Dikkatli Kesim: Kışın Harikalar Diyarında Çalışmak

Randy Scully, STIHL Incorporated Ulusal Servis Yöneticisi

Kışın gelmesiyle birlikte, kışın motorlu testere kullanımını zorlu koşullar nedeniyle güç hale gelir. Biraz ekstra bakım ile, motorlu testereniz aşırı soğuk havalarda bile en iyi performansı sunabilir. Ayrıca hava kaynaklı belirli tehlikeler için de ilave tedbir almanız gerekecektir.

Kişisel koruyucu ekipman
Kışın motorlu testereyle çalışırken, her zaman olduğu şekilde, bacak koruması, kulak koruması ve eldiven gibi koruyucu giysiler giyilmelidir. Kışın, ahşap parçalanmaya daha müsait hale gelir. Bu yüzden bir kask ve göz koruması kullanmı kritik önem taşır.

Kışın Motorlu Testere Bakımı ve Kullanılması
Motorlu testerenizi 4° C altındaki sıcaklıklarda kullanıma hazırlamak için yapılacak ilk şey, motorlu testerenizde eğer bu özellik varsa, karbüratör ön ısıtma sistemini aktifleştirmek için testerenizin üstündeki kış/yaz kapağını “kış” konumuna getirmektir. Kapağın yaz konumunda bırakılması, makinenin zayıf, düzensiz ve ciddi motor arızalarına yol açabilecek şekilde yağsız çalışmasına neden olan karbüratörde buzlanma riskini ortaya çıkarır.

Motorlu testereniz kış aylarında ekstra bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bununla ilgili bazı temel tavsiyeler şunlardır:

  • Kar ve nemin normalde dişli alanının ertafını saran talaş ve yağla birlikte donmasını önlemek için pala kapağının temiz olduğundan emin olun.
  • Zincir frenini daha sık temizleyin.
  • Yakıt deposunu doldurmadan önce açarak etrafındaki karı temizleyin, böylece kar depoya düşmez; yakıtta su ve nem olması arızaya neden olabilir.
  • Anti-vibrasyon sistemini, donmaya ve operatörün çok çabuk yorulmasına neden olabileceğinden kar ve buzdan uzak tutun.
  • Sürekli kullanılabilir halde kalmaları için, gaz tetiğinin ve gaz tetiği kilidinin etrafındaki kar, buz ve su damlacıklarını silin.
  • Ayrıca motorun aşırı ısınmasını önlemek için soğutma havası girişini sürekli temiz, kar, buz ve talaştan uzak tutun. Daha kaba kışlık giysilerin soğutma havası girişine kaçmamasına dikkat edin, zira hava akımı kısıtlanabilir ve ciddi motor arızası görülebilir.
  • Motorlu testerenizdeki kontrol mekanizmalarına ve risk azaltma özelliklerine daha fazla dikkat edin ve bunları temiz tutun.

Hava Şartlarıyla İlgili Özel Tedbirler
Zeminin donmuş ve kaygan olabileceğini unutmayın. Tüm kışlık ağaç işlerinizde dondurucu havalarda oldukça dikkatli olmanız gerekir. Rüzgarlı, fırtınalı ve yoğun yağmur yağan havalarda, tehlikelerden kaçınmak için işi ertelemeyi ihmal etmeyin

Donmuş odun donmamış odundan daha sert olduğundan, motorlu testerenizin zincirinde kesme açısını beş değerece düşürmek isteyebilirsiniz. Eğelemeyi buna gore yaparak zincirde ki kesme dişinini açısının azaltılması donmuş odunlarda kesme performansını arttırır ve palanın ve testere zincirinizin yıpranmasını azaltır.

Ellerinizin makineden kaymasını önlemek için motorlu testerenizin tutma yerlerinin buzlanmasını önleyin. Kesime başlamadan önce, ağaç gövdesinin etrafındaki karları temizlemeye çalışın ve ağacı keserken kar düşmesi nedeniyle dikkat dağılması riskini arttıracağı için, alt dallardaki kar ve buzları mümkün olduğunca temizleyin.

Kışın çalışmanın zorluklarıyla karşılaştıkça birkaç ilave bakım adımı uygulayarak ve olası tehlikelere karşı tetikte kalarak ekipmanınızın üretkenliğini arttırabilir ve yaralanma riskini azaltabilirsiniz.