Bitki Hastalıkları Nasıl önlenir?

Sonunda çiçeklerin, meyvelerin ve sebzelerin tadını en iyi şekilde çıkarmanın zamanı geldi. Bahçenizdeki birbirinden güzel bitkilerin zararlılara ve hastalıklara maruz kalmasını istemezsiniz. En yaygın bahçe zararlılarından 10’unu önleme ve bunlarla mücadele etme kılavuzumuza göz atın. Böylece bahçenizin sağlıklı ve bozulmadan kalmasını sağlayın.

1. Sümüklüböcek ve Salyangozlardan Nasıl Kurtulursunuz
Yumuşakçalar için çiçeklerin ve yenilebilir bitkilerin taze ve genç sürgünlerini çiğnemek beslenmek için en kestirme yoldur. Geçmişte, bu sürünen vandallar ordusu, metaldehit içeren kimyasal sümüklü böcek ilaçları kullanılarak durdurulabilirdi. Ancak, kimyasalın çevre ve vahşi yaşam üzerindeki etkisine dair endişeler nedeniyle, metaldehit 1 Nisan 2022’ye kadar dış mekan kullanımı için aşamalı olarak kaldırılmıştır.

Ferrik fosfat içeren organik sümüklü böcek tabletleri en popüler alternatiftir. Salyangozlar yemi yedikten sonra ölmek için toprak yüzeyinin altına sürünürler, bu nedenle izleri kalmaz. Bahçe kaplarındaki bitkiler, saksı etrafına bir bakır bant halkası uygulanarak korunabilir. Bu halkalar, yumuşakçaları başka bir yere kaymaya ikna etmeye yetecek kadar, küçük bir elektrik çarpması sağlar. Yumurta kabukları ve granüller gibi fiziksel engeller, hosta çiçeği gibi savunmasız bitkilerin etrafına koruyucu bir halka olması için yerleştirilebilir. Çekingen değilseniz, bahçeye çıkmak ve salyangozları elle toplamak da popülasyonları azaltabilir.

2. Tırtıllardan nasıl kurtuluruz
Kelebeklerin uçması, yazın en önemli gösterilerinden biri ama bahçenizde çırpınmalarını istemeyeceğiniz bir nedeniniz var, o da beyaz lahana! Kelebekler yumurtalarını Brassicalara (Lahana ve Brüksel Lahanası gibi ürünler) bırakırlar. Bırakılan tırtılların doyumsuz bir iştahı vardır ve yaprakları yiyip bitirerek dışkılarıyla kaplarlar. Bu nedenle brassicaları, kelebeklerin ekinlere yumurta bırakmasını engelleyen bahçecilik ağı kullanarak koruyun. Ağ örgüsünün pratik olmadığı durumlarda, bitkileri düzenli olarak inceleyin, yumurtaları yaprakların alt kısmından çıkarın (veya aşırı derecede istila edilmiş yaprakları kopartın ve toplayın).

 

3. Gül kara lekesi
Ülkenin en sevilen çiçeklerinden olan gül, güzel kokusu ile yazın geldiğini haber verir. Ne yazık ki, güllerde siyah lekeler bırakan ve genellikle yaprak dökülmesine neden olan bir mantar hastalığı olan gül kara lekesi de yazın habercisi. Mantar öldürücü ilaçlar ile kontrol sağlayabilir veya yeni bitkiler seçerken, siyah noktaya daha az duyarlı modern çeşitlere göz atmak için Google’a “hastalığa dayanıklı güller” yazıp aratabilirsiniz.

4. Zambak Böceği
Zambaklar cenaze çiçeği ününü sarstı ve şimdi gösterişli, parfümlü çiçekler için rakipsiz olan yazlık bahçe bordürlerinin bir parçası. Yaz başlarından itibaren ortaya çıkan parlak kırmızı zambak böcekleri, zambakların alt kısımlarında kırmızı/turuncu sosis biçimli yumurtalar bırakarak bu muhteşem renk gösterilerini mahvedebilir. Zambakları ilkbahardan itibaren sık sık kontrol edin. İstila edilmiş yaprakları çıkarın, yetişkin zambak böcekleri elle toplanabilir. Bu zambak zararlısını kontrol eden doğal içerikli böcek öldürücüler arasında Neudorff Bug Free Bug ve Larvae Killer bulunurken, kimyasal kullanan bahçıvanlar Resolva Bug Killer ile zambak böceklerini uzak tutabilir.

