Bu yazımızda Ahşap Sandalye yapmayı öğreniyoruz!

 

Rustik görünümü sevenler için: Masif ahşaptan yapılmış bir sandalye, bahçenize veya oturma odanıza ayrı bir hava katar. Aşağıdaki kılavuz, bu göz alıcı öğeyi bir ahşap parçadan nasıl kolaylıkla kolayca üretebileceğinizi gösterir.

10 adımda kendi rustik sandalyeni yap

Ağacınızı seçmek
Meşe veya robinia gibi hava koşullarına dayanıklı sert ağaçlar, bu rustik sandalyeyi yapmak için idealdir. Prensipte, çam gibi yumuşak ağaçları da kullanabilirsiniz, ancak iğne yapraklı ağaçların reçineyi teneffüs edebileceğini unutmayın.

Köklere yakın alt gövdenin bir parçasını kullanmak iyi bir fikirdir; böylece koltuk tabanı tabana doğru biraz daha geniş olur ve bu nedenle daha dengeli durur.

Koruyucu kıyafet
Önce güvenlik: bir motorlu testereyi kullanırken daima uygun önlemleri almalısınız. Güvenlik gözlükleri veya yüz koruyucusu/siperlik ayrıca kulak koruyucuları gibi bir takım gürültüye karşı koruma kullanın. Eller, bacaklar ve ayaklar iş eldivenleri, kesme koruyuculu pantolonlar ve kesme koruyucu demir uçlu çizmeler ile korunabilir. Akülü bir motorlu testere kullanıyorsanız herhangi bir kulak korumasına ihtiyaç duymazsınız.

Birinci adım: Gerekli malzemeler

  • Kütük (kuru, yaklaşık 35 cm çapında, 70 ila 100 cm yüksekliğinde kabuklu veya kabuksuz, tercihinize bağlı olarak)
  • STIHL motorlu testere
  • Su terazisi
  • Mezura
  • Açılı taşlama makinesi
  • Tebeşir / kalem
  • Gerekirse STIHL soyma çubuğu

 2Ahşap sandalyeniz için gerekli malzemeler

İkinci adım:Sırtlık ve koltuk için kesim işaretlemeleri
Sandalyenizi yapmak için kabuklu veya kabuksuz bir kütük kullanmak size kalmış. Kabuğa sahip görünümü tercih ederseniz kabuğu hala sıkıca bağlı  olan yeni devrilmiş bir ağaç seçmelisiniz. Unutmayın, işaretlemeleri  kabuğa yapmak her zaman kolay olmayabilir. Kütüğü kabuksuz kullanmayı tercih ederseniz, işe başlamadan önce kabuğu soymanız gerekecektir, örneğin bir STIHL soyma çubuğu kullanarak.

Kesmeye başlamadan önce, gövdeyi ölçmeniz ve kesimlerin yapılacağı yeri işaretlemeniz gerekir. Sandalyenin arkasının nerede olacağını göstermek için kütüğün üst tarafına düz bir çizgi çizin.

Koltuk sırtlığı, oturma yüzeyine hafifçe eğilmelidir, bu nedenle hattı gövdenin ortasına çok yakın bir yerde tutmayın, aksi takdirde çok küçük bir koltukla sonuçlanabilir.

Daha sonra kütüğün yanındaki koltuk seviyesini yaklaşık 45 cm yükseklikte işaretleyin.

3 Kütüğü işaretleyin

Üçüncü adım: Koltuk arkalığı ve oturağı kesmeye başlayın
Artık koltuk sırtlığını ve oturağı kesmeye başlayabilirsiniz. Başlangıçta yukarıdan aşağıya hızlıca tamamını kesmeyin: yolun yaklaşık üçte ikisini bitirdiğinizde durun, böylece devam ederken kütüğünüzü döndürebilir ve sandalyenin üstünde devrilmeden çalışabilirsiniz.

İpucu: Üreticinin talimatlarına göre pala uzunluğu kütük çapından yaklaşık 10 cm daha uzun olmalıdır. Bu, yalnızca bir taraftan kesmeniz gerekeceği anlamına gelir; her iki taraftan değil.

