Çocukları Peyzaj Projelerinize Dahil Etmenin Yolları

Açık havalardaki etkinliklerinizi çocuklarınızla paylaşmanın çok özel bir yanı var. Peki neden onları bahçe ve peyzaj projelerinize dahil etmiyorsunuz? Arka bahçe peyzaj projelerinin bütün keyfini sadece büyüklerin çıkarması çocuklar için çok da adil değil. Aslında çocukların da aileleri ile birlikte hem bu projelerin hem de anne babalarıyla vakit geçirmenin tadını çıkarabilirler. Bazı basit arka bahçe işlerinde çalışmak, onların kendi yarattıkları bu alanlardan daha çok keyif almalarını sağlayacaktır. İşte tam bu konuda bir takım harika fikri sizler için derledik.

Hayvanlar için bir arka bahçe barınağı yaratın 
(En genç yardımcılar için birebir)
Ailenizin köpeği arka bahçenizin tadına çıkarabilecek tek hayvan değil. Kuşlar, kelebekler, veya diğer vahşi yaşam hayvanları bahçenizde takılmak için davet beklerler. Onları sadece onlar için oluşturmuş olduğunuz bir özel tapınağa davet edebilirsiniz.

Y-WILDKIDS-M008

Bahçenizde kuşlar mı görmek istersiniz? O zaman unutmayın ki bahçenizdeki partiye onların bileti yiyecek ve içeceklerdir. Bir kuş banyosu kurmakla işe başlayın çünkü kuşlar için tatlı su bulmak bazen zor olabilir. Kuş havuzunu ister dışarıdan satın alabilir, ister kendiniz çocuklarınız ile beraber yapabilirsiniz. Kuşlara sunduğunuz banyodan aldıkları keyfi arttırmaları için tabanı hafif pürüzlü sığ bir yer bulun. Ardından konuklarınızı ağırlamak için mükemmel yeri çocuklarınızla beraber aramaya başlayabilirsiniz. İdeal olarak alçak asma dalları olan bir ağacın yakınlarında ve içeriden de görünebilen bir yer doğru seçim olacaktır. Artık onlara sunacağınız yemeğe karar verme vakti geldi. Tabii ki farklı mevsimlere ve farklı kuş türlerine göre tercih edilen yiyecek farklı olacaktır, fakat yerlere serpiştireceğiniz bir miktar ay çekirdeği belli kuşları bahçenize çekecektir. Daha ürkek kuşlar ise daha yüksek bölgelerdeki yiyecekleri tercih edeceklerdir. Artık çocuklarınızla beraber yarattığınız ziyafete hangi kuşların katılacağını zevkle izleme bol bol fotoğraf çekerek anılarınızı canlı tutma vakti geldi, çektiğiniz resimleri Instagram üzerinden bizleri de etiketleyerek (@stihlinturkiye) paylaşmayı ihmal etmeyin!

F-FSE52-E002

Peki ya kelebekler? Kelebekler sadece güzellikleri için değil, aynı zamanda çiçekleri döllemeye yardımcı oldukları için de oldukça faydalılardır. Çocuklarınızla beraber bir dizi çiçek rengi ekerek bahçenizi birçok kelebek ile doldurabilirsiniz. Özellikle kırmızı, turuncu, pembe ve mor renklerinde çiçekleri tercih ediniz. Bu çiçekleri bahçenizin en çok güneş alan bölgelerine yerleştirdiğinizden emin olunuz, çünkü kelebekler güneş altında olmayı tercih ederler. Bakalım bir gün içinde toplam kaç kelebek sayabileceksiniz?

Lastik salıncak asın (İlkokul çocukları için ideal)
Lastik bir salıncak çocuğunuzun bahçenizde birçok güzel anı yaratmasına yardımcı olabilir. Öncelikle çocuğunuzla beraber “mükemmel ağacı” bulmaya çıkın. Mükemmel ağaç öncelikle büyük ve güçlü olmalıdır. Genellikle parke ağaçları bu konuda doğru seçimlerdir. Ağacı seçtikten sonra sağlıklı ve güçlü bir uzuv tanımlayın. Daha sonra salıncak olacak bölgenin hemen altına drenaja izin vermesi için birkaç delik açın. Temiz, kullanılmamış veya yeni bir lastik alın. Salıncağın doğru sallanmasını sağlayacak 30-45 cm boyutlarında bir halat alın ve sallanırken ağacın gövdesinden en az 1 metre kadar uzak olduğundan emin olun. Halatı bağladıktan sonra bu eğlencenin çocuğunuz için güvenli olduğundan emin olmak adına ilk önce salıncağı siz test edin. Daha sonra eğlenceyi çocuklarınızla paylaşabilirsiniz.

F-FS100-I004

Ateş çukuru inşa edin  (Gençler dahil her yaş için ideal)
Küçük veya genç çocuklarınız için arka bahçede bir ateş etrafında geçirilen günler çok keyifli anılar yaratacaktır. Çocuklar size bahçede düz bir noktada, çalılıkların yakınında veya düşük asma ağaçları yakınlarında olmayan bir yerde (yangın riski) parke taşları bulma ve döşeme konusunda yardımcı olabilirler. Taşları yaklaşık 1 metre çapında dairesel şekilde ve en az 40 cm uzunluğunda olacak şekilde yerleştirin. Dipleri çakıl taşları ile doldurun ve birkaç cm kum ekleyin. Evet, ateş yakmaya hazırsınız!

Tabii ki bu liste bahçenizde çocuklarınızla yapabileceğiniz projelerden sadece çok küçük bir kısmını ele alıyor. Yaratıcı olabilirsiniz, sonuçta önemli olan çocuklarınızla açık havada vakit geçirmek ve onlara kendi yarattıkları bir ortamda vakit geçirme fırsatını vermek. Yeni fikirlerinizi veya bitirdiğiniz projelerinizi Facebook veya Instagram üzerinden STIHL Ailesi ile paylaşmayı unutmayınız!  İyi eğelenceler!