Ayçiçeği Nasıl Yetiştirilir ?

Neşeli, kocaman ışıldayan çiçek başları ve uzun büyüme mevsimi ile herkes ayçiçeğini sever. Ayrıca büyümeleri nispeten daha kolay olması sebebiyle tercih edilmektedir.

İşte şimdi bahçenizi şenlendirecek ayçiçeklerini yetiştirmek için aradığınız ipuçları:

10 cm genişliğinde saksılar alın ve her bir saksının ortasına yaklaşık 1,5 – 2 cm derinlikte tek bir ayçiçeği tohumu yerleştirin, ardından bunları kaliteli kompostla kaplayın. Saksılara biraz su verin, ardından filizlenmesi için beklemeye geçmeden önce plastik bir torba ile örtün. Saksıları nemli tutmanız ancak fazla sulamamanız koşuluyla fideler 1-2 hafta sonra çıkmaya başlamalıdır.

Fidelerinizi dikmek için; donma tehdidi geçmesini ve 20-30 cm yüksekliğe ulaşmasını beklemelisiniz. Ayçiçeği bitkileri güneş ışığını oldukça sever, bu nedenle güneşli, verimli, iyi korunaklı bir alan seçin. Ayçiçeklerinin heliotropik (ışığa yönelen) olduğunu da hesaba katmakta fayda var, bu da genç çiçek başlarının güneş doğmadan doğuya baktığı ve ardından doğudan batıya doğru hareket ederken güneşi takip ettiği anlamına geliyor. Bu olağanüstü olay, çiçek başı olgunlaştıktan sonra sona erme eğilimindedir, bu nedenle ayçiçeklerinizi bahçenizde en çok keyif alacağınız bir konuma dikmelisiniz.

Seçtiğiniz ekim alanından yabani otları çıkarın ve toprağı hazırlamak için verimli bir organik gübreden yardım alın. Küçük bir çukur kazın, ardından fidenizi yerleştirin ve ayçiçeği bitkinizin saksıda büyüdüğü derinlikte olduğundan emin olun. Çevresini toprak ile sıkıştırdıktan sonra iyi bir sulama yapın.

Daha nemli ayçiçeği çeşitlerinden birini seçtiyseniz, destek sağlamak için bir bambu kamışından yardım alabilirsiniz. Genç ayçiçekleri şiddetli rüzgarlarda kopan saplara karşı hassastır, bu nedenle havaların sertleşmesi durumunda bu size biraz sigorta sağlayacaktır. Ayçiçekleri de susamış dostlardır, bu nedenle büyüme mevsimi boyunca iyi sulanmaları hayati önem taşır. Bitkinize besinsel bir destek vermek için çiçek açmadan önce onlara haftalık bir veya iki domates yemi verebilirsiniz.

Ayçiçeği başlarınız solmaya başladığında, gelecek yıl için ayçiçeği tohumu da hasat edebilirsiniz. Çiçek başının üzerinden bir çatal geçirin ve düşen tohumları toplayın. Tohumları kuruttuktan sonra salataların üzerine serperek ve hamurun içine ekleyerek kullanabilir veya ayçiçeği çekirdeğini ertesi sezon yetiştirmek için saklayabilirsiniz. Toplama konusunda açgözlü olmayın; Yabani kuşların da eğlenmesi için çiçek başlarının üzerinde biraz bırakın.

Denemek için dört Muhteşem Ayçiçeği Çeşidi:

Zürafa Ayçiçeği

İpucu isminde. Bu özel çeşit, Birleşik Krallık iklimi için yetiştirilmiştir ve yetiştirebileceğiniz en uzun ayçiçeklerinden biridir. Birinci sınıf örnekler, tek bir çiçek üreterek 4.5 m’ye kadar ulaşabilir.

Titan Ayçiçeği

Büyük, çöp kovası büyüklüğünde bir çiçek başı üreten parlak sarı bir ayçiçeği. Temmuz-eylül ayları arasında bol çiçek açmayı bekleyin.

Ay Çiçeği

Koyu, merkezi diskleri ve altın yaprakları olan bir çiçek kütlesi üreten gür yapraklı, kolay büyüyen bir çeşittir. Vazoları doldurmak için idealdir.

Oyuncak Ayı Ayçiçeği

Kabarık, altın çiçek yığınları üreten cüce, çok başlı bir ayçiçeği. Teraslar ve bahçe kapları yetiştirmek için mükemmeldir ve kesme çiçekler günlerce dayandığı için çiçek teşhirleri için mükemmeldir.