Bahçe İpucu: Yaprakları Temizlemek

İster bir çit kesme makinesi, motorlu tırpan, motorlu testere veya üfleme makinesi olsun, her STIHL aleti, onlarca yıldır ormancılık ve bahçe için güç aletlerinin geliştirilmesi ve kullanılmasının kazandırdığı tecrübe sonucu oluşan ürünlerden biridir.

Bahçe aletlerimiz, ihtiyaç duyulan uygulamalar için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Eviniz ve bahçenizde sizi bekleyen zorlukları yaşarken rahatlamanız için uzman bilgilerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle “STIHL bahçe ipucu” başlıklı makaleler dizimizde sizin için bazı faydalı ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik.

Bu makale, çimenlerdeki yaprakları neden kaldırmanız gerektiğini ve toplanan yaprakları ve kesimlerin nasıl iyi bir şekilde kullanılabileceğini anlatıyor.

Üfleme makinelere ilişkin uzman ipuçlarımız:

  1. Çimden yaprakları temizlemek: Düşen yaprakları çimden çıkarmak gerekir. Eğer bunlar kalırsa, çim, sonbahar ve kış aylarında yeterince ışık almaz; soluk, çekici olmayan çim alanlarına neden olur. Bu nedenle yaprakları olabildiğince düzenli olarak temizlemenizi öneririz, çünkü ıslak yapraklar katı bir şekilde kurur ki bu da çıkarılmasını zorlaştırır. Daha büyük miktarda yaprak varsa onları bir araya getirip daha sonra bir öbek yaparak kenara yığabilir ve daha sonrasında bu yığından kurtulabilirsiniz. Böylece çaba ve zamandan kazanırsınız.
  2. Nemli yapraklarda kayma riski vardır: Yolların yapraklardan temizlendiğinden emin olun çünkü ıslak yapraklar özellikle kaygan hale gelir. Ayrıca, üfleme makinesi ile ıslak yaprakları kaldırmak zor iştir. Örneğin, akülü bir üfleme makinesi ile çalışıyorsanız, tek bir akü şarjıyla ıslanandan daha çok kuru yaprak üflersiniz. Bu, daha büyük bir alanı temizleyebileceğiniz anlamına gelir.
  3. Yapraklar ve kesikler bitkiler için don koruması olarak kullanılır: Üfleme ve emme makinesi ile toplanan yaprakların büyük bir maliyetle yok edilmesine gerek yoktur. Yapraklar, çiçek tarhlarına ve çalılıkların altında uzanarak bırakılabilirler. Bu kışın bitkiler için doğal don koruması sağlar. Yapraklar zamanla çürürken değerli gübreler haline gelirler.
  4. Küçük hayvanlar için kış yaşama ortamı: Kirpi ve diğer küçük bahçe hayvanları, bahçede uzanan geniş yaprak yığınlarını görmekten mutluluk duyar, kış uykusuna sıcak bir ortam sunar.
  5. Fazla yaprakların ve kesimlerin kompost yığınının üzerine atılması: Yaprakları kompost yığınının üzerine koymadan önce, onları küçük parçalara ayırmak en iyisidir. Azalan yaprak besin maddeleri açısından çok düşük olduğundan, kompost yığınını azot bakımından zengin diğer bahçe atıklarıyla karıştırmanızı öneririz. Bu kompostun ayrışmasına yardımcı olur.

AKKU-COMPACT_RANGE-I001

Yaprakları,kesikleri ve debrisi bir üfleme makinesi ile kaldırabilirsiniz.

Genel bir kural olarak: üfleme makinenizi kullanmaya başlamadan önce, kullanma kılavuzunu ve içinde bulundurdukları güvenlik talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

Bahçe için ideal: STIHL akülü ürünler
Çit kesme, çimen biçme, çim kenarlarını düzeltme, yaprakları kaldırma veya yakacak odun kesme olsun – evde ve bahçede yapılacak herhangi bir iş için doğru akülü bir ürüne sahibiz. Sessiz, emisyonuz STIHL bahçe aletlerimizle bahçe işlerinizi kolaylıkla görebilirsiniz. Akülü ürünlerimize bir göz atmak isterseniz “Buraya” tıklamanız yeterli.