Çimlerinizi Yeniden Canlandırmanın Yolları

Çim alanlarınızı sağlıklı kalması ve mükemmel görünmesine yönelik ipuçları

Çim, yayılmama ve daha az bakım gerektiren özellikleri nedeniyle ülke genelinde geniş alanlarda tercih edilen popüler bir türdür. Ancak, uzun ve sıcak yaz aylarında çim alanlarınız aşınmış ve seyrek görünmeye başlar. Neyse ki sonbaharın ılık gündüzleri ve serin geceleri çim alanlarımıza yeniden canlanabilmeleri için mükemmel hava koşulları sunar. Çimin kendi kendine yeniden filizlenememesinden dolayı her yıl yeniden tohumlanmalıdır.
Vereceğimiz adımları izleyerek tohumun çimlenmesini ve çimenlerin büyüme sürecini uygun düzeye çıkarabilir, böylece sağlıklı ve yemyeşil çim alanlara kavuşabilirsiniz.

Bahçenizi havalanmaya hazırlayın

April2020-1Kesin: Havalandırma işleminden dört gün önce çimlerinizi boyu yaklaşık 3.5 cm’yi geçmeyecek şekilde kısaltın. Böylece çim havalandırma makinesi üzerindeki tırmık dişlerinin kalın ve uzun çimenlerle mücadele etmek yerine toprağa nüfuz etmesini sağlamış olursunuz. Bu işlem aynı zamanda gübre ve kirecin toprakta kendi yolunu açmasına yardımcı olur, böylece besleyici öğelerin hem mevcut çimlere hem de yeni çim köklerine ulaşmasını sağlar.

İşaretleyin: İşaret bayraklarını kullanarak tüm sulama başlıklarını, vana kutularını, sığ sulama boruları veya sığ boru hatlarını ve havalandırma işleminden zarar görebilecek diğer unsurları işaretleyin.

Sulayın: Havalandırma işleminden önce birkaç gün boyunca, işaret parmağınızı zeminde yaklaşık 2.5 cm. içeri girecek şekilde kolayca itebilmeniz mümkün olana kadar çimlerinizi sulayın (ancak su basmasına izin vermeyin). Zemin çok sertse, çim havalandırma makinesi toprağa nüfuz edemez ve tohum zeminde girebilecek delikler bulamaz.

Edinin: Çok yönlü STIHL Kombi Sistem havalandırma işlemi için mükemmel bir seçenektir. STIHL Kombi Sistem sahip olduğu farklı opsiyonel eklentiler ile, toprağı sürmenize, kesitler oluşturmanıza, süpürmenize, otları ayıklamanıza ve evet hatta havalandırmanıza olanak sağlar, bu da onu yıllık yeniden tohumlama işlemleriniz ve bahçenizde yapacağınız diğer birçok işlem için mükemmel bir alet haline getirir. Eğer ilk kez bir çim havalandırma makinesi kullanacaksanız, işe koyulmadan önce kullanım talimatlarını doğru bir şekilde kavradığınızdan emin olun.

bulten2 (2)Satın alın: Tohum kalitesi arttıkça çimleriniz güzelleşir. Yerel çim tedarikçiniz veya peyzajcınız yaşadığınız yerin iklimine en uygun tohumların bir karışımını hazırlamanıza yardımcı olabilir. Yüksek kaliteli tohumlara daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak tohumunuz kaliteli tohum değilse çimleriniz olgunlaştıktan sonra üzerinde yaprak ve renk farklılıkları ve yabani otlar olduğunu fark edecek ve bu durumu sonradan düzeltmek için yaptığınız harcamalara bakınca keşke biraz daha ödeyip bu yüksek kalite tohum satın alsaydım diyeceksiniz.

Havalandırın: En iyi sonuçları almak için birbirinden bağımsız fark edilir çimen eklemeleri şeklinde uyumsuz çim büyümesini önlemek için çim havalandırma makinesiyle toprak üzerinde birden çok geçiş yapın. Çimenleriniz iyi durumdaysa iki geçiş yeterli olur. Çim alanınızda geniş çıplak bölgeler varsa, üç ya da dört geçiş yapın. Çim alanınızda ne kadar çok toprak tıpası ve deliği varsa o kadar iyi olur. Fazla tohum ektiğiniz zaman, çimler deliklerin içinde ve toprak tıpaların altında ve etrafında kök salacak ve büyüyecektir. Toprak tıpaları, sulamaya başladığınızda açılarak verimli, yoğun ve uyumlu bir büyüme sağlar.

Gübreleyin: Yerel çim ve bahçe malzemeleri mağazanızdan pelet halinde kireçtaşı ve başlangıç gübresi satın alın ve gübre serpme işlemine başlamadan önce talimatları iyice okuyup anladığınızdan emin olun. Etkisi çok uzun sürdüğü için tohum çimlenmesini arttırmak için minimum miktarda kireç ve gübre serpmeniz yeterli olacaktır.

Serpin: Ana çim alanda, gübre saçan bir serpme aleti (tohumları yaklaşık üç metre derinlikte sağa ve sola yayar) kullanarak tohumlama işlemini daha verimli hale getirebilirsiniz.

Yeni çim alanınızın bakımını yapın

fescue-1Sulayın (daha fazla): Su ve güneş ışığının maksimum seviyeye çıkarılması çimlerinizin havanın sonbaharın gece çok düşük gece sıcaklıkları başlamadan büyümesine olanak sağlar. İlk üç hafta, sabah erken saatte sulayın (5:00 – 8:00 saatleri arası) ve öğleden sonra erken saatlerde (14:00 civarı) tekrar sulayın. Sulama sisteminiz varsa, her bir sulama süresi su basıncına bağlı olarak her bölge için on ila on beş dakika arası olmalıdır. Yağmurlama sisteminiz varsa, sulama süresini 30-45 dakika tutmanızı öneririz.

