Çit budama makinenizin bıçağını kendiniz bileyebilirsiniz

Bu yazımızda eğelemekten ve bilemekten bahsetmişken ve çit ve lükstrüm bakımlarının da yapıldığı ayların içindeyken tam da zamanı ve yeri gelmişken bahsedelim. Bıçakları keskinleştirmek için tercihen ciddi aşınma belirtileri göstermelerini beklememelisiniz. Bıçakların kesme performansını koruması için her 50 saatlik çalışma süresinin ardından düzenli olarak bilenmesi gerekir.

Haziran_Haber003_foto1

Çit,lükstrüm ve benzeri bitkileri budarken veya keserken makinenin bıçakları üzerinde bitki özü ve reçine birikintileri kalır. Bıçakları keskinleştirmeden önce her tür kirden arındırın, aksi takdirde eğelerde ve bileme taşlarında hasar oluşturabilirsiniz.
Pratik bir temel kural olarak, sadece kesme kenarını bilemelisiniz. Eğenin entegre kesme koruması ile veya profesyonel çit budama makinelerinde turuncu plastik kesme koruması temas etmediğinden emin olun.

1. Düz eğe kullanarak bileme

Haziran_Haber003_foto2
Uzun süreli kesme performansı sağlamak için, şu iki adımı izleyin. Öncelikle, bir düz eğe kullanılabilir.
Üst ve alt bıçakların aynı pozisyonda durduğundan emin olun. Bu, eğeleme işlemini kolaylaştırır.
Her zaman kesme kenarı yönünde eğeleyin. Düz eğe bu şekilde çalışmak üzere tasarlanmış olup, optimum kesme kenarını garantilemektedir. Belirtilen keskinleştirme açısını korumaya çalışın. Doğru açıyı ekipmanınızın talimatlar kılavuzunda “Teknik Şartlar” başlığında bulabilirsiniz.
Bıçağı her zaman kesme kenarı yönünde aşağıya doğru bileyin. Eğeyi yukarıya doğru geri çekerken bıçakla temas etmediğinden emin olun.

Tüm bunlara ek olarak, bıçağı aşırı düzeyde eğelemediğinizden emin olun. Aşınma eşiği 5mm’dir. Bu seviyenin üzerinde eğeleme yaparsanız, malzeme dayanıklılığını kaybeder.
Eğeleme yaparken uygulanan kuvvetin farklılık göstermesi bıçakların farklı uzunluklarda olmasına yol açacağından çit budama makinesinin performansını da olumsuz etkileyecektir.

2. Biley taşı ile çapakları giderme

Haziran_Haber003_foto3İkinci adımda bir biley taşı kullanarak bıçağın alt kısmındaki,sırtındaki (arka tarafında ki)  çapakları giderin.

Bıçak keskinleştirildikten sonra, taşlama talaşları temizlenmelidir. Aynı zamanda çelik bıçaklarınızı  paslanmaya karşı korumak için üzerine reçinesiz sprey veya STIHL Multispray püskürtmenizi öneririz.

Videomuzda  çit budama makinenizi nasıl keskinleştireceğiniz adım adım gösterilmiştir:

Ancak en iyi yöntem çit budama makinenizin bıçaklarını bileme işlemi için bir SADAL Yetkili Servisine götürmektir. Yetkili Bayi ve Servisler her zaman optimum bileme açısını garanti eden ve gereğinden fazla malzemenin eğelenerek yok olmamasını sağlayan keskinleştirme makineleri kullanır. Size en yakın yetkili bayinin bilgilerini web sitemizden bulabilirsiniz: STIHL BAYİLERİ