Avokado Yetiştirme Adımları

Birçok çeşidi olan Avakado’nun son yıllarda lezzeti ve besleyiciliğiyle popüler hale gelmesiyle akıllarda “Avakado’yu evlerimizde yetiştirmek mümkün mü?” sorusunu canlandırdı.Cevap kesinlikle “evet”. Biraz sabır ve özen ile avokadoların çekirdeklerinden yeni bir bitki yetiştirmek mümkündür. Genellikle dört yıl veya daha fazla büyüme sonrasında meyve verir.

Avokado çekirdeklerinden sağlıklı ve başarılı bir bitki yetiştirmek biraz deneme yanılma işi olabilir. Birden fazla çekirdek ile başlamak, en azından birinin filizlenme şansını artıracaktır.

  1. Adım

Avokado yetiştirmenin heyecanını yaşıyorsanız, ilk adım doğru avokado meyvesini seçmektir. Olgun, koyu yeşil ve kusursuz bir avokado seçin. Meyvenin yumuşak olması normaldir, ancak ezilmiş veya çürümüş olmamalıdır. Seçtiğiniz avokadoyu uzunlamasına, kabuğundan başlayarak ete doğru kesin. Yavaşça kesin ve içindeki çekirdeğe dokunduğunuzda durun. Meyvenin etrafını keserek iki yarıyı hafifçe çevirin ve avokado çekirdeğini ortadan çıkartın.

  1. Adım

Bir kaşık yardımıyla çekirdeği çıkartın. Ardından keskin bir bıçakla yukarıdan aşağıya doğru dikkatlice çizin. Çekirdeğin soluk, kum rengi iç katmanını ortaya çıkarmak için dış kabuğu dikkatlice soyun.

  1. Adım

Çekirdeğin alt kısmında üç delik açın ve deliklere kürdanlar yerleştirin. Kürdanların kendi kendine durabilmesi için avokado çekirdeğini nazikçe delmeniz yeterlidir.

4. Adım

Çekirdeğin alt kısmını su dolu bir bardağa yerleştirin.Görselde gösterildiği gibi suyun çekirdeğin yarısına kadar geldiğinden emin olun. Bardağı güneş alan bir yere yerleştirin.

  1. Adım

Yaklaşık 1 ay içinde, çekirdek çatlayarak alt kısmından kökler çıkmaya başlayacaktır.

  1. Adım

Kökler yaklaşık 5 cm uzunluğa ulaştığında, çekirdeği saksıya dikmeye hazır hale gelir. Orta boy bir saksı alın, turba içermeyen gübreyle doldurun. Avokado çekirdeğinizi yerleştirebilecek büyüklükte bir delik açın, kürdanları çıkarın ve çekirdeği nazikçe saksıya yerleştirin. Çekirdeği gübre ile örtün ve saksıya bolca sulayın.

  1. Adım

Her şey planladığınız gibi giderse, avokado bitkiniz onu iyi suladığınız ve sıcak tuttuğunuz sürece büyümeye devam edecektir. Büyüme mevsimi boyunca bitkinizi iki haftada bir sıvı bitki besleyici ile besleyin. Saksının alt kısmından kökler çıkmaya başladığını fark ederseniz, bitkiyi daha büyük bir saksıya aktarın. Bitkiniz 30 cm yüksekliğe ulaştığında, dallanmayı teşvik etmek için biraz budamak faydalı olacaktır.

Avokado yetiştirmek biraz zaman ve çaba gerektirir, ancak meyve verdiğinde emeğinize değecektir. Kendi avokadolarınızı yetiştirmek, hem eğlenceli hem de ödüllendirici bir deneyim olması için adımları atlamadan dikkatlice yaptığınızdan emin olunuz.