Çimlerinizde Mantar Hastalıkları

Ve durumun kontrolünü tekrar elinize almanız için yapılacaklar

Bir çok çim hastalığı için geçerli olan hususlar ayrıca mantar enfeksiyonları için de geçerlidir: çime daha iyi bakıldıkça, yabani ot, mantar, vs. kaplaması zorlaşır. Bununla birlikte, spor insan veya hayvanların temasının yanı sıra hava ve yağmur yoluyla taşınabildiğinden, mantar enfeksiyonları bu şekilde önlenemez. Mantar hastalıklarının sayısı neredeyse sebepleri kadar çok sayıdadır. Bunlar öncelikli olarak şunları içerir:

  • Özellikle yoğun büyüme
  • Sürekli aşırı kullanım (örn. spor sahaları, ayrıca kışın çimlerin üzerinde çok sık yürünmesi)
  • Yüksek nem, toprağın suyu emmesi
  • Aşırı yoğun malç
  • Yanlış toprak pH’sı
  • Çimen örtüsü
  • Aşırı kısa biçme
  • Gölgelik alanlar, yüksek duvarlar, ahşap
  • Yaprakların toplanmaması veya kışın çok uzun çimenler
  • Fazla üretim (su, gübre)

Mantarla mücadele bu nedenle toprağın hazırlanmasıyla ve doğru çim tipinin seçilmesiyle başlayabilir. “İlk seferde doğru olanı yap” sloganına uygun olarak, burada tasarruf yapılamaz: standart tohum karışımları kullanmalısınız. Çim tipi seçilirken, kaliteye ek olarak ilerde kullanım da önemli bir rol oynar. Örneğin, yerel futbol takımı günlük antrenmanını bahçenizde yapıyorsa, kesinlikle daha esnek çim kullanmalısınız! Ancak mantarlar her şeye rağmen yayılmaya devam ediyorsa ne yapmak gerekir? Endişelenmeye gerek yok; çoğu mantar hastalığı zararsızdır ve sadece kozmetik olarak hasar verir. Çimlerde gelişen mantar genelde sadece çimleri havalandırarak ortadan kaldırılabilir (örn. kar küfü). Ayrıca pH da kontrol edilmeli; aşırı düşükse kireçleme gibi bir önlem alınmalıdır. Bununla birlikte, toprağın genel durumunun göz önüne alınması zorunludur; kumlu toprağın veya gevşek toprağın çok farklı ihtiyaçları vardır – biri için iyi olan diğeri için mutlaka iyi değildir.

Mantar kolonilerinin hali hazırda yayılmış olduğu çimenler için yardımcı olacak tek şey – tüm kök kalıntılarını içerecek şekilde geniş bir alanın kazılması sağlanarak bunları kazıp çıkarmaktır. Hiçbir şekilde çimleri kısa kalacak şekilde biçerek mantarları kaldırmaya çalışmayın! Çok kısa çim zararlıların büyümesi için elverişli olup, en kötü senaryoda, çimlerin biçilmesi patojenlerin bütün bahçenize dağılmasına neden olacaktır. Sadece, enfeksiyon tekrarladıkça çoğunun tekrar uygulanması gereken, mantar ilaçlarını kullanmayı düşünmelisiniz. Kimyasal ürünler yanlış kullanıldığında yeraltı suyu için risk teşkil edeceğinden, bu ürünleri kullanırken her zaman dikkatli olmak gerekir. Doğrudan kullanım yerine, uzmanlardan tavsiye almanız tavsiye edilir.