Dikey Bahçe Duvarı Nasıl Yapılır?

Cep tipi dikey bahçe duvarı, basit ve etkili olduğu için yeşil bir duvar en sevilen yöntemlerden biridir. Kısıtlı alana sahip evler için güzel bir odak noktası isteyenlerin tercih edebileceği güzel bir uygulamadır.

Bu sistem damla sulama için ayarlanmış olsa da, bağlanacak bir sulama sisteminiz yoksa bitkileri kendiniz de sulayabilirsiniz. Bu cepler çok az toprak tuttuğu için bitkiler yerdeyken olduğundan daha hızlı kurur, bu nedenle sıcak mevsimlerde haftada iki veya üç kez su vermeyi unutmayın. Ayrıca, farklı mevsimler için gerektiği gibi bitkileri düzenlemeli veya değiştirmelisiniz.

Araçlar;

Sicim İp
El arabası
Burgu veya Kürek
Daire testere
3’– 6 ‘seviyesi (????)
Matkap ve 12,7 mm × 254 mm matkap ucu
Bahçe eldivenleri
Mala
Zemin (????)
El aletleri

 

Duvar Malzemeleri

 • İki adet 15 x 15 cm metal direk tabanı
 • Uçlarda 2,50 cm alttan 2,50 cm, üstten 3,80 cm ve kenardan 20 cm içeri kesimlere sahip iki adet  5×15×365 cm sedir pano
 • Her biri 9’a bölünmüş 5x10x304 cm ölçülerinde dört adet sedir pano
 • İki adet 15×15×243 preslenmiş sedir çıta
 • İki adet 152 cm boyutunda parça yapmak için bir adet 5x15x365 cm ölçülerinde çıta
 • İki adet 152 cm boyutunda parça yapmak için bir adet 5x10x365 cm ölçülerinde çıta
 • Dört adet 11×25 trifon vida, dört adet 11×3cm çapında pul
 • On altı 50-lb beton torbası
 • Bir 1-lb kutuda 6 cm vida

Dikim Malzemeleri

 • Üç adet 5 cepli kumaş bitki dikim çantası
 • 12 adet raptiye
 • Dört torba 56 lt saksı toprağı
 • On beş 1 galonluk bitki
 • Spagetti damla hortumu (isteğe bağlı)

 

Hadi Yapmaya Başlayalım

Yapıyı inşa edin ve torbaları takın: Bu iskelet basit ve şıktır; 15×15 cm direkler ve 5×15 cm ve 5×10 cm kirişlerden yapılmış olup, bahçe ceplerini takmak için mükemmel bir alan sunar.

Temel çukurlarını ayarlayın: İki adet 76 cm derinliğinde 45×45 cm delik kazın; betonu karıştırın ve dökün. Direk tabanlarını beton ıslakken ayarlayın ve direklerin birbiriyle aynı hizada olduğundan emin olmak için bir ip kullanın. 24 saat bekleyin ve ardından 15×15 cm direkleri vidalarla tabanlara yerleştirin.

Bir STIHL toprak delme makinesi kullanmak, tutarlı ve verimli bir şekilde delikler oluşturarak hızlı kazmanıza yardımcı olabilir.

Çerçeveyi oluşturun: 243 cm direkleri daire testere ile 213 cm’e kadar kesin ve ardından iki adet 365x5x15 cm’lik levhayı vida yardımıyla üste takın. Deliklerinizi önceden delmek için önce bir matkap ucu kullanın. Bir tarafı takmaya başlayın, ardından diğer tarafı takmadan önce bir su terazisi kullanın.

Rayları takın: 274 cm’lik tahtaları 15×15 cm’lik direkler arasına takın. İlk ray yukarıdan aşağıya doğru ve üstten ve alttan 6 cm’lik vidalarla tutturulur. Bir sonraki sıra, birincinin 27 cm altından başlar, böylece takıldığında cepler üst üste gelir. Diğer iki rayı takmak için aynı işlemleri tekrarlayın.

Destek ekleyin: Bu cepler toprakla doldurulduğunda ağır olacağından rayları aşağı çekmeye başlayabilirler. Sarkmayı önlemek için dört destek çıtası ekleyin. Direkten yaklaşık 7 cm aralıklı iki adet 152 cm uzunluğunda 5×15 cm çıta ve içeride yaklaşık 60 cm aralıklı iki adet 152 cm uzunluğunda 5×10 cm çıta, arkaya raylara dik olarak yerleştirilmelidir.  Her bir  destek çıtasını vidalarla sabitleyin.

Cepleri takın: çantalarda bulunan delikler her 55 cm de bir aralıklıdır. İlk rayın üstünden 2,5 cm aşağıda ölçün ve delikleri önceden delin, ardından vidalayın.
Benzer bir yapı inşa edebilir veya kendinize özgü bir şey yaratabilirsiniz. Yaklaşık 56 litre toprak tutan ve 38 cm uzunluğunda ve 284 cm genişliğinde üç sıra beş cepli bir ünte kullandık. Duvarınızı cep boyutlarına göre özelleştirebilir veya alana sığması için gerektiğinde ayrı cepler satın alabilirsiniz. Çanta deliklerini vidaların üzerine kaydırarak çantayı asın.

Bitkileri seçin ve düzenleyin: Bitki seçiminiz, alanınızın güneşli-yarı güneşli olup olmadığına bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. En iyisi, dikey olarak büyüyen ve basamaklı olan çeşitli bitkileri seçmek, böylece üstündeki ve alttaki torbaları kapatabilirsiniz. Her büyüklükte bitki seçebilirsiniz. Bu bahçecilik tarzı, büyüdükçe düzenli budama gerektirir. Sevdiğiniz bir yerleşim düzeni bulmak ve gerektiği gibi ayarlamak için bitkileri ceplere yerleştirin.

Toprağı ekleyin: Cepleri yarısına kadar saksı toprağı ile doldurun.

Bitkileri dikin: Bitkileri ceplere yerleştirin. Her cep için üç bitki kullandık. Bitkiler hızlı ve sağlam bir şekilde büyüdüğü için bu duvarı çok dolu gösterir. Tüm dikey duvarlar, bitkiler büyüdükçe bakıma ve budamaya ihtiyaç duyacaktır. Tüm bitkiler kurulduktan sonra toprak seviyesini cebin kenarının yaklaşık 5 cm altında tutun. STIHL, bitkilerin bakımını hızlı bir şekilde yapabilen budama makineleri ve budama testereleri dahil olmak üzere harika bir ürün yelpazesi sunar.

 

Sulamayı çalıştırın (isteğe bağlı): Bu ceplerde, spagetti damla hortumunun içinden geçmesi için torbaların üstüne dikilmiş bir manşon vardır. Dikey bir bahçede bu seçeneğe sahip olmak harikadır çünkü bunlar yerdeki bitkilerden çok daha çabuk kuruyabilir ve ısınabilir. Halihazırda bir sulama sisteminiz varsa, bazı uyarlamalarla damlama hatlarınızı bu üniteye bağlayabilirsiniz. Daha kolay bir kurulum için hortum önlüğüne bağlanan satın alabileceğiniz kitler de vardır.

Bu güzel dikey bahçe duvarının tadını yıllarca çıkarın ve taze görünmesini sağlamak için gerektiği kadar bitki ekleyip çıkarın.