Chopperoos Takımı Tekrar Stihl Timbersports®Dünya Şampiyonu

Chopperoos Stihl Timbersports® Takım Dünya Şampiyonasını Bir Kez Daha Kazandı

Almanya’nın Stuttgart şehri, Porsche Arena’da 6.500 kişilik coşkulu kalabalığın önünde Avustralya’nın dördüncü STIHL TIMBERSPORTS® Takım Dünya Şampiyonasını ve genel olarak sekizinci dünya şampiyonluğunu elde etmesine tanıklık etti.

Avustralya ve ABD, 2022 Dünya Takım Şampiyonası finalinin tekrarı niteliğinde bir karşılaşmaya imza atarken, Avustralya Takımı bir kez daha galip geldi. Bu arada Kanada, Kivileri yenip bronz madalya alarak 2022’de Yeni Zelanda’ya karşı aldığı son yenilginin intikamını aldı.

19 ülkenin milli takımlarını dört disiplinde eleme formatında birbirlerine karşı mücadele etti: Stock Saw, Single Buck, Underhand Chop ve Standing Block Chop.

Eski Bireysel Dünya Şampiyonları Laurence O’Toole ve Brad de Losa’nın önderliğinde Brayden Meyer ve Mitchell Argent’ın da yer aldığı genç ve tecrübeli bir ekipten oluşan ‘Chopperoos’, yarışma boyunca istikrarlı bir şekilde ilerleyerek Avusturya ve Polonya takımlarını geride bırakarak komşuları Yeni Zelanda ile ilginç bir yarı final oynadı. 48.78’lik etkileyici bir derece onları finale taşıdı ve burada 47.00’lık kişisel en iyi derecesini yapan Amerikan Takımıyla karşılaştılar.

Jason Lentz, Matt Cogar, Matthew Slingerland ve Mark Bouquin’den oluşan ABD Takımı, finalde kazanacakları saniyelerin Chopperoos’un galibiyet serisini sonlandırması için harika bir şans vereceğini biliyordu. Düşündükleri doğruydu ama tam aksi gerçekleşti ve sadece 2.29 saniyelik bir farkla yenildiler.

Dünya Şampiyonu Avustralya Takımı’ndan Brayden Meyer şunları söyledi: “Arka arkaya dördüncü şampiyonluğumuzu kazanmak harika bir duygu. Böyle geriden gelerek kazanmak inanılmaz. Bu inanca her zaman sahiptik ve bu gece bunu göstermemiz gerekiyordu.”

“Stuttgart şu ana kadar yaşadığımız en iyi atmosfer. Burası her zaman en çılgın ve en iyisi oldu.”

İkinci olan ABD takımından Matthew Slingerland ise şunları söyledi: “Buraya kazanmak için geldik ve kazanamamamız talihsiz bir durum. Ama ABD’de iki kişisel rekora imza attık. Umarım ülkemizi gururlandırmışızdır. Bu şimdiye kadar ortaya koyduğumuz en hızlı yarıştı. Her zamankinden daha aç bir şekilde geri döneceğiz ve gelecek yıl kazanmaya çalışacağız.”

“Stuttgart gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Biletler tükenmişti, taraftarlar tezahürat yapıyordu ve oraya her çıkışımda tüylerim diken diken oldu. Gerçek dışıydı.”

Yarı finalistleri mağlup eden Kanada Takımı ve Yeni Zelanda Takımı, podyumdaki son yer için karşı karşıya geldi. Takımlar final disiplinine girerken başa baş durumdaydı, ancak Stirling Hart’ın tercih ettiği Standing Block Chop’a çok hakimdi ve tecrübesi, tekniği ve hızı Kanada Takımı’nın üçüncülüğü ve bronz madalyayı kazanmasında etkili oldu.

STIHL TIMBERSPORTS®’un merhum Jason Wynyard ve Martin Komárek’i saygıyla andığı gecede bronz madalya sahibi Kanada’dan Stirling Hart şunları söyledi: “Bugün oldukça duygu yüklüydük. Jason Wynyard ve Martin Komárek çok yakın arkadaşlarımdı. Martin Komárek’in eşi ve çocukları da bugün aramızdalar. Bu adamların hepsi birbirinin arkasını kollardı. Onların arkadaşlığından daha fazla ne isteyebilirdim ki. Onları herkes gibi çok özlüyorum.”

Stuttgart’taki coşkulu karşılamaya rağmen, Almanya ev sahibi kalabalığın avantajını kullanamadı ve Fransa’ya yenilerek yarışmaya 16. sıradan veda etti.

Heyecan verici bir takım yarışlarının ardından, ertesi gün dünyanın en iyi 12 sporcusu Bireysel Dünya Şampiyonasında altı disiplinin tamamında yarışmak üzere Porsche-Arena’ya geri döndü. Neler olduğunu merak ediyorsanız tıklayın.

Dünya Takım Şampiyonası’nın tüm sonuçları ve son sıralamaları STIHL TIMBERSPORTS® veri tabanında bulunabilir.