4

Koltuk arkalığı ve oturağı kesmeye başlayın

Dördüncü adım:Tabanı işaretleyelim
Kesme bölümünü koltuğun altına işaretleyin. Önce kesim yerinin köşe noktalarını işaretleyin, ardından bunları bir araya getirin. Kesim çizgilerinin düz çizildiğinden emin olmak için bir su terazisi kullanın.

Her bir aşağı doğru kesim açısı size kalmış, ancak koltukların dengede kalması için oyuğun düzgün konumlandırıldığından emin olun.

5 Kesme bölümünü tabanda işaretlemek için kalem ve su terazisi kullanın.

Beşinci adım:Kesilmiş bölümlerin çıkartılması
Koltuğa paralel olan kesimle başlayın. Ardından, hafifçe yukarı doğru eğik olan kesme bölümünün alt ucunu kesin. Yaptığınız son kesme dikey olmalıdır, böylece ahşap blok kolaylıkla  ve kendi başına düşecektir.

6

Tabanda kesme bölümünü tamamlamak için STIHL motorlu testerenizi kullanın

Altıncı adım: Tabanın önünü işaretle
Ayrıca, sandalyenin görünümünü iyileştirmek için tabanın önünden bir parça çıkarmanızı öneririz. Koltuğun merkezine doğru hafif çapraz eğimli bir çizgiyi işaretlemenize yardımcı olması için bir su terazisi kullanın.

7

Tabanın önünü işaretlemek için bir su terazisi ve kalem kullanın.

Yedinci adım: Tabanın önünü çıkartın
Tabanın önünü keserken palanın zemine dokunmadığından emin olun. Bunu önlemek için, bir destek olarak ahşap bir palet kullanabilir veya kesmeden önce kütüğü bir tezgaha (eşşeğe) bağlayabilirsiniz.

8

Kesme işlemi için STIHL motorlu testerenizi kullanın

Sekizinci adım: Tabana gönye kesikleri ekleyin
Devam etmeden önce tahta koltuğu ters çevirin ve üst kenarı üzerine oturtun, böylece her iki taraftanda iki gönyeli kesim yapabilirsiniz. Bu kenarları pürüzsüzleştirir ve sandalyenin görünümünü güzelleştirir.

İpucu: Belirtilen kesimi yapmak için “gelen zinciri” yani palanın alt ucunu kullanın. Giden zinciri kullanırsanız, kenarların parçalanması riski vardır.

9

Kenarların kesilmesi

Dokuzuncu adım:Sırtlığın şekillendirilmesi
Kütüğü doğru yönde çevirin ki taban altta kalsın. Artık koltuk sırtlığını şekillendirmek için motorlu testere kullanabilirsiniz. Kılavuz olarak, koltuk sırasından eğimli koltuk sırtlığının önündeki tamamlanmamış kesimi kullanın.

81

Sırt desteğinin bir kısmını çıkarmak için motorlu testere kullanın

10.adım: Koltuk sırtlığı ve oturaktaki kesikleri tamamlayın
Şimdi, yolun üçte ikisini keserek başladığınız koltuk sırtlığı ve oturak kesimlerini tamamlayın. Böylece, kalan ahşap parçayı sandalyeden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

82

Koltuk sırtlığı ve oturaktaki kesikleri tamamlayın

11.adım: Pürüzsüz kenarlar ve yüzeyler
Son adım olarak, tercihinize göre pürüzsüz ve düz bir yüzey oluşturmak için sandalyeyi düzleştirmek için bir taşlama makinesi kullanabilirsiniz.

83

Bitirici bir dokunuş olarak ahşap sandalyenizi istediğiniz kadar ister pürüssüz ya da az miktarda pürüzsüzleştirin

El yapımı tahta sandalyeniz bitti!
Artık yeni ahşap sandalyenizi deneyebilirsiniz. Ahşabı hava şartlarından korumak için sert balmumu yağı,vernik veya benzeri kimyasal ile işlem yapmanızı öneririz.

84

El yapımı ahşap sandalye bitti.