Bahçenizde Kendi Patatesinizi Yetiştirmek

Arka bahçenizde kendi meyve sebzenizi yetiştirmek gerçekten de çok keyifli bir iş olabilir. Patates ise büyümesi ve çıkarılması en kolay sebzelerden biridir. Kendi patatesini yetiştirenlerin en yaygın şikâyeti ise çok yer kaplıyor olmalarıdır. Eğer siz de kışın kendi ürettiğiniz patatesleri yemek istiyorsanız ve bahçenizde çok boş yeriniz yoksa, orta veya büyük kaplar yardımıyla bunu başarabilirsiniz!

Bu kapları dışarıdan da temin edebilirsiniz ancak alternatif olarak birçok ev yapımı ve geri dönüştürülebilir yollar olduğundan biz dışarıdan temin etmenizi tavsiye etmiyoruz. Bu sayede hem cebinize hem de doğaya katkıda bulunmayı umuyoruz. Kap hazırlığı için birkaç önemli nokta ile başlayalım…

  • Kabınızın Boyutu: Tabii ki kabınız ne kadar büyükse, o kadar fazla patates yetiştirme imkânınız olacaktır. Ancak daha küçük ve orta boy kaplar ile de verimli bir hasat alabilirsiniz. Patates yetiştirmeye başlayabilmeniz için olabilecek en küçük kap boyutu normal bir ev kovasından küçük olmamalıdır. Unutmayın, kabınızın derinliği çevresinin büyüklüğü kadar önem taşır.
  • Kabı Hazırlamak: Kabınız toprağı ve patatesleri kırılmadan veya sızdırmadan içinde barındırabilmesi yeterli olacaktır. Tek yapmanız gereken fazla suyun çıkabilmesini sağlamak amacıyla kabınızda drenaj delikleri açtığınızdan emin olmak.
  • Patates ETopping_up_compost_for_potatoes-768x511kimi: Kabınızın tabanını yaklaşık 10cm civarında gübre ile doldurun. Unutmayın, patatesler kaliteli gübre severler! Eğer kabınız çok derinse tabanı öncelikle kırık saksı parçaları veya polisterin köpük ile doldurarak drenaja yardımcı olabilirsiniz. Patateslerinizi gözleri (sürgünlerin çıkacağı yerler) yukarı bakacak şekilde ve aralarında olabildiğince mesafe bırakarak yerleştirin. Eğer dar bir kabınız varsa, çok fazla patates koymak için bitkileri sıkıştırmak yerine 2-3 tane ekin. Daha sonra tekrardan 10cm kalınlığında gübre ile üstünü kapayın ve beklemeye başlayın!
  • Büyüme Zamanı: Yeşil yapraklar gübrenin üzerinden çıkmaya başladıkça daha çok gübre ile örtün. Bu işlemi kabınızın en tepesine ulaşana kadar yapmaya devam edin. Toprak doğrudan yerde olmadığından normal ekilmiş bir patatese göre daha hızlı kuruyacaktır, bu nedenle kabınızı düzenli ve sık sulamanız önem taşır.
  • Hasat: Patatesleriniz çiçek açtıktan sonra hasat için hazır hale gelmişler demektir. Ancak bu onların maksimum büyüklükte oldukları anlamına gelmez. Bu yüzden öncelikle elinizi toprağa daldırın ve bir ya da iki tane patates bulmaya çalışın. Eğer boyut olarak hedeflediğiniz düzeyde olduklarını düşünüyorsanız kabınızı boşaltın, aksi takdirde hasat için birkaç hafta daha bekleyin. Havalar çok soğumadan ve don olmadan önce hasat yapılmalıdır.

Yaratıcı Kap Fikirleri

İngiltere’de düzenlenen “Spud Off” Yarışması kapsamında katılımcılar patatesleri evde büyütmek için yaratıcı fikirler ürettiler. İşte denemeye değer bulduğumuz birkaç tanesi…

  • Plastik torba ve çuvallar: Yeterince sert olduğu sürece büyük bir plastik torba veya kendir çuvalı işe yarayacaktır. %100 geri dönüşüm etkisi için eski bir patates çuvalı da kullanılabilir.
  • Tuğla: Dairesel veya kare şeklinde istiflenmiş tuğlalar hem patates yetiştirmenizi sağlar, hem de bahçe tasarımınızın şık bir parçası haline gelebilir.
  • Çöp kovası: Büyük ve derin… Tek yapmanız gereken drenaj deliklerini açmak olacak. Pedallı çöp kovaları, normal kovalar hatta eski mayalama kovaları da başarılı şekilde kullanılmışlardır.
  • Paletler: Eğer siz de bizim gibi testere ve matkabınızı çıkarmak için yer arayanlardansanız, paletleri hızlıca sağlam patates yetiştirme kaplarına çevirebilirsiniz.

Artık evinizde kendi patatesinizi yetiştirmeye hazırsınız. Afiyet olsun! Patates yetiştirme çalışmalarınızı, fotoğraflarınızı yorumlarını bizimle Facebook sayfamız üzerinden paylaşabilirsiniz!

İlgili Yazılar

Haberler

Çin’deki STIHL fabrikası 10 yaşında

Qingdao, Çin’de bulunan STIHL fabrikası geçtiğimiz hafta kuruluşunun 10. yıldönümünü kutladı. STIHL yönetim kurulu başkanı Dr. Nikolas Stihl, fabrikanın STIHL grubu için önemini şu sözlerle vurguladı: “Qingdao’daki fabrikamız uluslararası üretim…
Haberler

Aile eğlencesi -Yaprak El Sanatları

Sizce de çocukların, bu tatilde biraz temiz havaya ihtiyaçları yok  mu? Kış aylarında bu harika el yapıtı ile doğayı eve getirmeye ne dersiniz? Yaprakların renk değişimi aslında mucize bir doğa…
Haberler

STIHL Timbersports Tarih ve Rekorlar

1985 yılında başlamış olan STIHL Timbersports, ilk olarak bir kamera ve forklift ile Wisconsin, Amerika’dan yayın yapılmıştır. O yıllarda seri haline gelmiş bir yarışma düzeni bulunmamaktaydı. Ödüller, ülke içinde yapılan çeşitli…