge Üniversitesi’nden Coğrafya Bölümü, Çevresel Sistem Analiz Profesörü Ulf Büntgen  “5 günden beri SE Toros dağlarında çalışıyoruz ve 3 farklı model STIHL Motorlu Testerenin tamamı bizimle birlikte, hiç yorulmadan, her gerektiğinde hazır şekilde bulunarak elimiz, kolumuz oldular. Bunun için teşekkür ederiz!” diyerek STIHL Türkiye Distribütörü SADAL A.Ş.  ve STIHL çalışanlarına teşekkürlerini sundu.

STIHL MS 362
STIHL MS194 T
STIHL MS 230