Doğal Taş Döşeme Bahçe Yolu

Bu proje ile bahçenizin havasını değiştirmeye hazır olun. Bahçenizdeki belirli alanlara pratik erişim sağlarken evinize ve tarzınıza uyacak tasarım estetiği sunmak için kolları sıvadık.

Doğal taşlarla bahçenizin peyzajınızı yumuşatacak ve evinize değer katacak. Kuru döşemeli bir bayır taşı yol, bahçeye yön verirken birçok karakter ve görsel etki getirir. Katı ve doğal formu, çevredeki bitki örtüsüne harika bir tamamlayıcı olduğunun altını çizmek gerekir.


Gereksinimler:

Seviye: Başlangıç

Maliyet: $$

İhtiyacınız olan süre: 1 Gün

Profesyonellik Gerekiyor Mu ?: Hayır

Boyutlar: 12′ x 3′

İşe koyulmadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlamanız gerekiyor.

 • Güvenlik gözlüğü
 • Eldiven
 • Kürek
 • Tırmık
 • Hortum ve çoklu püskürtme nozulu
 • El düzleştirici
 • 2-3′ seviye
 • Torpedo seviye

Malzemeler:

 • Doğal kenarlı taş (7 adet 14-18″ genişlik x 18-24″ uzunluk x 1½-2½” kalınlıkta taş)
 • Bir adet işaretlemeye yönelik sprey boya
 • İki adet 2 kübik feet bozulmuş granit veya yapı malzemesi
 • Dört adet 2 kübik feet baz malzeme torbası (veya mevcut toprağı sıkıştırın)
 • Altı adet 2 kübik feet örtü malzemesi torbası, ahşap çipler, çakıl veya diğer doldurma malzemesi

1.ADIM: TAŞINIZI SEÇİN

İlk adım olarak; doğal kenarlı, nispeten pürüzsüz yüzeylere ve kaba doğal kenarlara sahip kalın 1½” ile 2½” arasındaki taşları arayın. Bu tarz bir yol için daha ince taşlar yürüme baskısından dolayı çatlayacaktır. Renk, peyzajda mevcut veya önerilen malzemelerle eşleşmeli veya onları tamamlamalıdır. Doğal kenarlı taşlar daha rahat, salaş ve rustik bir his verirken kesilmiş kenarlı taşlar modern, temiz, organize ve çağdaş bir görünüm oluşturacaktır.

2.ADIM: KONUMU SEÇİN VE HAZIRLIK YAPIN

Zaten bir yol olarak kullanılan bir alan seçin veya bir bahçeyi daha ilginç hale getirmek için bir yol üzerinden kesiştirin. İşaretleyici sprey ile işaretleyin. (Eğer zemin çok kuruysa, daha iyi yapışma için önce hortumla hafifçe nemlendirin.) Bir kürek yardımıyla bitmiş seviyenin yaklaşık 1″ altını ve her iki tarafı biraz daha geniş kazın. Bu derinliğin taşı hafifçe içine bırakılabilek kadar olması yeterlidir. Zeminin etrafı çakıl ile yükseltileceği için, taşı yerleştirildiğinde 1-2 cm kadar yerden yüksekte durabilir. Çok kumlu veya kil zeminde veya donma olan bir alanda kazma yapılıyorsa, her taşın altına 2-4″ derinliğinde ve 2″ daha genişliğinde kazın ve taban malzemesi ekleyin. Alanı düz bir şekilde olması için düzeltin.

 

3.ADIM: TAŞLARI YERLEŞTİRİN VE TEST EDİN

Taş parçalarını, arzu ettiğiniz boşluk aralığı ile yerleştirin. Doğal adımınıza taşların yerleştirilmesini sağlamak için yürüyüş pratiği yapın ve taşları dilediğiniz şekilde hareket ettirin. Ev halkının boy farkı büyükse (örneğin, annem 1.60,  ve babam 1.90 ise), ortalama adım farkını bulun ve ortak bir noktada buluşun.

4.ADIM: TABAN KATMANINI EKLEYİN

Her seferinde bir taş alın. Çözülmüş granit veya yapı malzemesi kumu birkaç kürek dolusu ekleyin, bahçe hortumuyla hafifçe nemlendirin ve bir sıkıştırıcı ile sıkıştırın.

 

5.ADIM: TAŞLARI YERLEŞTİRİN VE DENGELEYİN

Her taşı tek tek alarak, yerleştirildiği yeni kazılmış ve sıkıştırılmış çukura yerleştirin. Her bir taşı ayarlayın ve hem yatay hem de dikey olarak düzgün olduğundan emin olun. Taş düzgün oturmuyorsa, daha fazla temel malzemesi ekleyin, kesin ve doldurun. Eğer patikanız düz ise, taşları birbirine göre düzleştirin veya hafif bir eğim varsa, birbirine adım adım indirin. Her taşın üzerine basarak, taşın sallanıp sallanmadığını kontrol edin ve gerekirse çimento ekleyin ve yayılana kadar eşit şekilde dağıtın.

6.ADIM: TEST EDİN
Yaptığınız işi test etmek için üzerine basarak kontrol edebilirsiniz. Eğer çok hareket ediyorsa, keserek, doldurarak ve düzleştirerek çalışmaya devam etmeniz gerekebilir.

 

7.ADIM: TAŞ DÖŞEMENİZİ SON KEZ TEST EDİN

Taşlar yerleştirildikten sonra, yerden 1½-2″ daha yüksek olmalıdırlar. Adımlar yerinde durduğunda, her birini kontrol etmek için su terazisi kullanın ve daha sonra etrafındaki alanı dolgu malzemesiyle (çim, ahşap parçaları veya çakıl) doldurun.

Bu basit bahçe yoluyla bahçenin tadını çıkarın!