Devrilen Ağacı Temizleme Adımları

Ağaçlar doğanın güzellikleri ve en önemlisi de oksijen üreten ve biyoçeşitliliği desteklemesi sebebiyle dünya ekolojisi için hayati öneme sahiptir. Ancak; bazen fırtına, yangın gibi doğal afetler sebebiyle de ağaçlar ve ne yazık ki ormanlar zarar görebilir veya tehlike oluşturabilir. Bu sebeple ağaçların kesilmesi veya temizlenmesi gerekebilir. Bu yazımızda, Avustralya’da bir botanik bahçesi olan; Royal Botanik Bahçesi’nde meydana gelen şiddetli fırtına sebebiyle devrilen 150 yıllık bir Radiata Çamı’nın profesyonel olarak temizlenme adımlarından bahsedeceğiz. Haydi başlayalım…

GÖREV: 150 YILLIK BİR RADİATA ÇAMI
Ekim ayının sonlarında Avustralya, Melbourne’da ani ve güçlü bir fırtına meydana geldi. Fırtınanın ağaçlara verdiği zarar ve ziyaretçi güvenliği sebebiyle Royal Botanik Bahçesi kapatıldı. Bölgenin yarısı temizlendiğinde çamın diğer ağaçlara zarar vermeden devrildiği ortaya çıkmıştı. Tabi bu temizliğin kolay olacağı fikrine kapılmamak gerek. Profesyonel ekip adım adım iş planını oluşturdu:

1-Ağaç Kalitesinin Değerlendirilmesi
Yıkılan ağacın güvenli bir şekilde stabilize edildiğinden emin olduktan sonra ekibin uygulayacağı ilk adım devrilmiş ağacın kereste kalitesini değerlendirmek oldu.

Bu değerlendirme; kerestenin ne için kullanılacağı, nasıl işleneceğine karar vermede önemli bir faktördü.
Değerlendirmenin hemen ardından; ilk olarak endüstri profesyonelleri ve yerinde eğitim ekipleriyle iletişim kurularak, ağacın kerestesine ihtiyaçları olup olmadığı kontrol edildi ve bu devasa çamın bahçelerde geri dönüştürülmek üzere malç olarak kullanılmasına karar verildi.

2-Ağacın Temizlenmesi

Ekip, düşen ağacın temizlenmesindeki ilk adım olarak alanı güvenli hale getirdi ve düşen ağacı mümkün olduğunca hızlı ve  güvenli bir şekilde nasıl parçalayacaklarını, hangi kesimlerin nerede ve hangi motorlu testerelerle yapılması gerektiğinin belirlenmesi, ağacın güvenli ve başarılı bir şekilde temizlenmesi için netleştirildi.

En güçlü ve yüksek performanslı motorlu testerelerden, orta ağırlıklı ve budama testerelerine kadar her göreve uygun STIHL motorlu testere modelleri seçildi.

3-Kütük Parçalama
Ekip, ağacın daha büyük bölümlerini parçalamak için en güçlü testerelerden olan MS 661 ve MS 881’i  kullanarak kütük parçalama işlemine başladılar.

MS 881
MS 881, dünyanın en güçlü motorlu testeresidir ve ağaç kesme ve büyük ağaçların işlenmesi için yüksek performanslı bir testere arayan birçok ağaç profesyoneli tarafından favori listesinin en tepesindedir. 2-MIX motoru sayesinde 6,4kW’lık devasa bir motor gücü sunan MS 881, maksimum performansı maksimum yakıt verimliliği ile sağlar.
MS 881’in sadece olağanüstü gücüyle etkilemekle kalmaz, aynı zamanda rahat bir kullanım sağlar.

 

MS 661

Büyük kerestelerin kesiminde sadece güç değil, aynı zamanda her gram ağırlık da önemli olduğu için STIHL MS 661 C-M, birçok ağaç profesyonelinin elinin altında bulundurması gereken testereler arasındadır. 5.4 kW etkileyici bir güce sahip olmasına rağmen sadece 7.4 kg ağırlığındadır ve 1.4kg/KW güç-ağırlık oranı ile sınıfının lideridir.
En yetenekli profesyoneller için bile işi daha kolay hale getiren bu güçlü testere, STIHL’in yenilikçi M-Tronic elektronik motor yönetimi özelliğiyle donatılmıştır. Bu özellik sayesinde, motor ateşleme zamanlamasını ve yakıt beslemesini kontrol ederek, iş sırasında karbüratörün manuel olarak ayarlanmasına gerek kalmadan her zaman en iyi performansın alınmasını sağlar.

 

4-Boylama

Kütük kesiminde, orta ağırlıklı motorlu testereler, güç ve ağırlık kombinasyonu nedeniyle kütüğü küçük parçalara ayırmak için en uygun olanıdır.

Ekip, testerenin kütük içindeki sıkıştırma kuvvetleri nedeniyle palanın sıkışmasını önlemek için, kesim işlemi öncesinde kütüğe birden fazla küçük kesim veya üçte bir kesim yapma gibi uygulama tekniklerini kullanırlar. Kesimi tamamlamadan önce kütüğün karşı tarafından kesim yaparlar.

Profesyonelleri tarafından sürekli olarak kullanılan sınıf lideri STIHL MS 500i bu kesim için tercih edilmiştir.
MS 500i


STIHL MS 500i, dünyanın ilk elektronik yakıt enjeksiyonlu testeresi olup, STIHL enjeksiyon teknolojisi sadece olağanüstü tork sağlamakla kalmaz, aynı zamanda testere zincirinin 0’dan 100 km/s hıza sadece 0,25 saniyede hızlanmasını da garanti eder.

Tüm çalışma koşullarında kolay, güvenilir başlatma özelliğine sahip ve sınıfındaki en iyi güç-ağırlık oranına sahip olan MS 500i, testere dünyasının Formula 1’i gibidir.

5-Hasarın Temizlenmesi
Temizleme sürecinin bir parçası olarak, ekip düşerken zarar gören diğer ağaçları korumak için birkaç ağaç müdahalesi yapılması gerektiğini belirledi. Tırmanmayı gerektiren, etkilenen diğer ağaç dallarının temizlenmesi yapılacak işlerin en başındaydı.  İşi hızlı, etkili ve güvenli bir şekilde yapmak için, ekibin her zaman ki favori tercihi; hafif, çevik, güçlü ve manevra kabiliyeti yüksek; MSA 161 T Akülü Budama Testeresi oldu.

MSA 161 T

MSA 161 T akülü testere, tırmanma ve yüksekte çalışmaya uygun şekilde tasarlanmıştır. Son derece enerji verimli, hafif ve kompakt MSA 161 T, profesyoneller tarafından günlük kullanım için tasarlanmıştır ve olağanüstü güç, kesme performansı ve kaliteyi, kullanıcı konforuyla birleştirir.

Ekip bu zorlu görevi, yani 150 yıllık ağacın kaldırılması ve faydalı bir şekilde kullanılabilmesi işini bir gün içinde tamamladı. Tabi ki bu büyük bir işti!

Yazımızı okumaya vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. İçeriğimiz ile ilgili videomuzu izlemek için linke tıklayınız.