Bahçe Aletlerinize Nasıl Bakım Yapmalısınız?

Kirli bahçe aletlerinizi kış başladığı anda barakaya atıp, bahçe işlerini erteliyor ve bunun yerine cipslerinizi alıp TV karşısına geçiyorsanız, sonrasında bu sizin için bir hayal kırıklığına neden olabilir. Bu tutum kaçınılmaz olarak pişmanlığa yol açar ve bahara hazırlıksız girmemize neden olur. Paslanmış ve bakımsız aletler kimsenin işine yaramaz. Bu yüzden onları en iyi çalışma performansına getirmeniz gerekir. İşte bahçe aletlerinize nasıl bakacağınızla ilgili bazı ipuçları;

Bahçe Tırmıkları ve Kürekleri
Toprağı çapalamak ve havalandırmakla geçen bir sezondan sonra, kürek büyük olasılıkla kararmış, kirli ve tırmığınızın dişleri arasında kir tabakası olacaktır. Herhangi bir inatçı çamurun (killi toprak özellikle inatçı olabilir) yerinden çıkmasına yardımcı olmak için kafalarını bir kova ılık sabunlu suya daldırın ve ardından bir fırçayla temizleyin. Eski bir bulaşık fırçası bu iş için mükemmeldir – ne kadar sert ve kıllı olursa o kadar iyidir. Yeni temizlenmiş aletlerinizi iyice kurulayın ve paslanmayı önlemeye yardımcı olmak için onlara bir veya iki kez pas sökücü ve yağlayıcı sıkın.

Aletlerinizin tahta saplarına, iyi bir koruyucu yağ ile bakım yapılması çok fayda sağlayacaktır. Dayanıklı, uzun ömürlü bir yüzey sağlamak için tung yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu tür bir yağ, gıda açısından güvenli olduğu için (zehirlenme korkusu olmadan) doğrama tahtalarında, mutfak gereçlerinde vb. de kullanabilirsiniz. Ancak bahçe aletleri için, kaynatılmış keten tohumu yağı, tam olarak aradığınız şeydir. Bir bez parçasına bol miktarda yağ sürün ve fazlalıkları silmeye özen göstererek ahşaba iyice uygulayın. Yağlamadan önce, aletlerinizi herhangi bir yarık veya kıymık için bir kez daha gözden geçirin. Pürüzsüz bir yüzey için bitirmeden önce orta dereceli bir zımpara kağıdı ile rahatsız edici alanların üzerinden geçin.

Budama Makasları
Bitkileri kesmek için tasarlanmış aletler kaçınılmaz olarak reçine ve  bitki özsuyuyla temas edecek ve parlak bıçaklarının yapış yapış olmasına ve lekelenmesine neden olacaktır. Budama makaslarınıza reçine çözücü içerikli temizleyici uygulayıp, bir bezle ovalayarak onları eski ihtişamına kavuşturun. Toz halindeki, bazı çok amaçlı temizlik maddeleri, kararmış çelik budama makaslarında harikalar yaratıyor. Hepsi bir arada olan yağlama / temizleme kombinasyonu arayanlar için STIHL’nin Superclean pas sökücü ve yağlayıcısı iyi bir seçenektir. İnatçı lekeleri çıkarmak için püskürtün ve ovalayın; her kullanımdan sonra bir veya iki püskürtme bıçakları yeni gibi ve kaygan tutmaya yardımcı olur.

Sürtünen noktaların üzerine bir veya iki defa yağ püskürttükten sonra bağlantı noktalarını hareket ettirerek, yağın nüfuz etmesini ve iyice yağlamasını sağlayın. Tamamen sıkışmış bir aletiniz varsa, gözü sulandıracak kadar pahalı ama eşsiz nüfuz eden bir yağ olan bir kutu kano kroil kullanabilirsiniz. Rahatsız edici bölgeye uygulayın ve herhangi bir sert mekanizmayı serbest bırakmadan önce bir veya iki dakika bekleyin. Kısa süre önce hurdaya çıkartmayı düşündüğünüz bu yıpranmış alet bir kaç damla yağdan sonra artık serbest ve pürüzsüz çalışır hale gelir.

Pas Asla Uyumaz
Ağır şekilde aşınmış aletleri elden çıkarmaya çok hevesli olmayın. Paslı aletler biraz sabırla ölümden kurtarılabilir. Hava + su + demir; pas demektir. Nemli mekanlar, bu sinir bozucu kırmızı tehdit için özellikle verimli bir ortam sağlar.

Bununla başa çıkmak için uzman pas sökücü spreyler pahalı olabilir. Ancak mutfak dolabınızda bulunan bazı yaygın solisyonlarla başarıya ulaşabilirsiniz. Bir şişe sirke alın ve rahatsız edici bölgelere dökün ve bir bez yardımı ile paslı metale iyice yedirin. Bir gün kadar nemli olarak beklemesine izin verin, sonra biraz çelik yünü (en sevdiğimiz temizlik yardımcılarımızdan biri) ile ovalayın. Büyük bir yün ile başlayın, sonra ilerledikçe daha ince bir çelik yüne geçin ve parlayana kadar tekrarlayın. Limon suyunun da benzer bir pas sökücü etkisi vardır.

Bahçe Aletlerini Keskin Tutun
Keskin olmayan bahçe aletlerini kullanmak, bahçe işlerinizi tamamlamak için harcadığınız zamanı ve çabayı artıracaktır. Bitkilerde keskin olmayan budama makası kullanmak da uzun vadeli hasara neden olabilir çünkü pütürlü, aşınmış bir kesik hastalığa yol açabilir. Aletlerinizi bakımlı ve keskin tutmak için bir bileme taşına yatırım yapmak isteyeceksiniz. Tipik olarak, bileme taşı çift taraflı olacaktır – bir taraf ilk bileme ve çapak giderme için bir miktar kalın olurken, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için tersi daha ince olacaktır. Bir bıçağı bileme taşıyla bilemek için, suyla veya yağla yağlayın, ardından taşı sağlam bir şekilde düz bir yüzeye yerleştirin. Bileme taşının kaba tarafından başlayarak, alet bıçağını sabit bir şekilde taşın yüzeyi üzerinde gezdirin. Bıçağı ters çevirin ve tekrarlayın. Aletiniz anında dilimlemeye ve küp küp kesmeye hazır olacaktır.