5. Asma Böceği
En üst düzeyde bir baş belası olan asma biti yaygın bir zararlıdır. Yetişkinler yaprakları dışarıdan çiğneyerek yaprak kenarlarında karakteristik çentikler bırakırken kurtçuklar kökleri yer. Yetişkin bitler elle çıkarılabilirken, kompostun kurtçuk olup olmadığını kontrol etmek için saksı bitkileri zaman zaman saksılardan kaldırılmalıdır. Asma biti kontrolü için biyolojik kontrollerin (sulama ile uygulandıktan sonra zararlılara saldıran doğal yırtıcılar) kullanılması tavsiye edilir .

6. Yaprak Bitlerinden Nasıl Kurtuluruz
Yeşil sinek ve karasinek gibi özsuyu emen böcekler, çiçek ve sebzelerin gövdelerini ve yapraklarını hızla istila eden bahçıvanların hayatlarının baş belasıdır (börülce yaprak biti son yazlarda fasulyeler için bir tehdit olmuştur). Etkilenen bitkiler bodur, çarpık büyüme ile canlılıktan yoksundur ve böcekler tarafından salgılanan yapışkan tatlı özsu ile kaplanır. Enfestasyonlar oluşmadan önce mücadele edilirse yaprak bitlerini kontrol etmek daha kolaydır, bu nedenle dikkatli olmak çok önemlidir. Bitkilerdeki yaratıkları püskürtmek için bir hortum kullanın veya parmaklarınızla ezin. Yağ asitleri veya bitkisel yağlar içeren pestisit içermeyen böcek öldürücüler, popülasyonları kontrol altında tutacaktır (Ecofective Bug & Mildew Control’e dikkat edin), ancak tekrar püskürtme gerekebilir. Uğur böceği gibi doğal düşmanlar, yaprak bitleriyle ziyafet çekmeyi sevdikleri için bahçıvanın dostudur.

7. Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz
Karıncalar genellikle bir baş belasından biraz daha fazlası olsa da, avlular ve patikalardaki boşluklarda toprağı kazmak ve tünel açmakla birlikte, tuhaflıklarında daha uğursuz bir unsur vardır. Karıncalar yaprak bitlerini yetiştirir, zararlı böceklerden korur ve yaprak bitlerinin bitkiler arasında yayılmasına yardımcı olur, böylece onların tatlı salgılarıyla beslenebilirler. Karınca tozunun güneşli bir günde uygulanması yuvaları kontrol altına alacaktır, ancak karınca tozu yalnızca evlerin içinde ve yakınında kullanılmalıdır ve bahçelerdeki bitkilerin etrafında kullanılmasına izin verilmez. Karıncaların çimenleri istila ettiği yerlerde, bir sulama kabı veya hortum kullanarak tekrar tekrar su basmak yuvaları yok edecektir (kaynar su kullanmayın – bu sadece acımasız olmakla kalmaz, aynı zamanda çimlerinizi de öldürür).

8. Domates Yanıklığı
En acımasız bitki hastalığı için bir ödül olsaydı, domates yanıklığı kolayca kazanırdı. Nemli, yağışlı yaz havasında göze çarpan, önceden sağlıklı olan yapraklar ve gövdeler birkaç gün içinde kahverengiye döner, çürür ve çökerek mahsulleri zarara uğratır. Seralarda yetiştirilen domatesler, dış mekan mahsullerinden daha az risk altındadır ancak bağışık değildir. Tedavisi olmadığından (etkilenen bitkiler çöpe atılmalı veya yakılmalıdır), yanıklığa dayanıklı domates yetiştirmek en iyi seçenektir. Haziran ayı tohumdan domates ekmek için çok geç, bu nedenle farklı cins genç bitkiler satın alabilirsiniz.

 

10. Kedileri Bahçenizden Nasıl Uzak Tutarsınız
Kediler, haşerelerden ziyade çok sevilen evcil hayvanlardır – ancak bu dört ayaklı arkadaşlarımız bahçeleri kirlettiğinde, tüyleri uçabilir! Kedilerin tuvaleti olarak kullandıkları alanlara bambu kamışları veya dikenli çobanpüskülü sapları koyun veya yere keskin sarımsak kokulu caydırıcı granüller serpin. Pille çalışan ultrasonik kedi kovucularda kullanabilirsiniz.