Bitkilerinizi Yiyen Salyangozları Nasıl Durdurursunuz?

Bahçenizdeki bitkilerinize zarar veren zararlıların başında Salyangozlar gelmektedir. Bahçenizdeki bitkiler, yumuşakçalar için oldukça cazip olan besin kaynaklarıdır. Yumuşakçaların bitkilerinizde küçük ısırıklar alması halinde bitkiler oldukça zarar görmektedir. Geçmişte sürüler halinde salyangoz ordularından kurtulmanın en iyi yolu böcek ilacı kullanmak olsa da kimyasal kullanmanın tüm canlılara verdiği zararlı etkileri biliyoruz.

Salyangozları ilaçlanmanın yanı sıra aşağıda maddeler halinde inceleyeceğimiz doğal yöntemlerle bahçenizdeki salyangoz popülasyonunu azaltabilirsiniz. Bu yazımıza ek olarak salyangozlar dışında çeşitli zararlılardan ve hastalıklardan bitkilerinizi korumak için yöntemler arıyorsanız; bitki hastalıkları nasıl önlenir yazımızda detaylıca yer verdiğimiz yöntemleri de inceleyebilirsiniz.

Salyangozlar İçin Bira Tuzakları

Reçel kavanozunu birayla doldurup, salyangoz istilasından korumak istediğiniz bitkilerin yakınındaki toprağa ağzına kadar gömerek bira tuzağı hazırlayabilirsiniz. Bira tuzağı çoğunlukla salyangozlar için karşı konulamaz bir lezzettir. Bu yöntem ile bitkileriniz zarar görmeden salyangozlardan kurtulabilirsiniz.

Karton Dikkat Dağıtma Yöntemi

Salyangozlardan kurtulmada en zararsız yöntemlerden biri de karton ile dikkat dağıtmadır. Bu doğal yöntem sayesinde bahçenizin üzerine koymuş olduğunuz büyük kartonda salyangoz topluluğunu bir arada görmek mümkün. Sadece akşamları kartonu kaldırıp , bahçenizden çok çok uzaklara taşımalısınız. Karton üzerindeki salyangozları bıraktıktan sonra kartonu tekrar koyabilirsiniz. Karton salyangozlardan dolayı ıslanıp parçalanmaya başladığında kartonu değiştirmeyi unutmayın.

Organik  Salyangoz Peletleri

Bunlar, metaldehiti organik ferrik fosfat ile değiştiren organik salyangoz topaklarıdır. Bu tür peletler tüketildiğinde salyangozların sindirim sistemini etkiler ve durdurur. Peletleri yiyen salyangozlar bir veya iki gün içinde ölürler.

Bitkileri Çevreleyen Bakır Teller

Yumuşakçaları cezbeden bitkilerinizin etrafına bakır bir halka veya bakır bant sarmak, istilacı salyangozları engelleyecektir. İddiaya göre bakır, yumuşakçaları salgıladığı sümüksü madde ile küçük bir elektrik akımı oluşturur. Bu alternatif yöntemin , bakır tel üreticileri tarafından sunulan pazarlama yöntemlerinden biri olup olmadığına karar veremiyoruz.

Yumurta Kabuklarından Salyangoz Engeli

Mutfağınızdaki ezilmiş yumurta kabuklarını biriktirin ve korumak istediğiniz bitkilerin etrafına bir daire şeklinde serpin. Salyangozlar  yumurta kabuklarını,  acı verici, dikenli bir engel olarak görecek ve yumuşak, hassas karın kaslarıyla bu engeli aşmaya çalışmadan önce iki kez düşüneceklerdir.  Ayrıca, bahçe yataklarının etrafında salyangoz engelleri oluşturmak için istiridye,midye kabukları da birer alternatif olabilir.

 

Salyangoz Düşmanı Ekosistemi Sürdürmek

Salyangoz popülasyonunu en azından sınırlamanın kolay bir yolu; salyangoz yiyen yırtıcıları teşvik etmektir. Pamukçuk ve karatavuk gibi kuşlar; salyangoz gibi yumuşakçaları yiyen hayvanlardır, bu yüzden kuş yemliklerini ve su kaplarını dolu tutun.

 

Kirpiler sümüklü böcekleri yemeyi severler, bu nedenle bahçenizde ekilmemiş, vahşi alanlar (ve içeri girebilmeleri için çitinizde bir delik) oluşturmak onları yuva yapmaya teşvik edecektir. Bahçenizde böyle bir barınak için yer varsa, nasıl kolayca bir kirpi kulubesi inşa edebileceğinizi öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Bahçenizdeki salyangozlardan kurtulmak için kolları sıvadığımıza göre; yöntemlerden size en uygununu seçerek işe koyulmak için vakit kaybetmeyin.