Bahçe Mobilyalarınız Yeni Gibi Olsun!

Kış mevsiminde özellikle dış mekan mobilyalarınız zarar görebilir. Kuvvetli rüzgarlar, esen kar ve soğuk hava, sandalyelerin zarar görmesinde rol oynayabilir. Ayrıca yağmur ve sıcak havanın birleşimi, küf oluşumu için verimli bir üreme alanı sağlayabilir. Artık bahar kendini göstermeye başladı, açık havada vakit geçirme ve rahatlama zamanı geldi. Ancak kimse kirli sandalyelerde oturmak ya da pis mobilyaların üzerinde yemek yemek istemez. Burada bahçe mobilyalarının nasıl restore edileceğine dair birkaç ipucu bulacaksınız!

AHŞAP

Ahşap mobilyaların birçok çeşidi bulunur. Pazarda daha ucuz olan, çam gibi yumuşak ağaçtan yapılmış mobilyalarla karşılaşabilirsiniz. Yumuşak ahşap çabuk bozulma eğilimindedir, bu nedenle bu tür mobilyalar büyük olasılıkla bir ahşap koruyucusu veya boyası ve koruma için vernik ile ön işlemden geçirilmiştir. İlkbaharda hafif bir zımparalama ve ardından ahşap boyasının veya verniğin yeniden uygulanması, mobilyaların yaz mevsiminde daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Yumuşak ahşap mobilyalar, zemine temas ettiği noktalarda en hızlı bozulma eğiliminde olan mobilyalardır. Bu nedenle, ekstra koruma için gece boyunca masa veya sandalye ayaklarını bir koruyucu içinde tutun ve koruyucunun ahşaba nüfuz etmesine izin verin. Sabah fazla koruyucuyu silin ve mobilyalarınızı kuruması için baş aşağı bırakın.

Üst sınıf dış mekan mobilyaları, yüksek yağ ve doğal kauçuk içerikli bir ağaç olan tik ağacından üretilmektedir. Bu da tik ağacı mobilyalarınızı hava koşullarına ve çürümeye karşı son derece dayanıklı kılar. Tik mobilyalar yıllarca dokunulmadan bırakılabilir ve yaşlanmaya başladığında gümüşi gri bir renge dönecektir. Tik ağacının daha sıcak, odunsu tonlarını tercih edenler zımpara yapacağı kolunu biraz yorabilir.

İşte o altın parıltıyı nasıl geri getireceğiniz;

Bu iş için orta/hafif dereceli bir zımpara kağıdı kullanmalısınız. Çelik yünü kullanmaktan kaçınmaya çalışın. En sevdiğimiz aşındırıcılardan biri olmasına ve kirle kaplı ahşabı hızla temizlemesine rağmen, ahşap üzerinde çelik tel kalıntıları kalacaktır. Bunlar zamanla paslanacak ve mobilyalarınızın güzel görüntüsünü bozacaktır.

Mobilyalarınızı uzun, sabit vuruşlarla ahşap damarı yönünde zımparalayın. Kabarcıkları önlemek istiyorsanız, burada bir zımpara takozu yararlıdır.

İstenilen ölçüde zımparalandığında, yumuşak bir fırça ile yüzeylerin üzerineki tozu temizleyin.

Son olarak, yeni zımparalanmış ahşap üzerine tik yağı veya tik koruyucusu uygulayın. Büyük bir fırça ile bolca uygulayın ve ardından eski bir bez parçası ile ahşabın üzerine iyice yedirin. Fazla yağı temizlediğinizden emin olun, çünkü bu küf oluşumunu teşvik edebilir, özellikle de yeni yağlanmış mobilyalarınızı nemli bir barakada saklarsanız.

METAL

Metal mobilyalar fazla bakım gerektirmez. Ancak herhangi bir paslı parça görürseniz, yayılmasını önlemek için hızlı hareket etmelisiniz.

Pasla kaplı bölgeyi sert bir tel fırça ile fırçalayın, ardından pürüzsüz bir yüzey için tel yünü kullanın.

Yeni parlatılmış metale pas önleyici metal bir boya uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Bağlantı parçalarını (gevşemiş olabilecekleri kontrol edin) bir kez daha gözden geçirin ve pas önlemeye yardımcı olmak için WD40 veya benzeri bir pas sökücüyü bir-iki kez sıkın.

 

PLASTİK

Plastik mobilyalar dışarıda açıkta bırakıldığında ve elementlere maruz kaldığında 50 ton griye dönecektir.

İşte onları yeni gibi yapmanın yolu:

En kirli sandalyenizi alın ve verandanıza veya benzeri düz ve sağlam duran bir yüzeye yerleştirin.
Bir paket kristal sodayı (çoğu süpermarkette bulunur), bir kase sıcak suya ekleyin ve çözünmesi için karıştırın.
Bir bez veya sünger kullanarak kirli mobilyalarınıza bolca uygulayın.
Mümkünse, soda solüsyonunu mobilyalarınızı temiz suyla durulamadan önce birkaç saat sihrini sürdürmesi için bırakın.
İnatçı lekeli alanlar için bu işlemi tekrarlayın.

 

BASINÇLI YIKAMA

Kimyasal yöntemlerden kaçınmak isteyenler için basınçlı yıkama makinesi kullanmak mükemmel bir çözümdür. Ahşap dış mekan mobilyalarını temizlemek için bir basınçlı yıkama makineside kullanabilirsiniz, ancak bazı daha güçlü yüksek basınç makinelerinin ahşap yüzeylere zarar vereceğini unutmayın.

Kirli plastik mobilyalarınız için kullanmadan önce, kaçınılmaz olarak su sıçramasına maruz kalacağınızı unutmayın, bu nedenle uygun şekilde su geçirmez kıyafet giyin. Komşularınızın çamaşır ipindeki giysilerin ıslanmamasını sağlamak için rüzgar yönünü de kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Dış mekan mobilyalarınızı temizlemek için, yüzeyde ileri geri hareket edin, kirli köşe ve çatlaklara özellikle dikkat edin. Ayrıca, baskı altında kaymasını önlemek için mobilyanızı iyi bir şekilde sabitleyebilisiniz.

Dış mekan sandalyelerinizin ve masalarınızın temiz kalmasını sağlamak için, önlem almak her zaman daha iyidir. Kulübenizde, garajınızda veya atölyenizde yeriniz varsa, mobilyalarınızı kışın ve uzun süreli kötü hava koşullarında saklayın. Saklama alanı bir sorunsa, bir muşamba veya mobilya örtüsü de mobilyalarınızın temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Güçlü rüzgarların onları savurmasını önlemek için tüm örtüleri sağlamlaştırmayı unutmayın.