Budama Zamanını Kaçırmayın!

Budama vazgeçilmez bir bahçe becerisidir. Uzun ve soğuk bir kıştan sonra çimenler çalılar ve ağaçlar tekrar sürgün vermek ve gelişmek için doğru bir zamanlama ve yöntem ile bakıma ihtiyaç duyarlar. Doğru zamanda budama yaptığınızda, iyi büyümenin yanı sıra sağlıklı büyümeyi ve çiçeklenmeyi teşvik edersiniz.

Budamanın en önemli unsuru, bitkileri ne zaman budamak gerektiğini bilmek. Bahçedeki ağaçları ve fazla büyümüş çalıları budamak için en uygun zaman  kış sonu veya ilkbahar başlangıcıdır (Mart veya Nisan başı). Uygun zamanlama, çekici, sağlıklı, üretken bitkilerin temin edilmesine yardımcı olur.

hsa 25

Form budaması yapmak için en uygun zaman İlkbahar mevsimidir

Bahçenizde bulunan yeşil çit bitkilerini, süs ağaçlarını ve çalılarını belirli bir forma sokmak için budama yapmanız tavsiye edilir. Bitkilerin yoğun ve kuvvetli filizlenebilmesi için bahçe çitlerinin düzenli aralıklarla kesilmesi önemlidir.  Sağlam bir yeşil duvar elde etmek için, büyüme mevsiminin erken döneminde sık sık kesin (kış sonu ile erken ilkbahar veya yaz ortası ile yaz sonu çitleri budamak için en iyi zamanlardan bazılarıdır).

Çit kesme makineleri ile, kesişen dalları, su filizlerini (gövdelerde veya yan dallarda oluşan güçlü dik büyüyen sürgünler) ve emicileri (yerin yakınında veya altından gelişen kuvvetli sürgünler) kesin. Bu tür budama, alt yan dalların gelişmesini teşvik eder ve çalıların doğal formunu geliştirir. Kesilecek bir tomurcuk ucu seçerken, yeni dalın tomurcuk yönünde büyüyeceğini unutmayın.

Ağaç tepelerini unutma!

İyi havalandırıldığından emin olmak için yaşlı ağaçların ağaç tepelerini inceltmek özellikle önemlidir. Yılın bu zamanında yeşil yaprakların olmaması, bireye ağacın net bir görünümünü verir ve uygun dalların seçilmesine ve çıkarılmasına izin verir. Bitkiyi iyileştirmek ve dengelemek için  tıkanıklığa neden olan sapları ve dalları kesin. Ayrıca, yaraların kesilmesi veya bölümlere ayrılması, ilkbaharda büyümenin başlamasından hemen önce yapılmalıdır.

Kesim yapmaktan korkmayın!

Belirli aralıklarla birkaç dakika budama, bahçenizdeki bitkiler için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Her zaman yapılabilecek önemli bir budama vardır – bu da ölü, zayıf, hasarlı veya geçişli dalların kesilmesidir. Ölü dallar böcekleri çeker ve hastalıkları gelişmeye davet eder. Herhangi bir bitkinin budanması sırasında, ölü, hastalıklı veya hasarlı sapları gördüğünüz anda ortadan kaldırın.

 

İlgili Yazılar

Pratik Bilgiler

Optimum Sistem , Maksimum Performans

STIHL Optimum Sistemi. STIHL yakıtları ve yağlayıcıları, STIHL ekipmanı için geliştirilmiş, test edilmiş ve optimize edilmiştir. Bu amaçla kimyagerler, mühendisler ve kullanıcılar yakıtlardan, yağlayıcılardan ve ekipmanlardan en iyi sonuçları elde…
Haberler

STIHL’den Servis ve Bakım Hatırlatması

STIHL Güç Aletleri bakım kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve üretilmişlerdir. Buna rağmen STIHL kullanıcılarının yaklaşık %60’ı makinalarına gerekli bakımı ve özeni göstermemektedirler. Unutmayın, eğer makinanız yeterli performansta çalışmıyorsa hatta…