Kaçının: Tam olgunlaşmamış çimlere basmak çimlerin gelişmesini engeller, dolayısıyla tohumları yaydıktan sonra ilk üç hafta boyunca ayak trafiğini minimuma indirmek için bahçenizin kenarlarına kazık dikerek şeritlerle çevirin.

Kesin: İlk üç hafta geçtikten sonra çimlerinizi kesebilirsiniz, ancak sadece en yüksek ayarda kesim yapmalısınız. Hassas ve genç çim yapraklarını koparmamak için geçiş yaparken dikkatli olun. Yeni çimler bir miktar ayak trafiğine dayanabilir, ancak yine de elinizden geldiğince kısıtlamaya çalışın. Yapraklar güneş ışığını engeller ve çimlerin büyümesini engelleyebilir, dolayısıyla yaprakları ve diğer döküntüleri mümkün olduğunca toplayıp uzaklaştırın.

Sulayın (daha az): İlk kesimden sonra günde bir kez sabah erken saatte sulamaya başlayın. Sonbahar aylarında hava fark edilir düzeyde soğuduğu için, ilk kış donu görülene kadar günaşırı sabahları sulama yapın. İlkbaharda, yine günaşırı sabahları sulamaya başlayıp, hava ısındıkça günde bire çıkarın. Özellikle sıcak yaz aylarında sabah erken saatte sulama yapmanız suyun buharlaşmadan zeminde emilmesine olanak sağlar.

Çıplak noktaların düzeltilmesi

bulten5Bulun: İlk kesimden sonra çimlerinizde fark edilir düzeyde çıplak noktalar olup olmadığını kontrol edin. Çim büyümesi bazen eğimli toprakta yer yer oluşabilir ve suyun akıp gitmesinden veya birikinti oluşturmasından dolayı dalgalı alanlar oluşabilir.

Giydirin: Tohumların çimlenmesine yardımcı olmak ve suyla sürüklenmesini, uçuşmasını ve kuşlar tarafından yenmesini önlemek için yüksek kalitede tohum ve üst toprak/organik, besin bakımından zengin organik gübre kullanın. Çıplak noktaları yaklaşık iki buçuk cm organik gübreyle kaplayın ve ardından tohumları alanın yaklaşık %40’ını kaplayacak şekilde elinizle serpin. Daha sonra bir mutfak süpürgesi kullanarak (tırmık kullanmayın) toprak ve tohumları nazikçe bir araya getirerek karıştırın.

Sulayın: Önceki adımlarda olduğunu gibi, bu yeni tohumlanmış alanları da toprağın maksimum çimlenme oluşacak şekilde nemli kapmasını sağlamak için ilk iki hafta boyunca günde iki kez sulayın.

Çim alanınız yıl boyu sağlıklı kalsın

bulten7Kesin: Yıl boyunca çimlerinizi çim biçme makinenizin en yüksek ayarında veya en yükseğe yakın bir ayarda biçin. Bu işlem çimlerinizin kalınlığını korumasını sağlar ve yaprakları nemli tutar, böylece yaz sıcağı ve nemine dayanabilecek daha güçlü köklere sahip daha yeşil çimler elde edersiniz.

Sulayın: Çimlerinizi haftada birkaç kez sabah erken saatte (5:00 – 7:00 arası) sulayın. Derin sulama suyun toprağa nüfuz etmesini sağlarken, özellikle sıcak yaz aylarında erken saatte sulama yapmak buharlaşmayı en aza indirir ve çimlere zarar verebilecek mantar (Rhizoctonia veya “kahverengi lekeler”) gibi hastalıkları önler.

Tedavi edin: Çimlerinizin sağlığını koruyun ve yıl boyunca uygun kireç ve gübre tedavilerini uygulayarak yabani otlar ve hastalıklardan uzak tutun. Yerel çim bakım şirketi bayiniz yaşadığınız yerin iklimine en uygun çim bakım programını bulmanıza yardımcı olabilir.

Temizleyin: Sonbahar süresince, yeni çimenlere zarar vermemek için yaprakları periyodik bir biçimde temizleyin.

Kaçının: Kış aylarında don görüldüğünde ve sabahın erken saatlerinde çiğ yağdığı zaman, çimlerinizden mümkün olduğunca uzak durun. Donmuş çimler üzerinde yürümek, çimenler ilkbaharda dinlenme döneminden çıkana kadar ortadan kaybolmayacak çıplak noktalara yol açabilir.

İlgili Yazılar

Haberler

Hafif ve Mükemmel Performans

Petrol-yağ karışımı ile çalışan, ödüllü, dört zamanlı STIHL 4-MIX motoru, 2 zamanlı ve 4 zamanlı motorun avantajlarını birleştirmiştir. Yüksek torku ile bizlere daha düşük emisyon, daha düşük ses ve daha…
Haberler

Çaba ve Gayret İçinde Büyüyen STIHL

Makineler ağırlıklarını azaltmak istiyor Belirli bir zaman boyunca motorlu testerenizi veya çit biçme makinenizi kullandığınızda her bir gramın önemi daha iyi anlarsınız. İşte bu nedenledir ki araştırma ve geliştirme aktivitelerimizin…