Bahçe Aletlerinizi Kışa Hazırlayın

Çim biçme ve çit kesme makineleri gibi akülü ürünler, birkaç aylık kış uykusuna yatmadan önce son kez incelenmelidir. Genel olarak, bahar geldiğinde onları hemen tekrar kullanabilmek istiyorsanız, en büyük yardımcınız olan bahçe aletlerinize iyi bakmanız gerektiğini unutmayın.

Derinlemesine Temizlik

Ağaçlarınızı, çitlerinizi ve çimlerinizi kestiniz, köşeleri ve ulaşılması zor yerleri temizlediniz. Tüm bunlar aletlerinizde bitki ve talaş parçacıkları bırakır. Bu yüzden sonbaharda kapsamlı bir temizliğin yapılması önemli. Çim biçme makinenizin gövdesine sıkışmış çim kalıntılarını çıkarmak için tahta veya plastik bir spatula kullanabilirsiniz. Ayrıca, soğutma kanatçıkları ve egzoz alanındaki çimleri de temizlemelisiniz. Çim biçme makinesini bir fırça yardımıyla temizleyin. Bahçe hortumunu kullanarak su ile daha kolay temizleme imkanınız olabilir. Ancak dikkatli olun: mafsallara, contalara veya motor parçalarına güçlü bir şekilde su püskürtmeyin. Çünkü bu makineye zarar verebilir. Gövdenin alt tarafındaki kiri temizlemek için makineyi, buji yukarı bakacak şekilde geriye doğru yatırın. Benzin Motorlu Makineleri yana yatırırsanız, hava filtresine veya egzoza yağ girerek hasara neden olabilir.

Şimdi sıra motorlu testerenizde. Testere zincirini ve palayı çıkarın, muhafazadaki tozu ve talaşları temizleyin. Çim biçme makinenizin ve çit kesme makinenizin bıçaklarını, çalı tırpanınızın kesme aletlerini ve motorlu testerenizin zincirini de temizlemelisiniz. Reçine çözücü spreyler kullanarak inatçı kirlerden güvenilir bir şekilde kurtulabilirsiniz. Benzinle çalışan aletlerde, silindir kanatçıklarını ve hava filtresini temizlemeye özellikle dikkat edin. Hava filtresi için özel bir temizleyici satın alabilirsiniz.

Aletlerin Makina Yağı ile Bakımı

Yaylar ve eklem yerleri temizlendikten sonra birkaç damla makine yağı ekleyin. Çit kesme makineniz ve çalı tırpanınızın dişlilerinde özel bir yağlayıcı kullanın. Emin değilseniz, bakım için bulunduğunuz bölgede bulunan SADAL Yetkili Servisleri ile iletişime geçebilirisiniz. Uzmanlar, aletlerinizi aşınma ve yıpranmanın yanı sıra göremediğiniz olası hasarlara karşı da kontrol edeceklerdir.

Son Dokunuş

Kış a önce kesme takımlarının kontrol edilmesi, yeni sezonun başında tam kesme performansının mevcut olduğundan emin olmanın ideal bir yoludur. Bu aletlerin de keskinleştirilmesi gerekebilir. Bunun için SADAL Yetkili Servisine gitmenizi öneririz. Çit kesme ve çim biçme makinesi bıçaklarına, metal kesme bıçaklarına ve testere zincirlerine daha yakından bakacak ve profesyonel bir bakım hizmeti sunacaktır. Çim biçme bıçağında küçük çatlaklar gibi aşınma ve yıpranma belirtileri görülüyorsa, güvenlik nedeniyle değiştirilmelidir. Ancak, bahar geldiğinde mükemmel bir şekilde çalışması için genellikle tüm kesme aletlerinizi keskinleştirmeniz, bilemeniz gerektiğini unutmayın.

Boş Benzin Deposu

Kış ayları boyunca aletlerinizi saklamadan önce benzinle çalışan makinelerinizin depolarını iyi havalandırılmış bir yerde boşaltmalısınız. Yakıttaki uçucu madde depoda buharlaşır, bu nedenle uzun süre bekleyen benzin yanıcılığını kaybeder. Sonuç olarak, ilkbaharda aletlerinizle çalışmaya başlarken sorun yaşayabilirsiniz. Benzini tamamen boşaltmak için, deponun içindekileri bir aktarma kabı yardımı ile güvenilir bir bidona boşaltın. Ardından motoru çalıştırın ve kendi kendine durana kadar rölantide bırakın. Bu, tankın ve tüm emme hortumlarının tamamen boş olmasını ve karbüratör diyaframlarının birbirine yapışmamasını sağlar.

% 30 Şarj

Yanlışlıkla çalışmalarını önlemek için saklamadan önce tüm akülü ürünlerin akülerini çıkarmalısınız. Akülü ürünlerinizi uzun süre kullanmayacaksanız, kaldırmadan önce kalan şarj seviyesi yaklaşık % 30 olmalıdır ve bir sonraki kullanımdan önce tamamen şarj etmenizi öneririz.

Makinelerinizi Saklamak İçin Doğru Yeri Seçme

Aletlerinizi kışın saklayabileceğiniz en iyi yer tozsuz, kuru ve sıcaklığın 10 °C nin altına düşmediği bir ortamdır. Aletleri normal konumlarında muhafaza etmelisiniz. Buna ek olarak, yakıt, akü veya priz olmadan herhangi bir tehlike yok gibi gözüksede, özellikle keskin bıçaklar ve motorlu testere zincirleri nedeniyle, aletlerin çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanması önemlidir.