Doğru Yuvarlak Eğeyi Nasıl Bulabilirsiniz?

Yuvarlak eğe ile motorlu testerenizin zincirinin kesici dişlerini kendiniz keskinleştirebilirsiniz.

Dikkat: her testere zinciri birbirinin aynısı değildir. Kullandığınız alet ilgili testere zincirine uygun olmalıdır, yanlış eğe kullanılırsa zincirin kesme performansını düşürebilir. Aşağıda doğru yuvarlak eğenin nasıl seçileceği açıklanmaktadır.

Agustos_hbr_002_1

STIHL testere zinciri için yuvarlak eğe

Doğru yuvarlak eğe seçimi testere zincirinin zincir hatve(piç)-sine bağlıdır. Her zincir hatvesi için belirli bir yuvarlak eğe çapı kullanılır.

Zincir hatvesi ile testere zinciri belirli testere gruplarına ayrılır (güç sınıfları). Hatveyi belirlemek için, bir perçin merkezinden bir sonraki perçin merkezine olan mesafeyi ölçün ve ölçümü ikiye bölün. Sonuç mm cinsinden zincir hatvesini verir. Ancak, zincir hatvesi her zaman inç cinsinden gösterildiği için, sonucu dönüştürmeniz gerekmektedir (1 milimetre= 0.039 inç).

STIHL testere zincirlerinde zincir piçini gösteren numara derinlik mastarının yada ormancı tabiriyle mahmuzun dış kenarında yer alır. STIHL testere zinciri bileşenleri hakkında bilgi için ““STIHL testere zinciri nasıl çalışır” başlıklı makaleyi okuyun. Örneğimizde bu rakam 3’tür.

Agustos_hbr_002_2

Zincir hatvesi kod numarası derinlik ölçer üzerinde yer alır

Zincir hatvesi ne kadar büyük olursa diş de o kadar yüksektir. Diş ne kadar yüksekse eğenin de o kadar büyük olması gerekir.

Derinlik mastarı üzerindeki rakam okunmaz hale geldiyse, zincir hatvesi zincirler için test aleti kullanılarak belirlenebilir.

Daha sonra STIHL dönüştürme tablosunu kullanarak gerekli eğe çapını bulabilirsiniz:

Agustos_hbr_002_3

STIHL doğru yuvarlak eğeyi bulmak için dönüştürme tablosu

Dikkat: Testere zinciri eğeleri mühendislik eğelerinden farklı profile, yani farklı yüzey yapısına sahip olabilir. Bu nedenle mühendislik ve el işçiliği eğeleri testere zincirlerinde kullanım için uygun değildir.

STIHL eğelerini SADAL Yetkili Bayilerinde bulabilirsiniz.

Not: Yalnız yan plaka ve üst plaka kesme kenarları yuvarlak eğe ile keskinleştirilir. Şeklini koruması için düz eğe ile derinlik mastarını-mahmuzu  tekrar eğelemeniz gerekmektedir.

Aynı anda kesici dişi keskinleştirmek ve derinlik mastarını eğelemek istiyorsanız, STIHL 2’si bir arada eğe tutucuyu kullanmanızı öneririz.

Bahsedilen tüm STIHL ürünleri online ürün kataloğumuzdan da inceleyebilirsiniz.