Doğru Zincir Seçimi

İlk bakışta motorlu testereniz için bir zincir seçmek çok kolay gözükebilir fakat bu durum yetkili bir bayimize girip tezgâhın arkasındaki yirmi farklı kutu zinciri ile karşılaşıncaya kadar sürer. Böyle bir durumda yetkili bayimiz size çok rahat bir şekilde yardımcı olabilir. Ancak farklı zincir türleri ve STIHL motorlu testereniz için uygun zinciri kendiniz bulabilmeniz için daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazı harika bir başlangıç olacaktır. Motorlu testereniz için doğru motorlu testere zincirini nasıl seçeceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Adım 1: Testereniz için Uygun Boyuttaki Zinciri Bulun

Motorlu testere zinciri seçerken çok dikkat edilmesi gereken üç önemli parametre vardır. Bunlar, motorlu testerenizdeki palanın uzunluğu (cm olarak gösterilir), diş kalınlığı (milimetre olarak gösterilir) ve diş büyüklüğü (İngiliz ve metrik kombinasyonu). Bunlar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır, ancak seçtiğiniz zincirin üç parametrenin de STIHL palanızda üzerindeki parametrelerle aynı olması ve motorlu testere modeliniz için uygun olması gerekir. Palanızın üzerindeki bilgileri okuyamıyorsanız veya zincirinizin bir parametresini değiştirmek istiyorsanız, söz konusu kombinasyonun STIHL motorlu testereniz için uygun olup olmadığını kontrol etmek için her zaman yetkili bir STIHL bayimize danışın.

Diş Büyüklüğü

Diş büyüklüğü, perçinler arasındaki mesafenin inç cinsinden ikiye bölünmesidir. (Perçinler, zinciri bir arada tutan dairesel pimlerdir). Kulağa biraz karmaşık geliyor ama neyse ki doğru motorlu testere zincirini seçmek için bunu ezberlemenize gerek yok!

Kullanılabilir 6 aralık vardır: ¼”, ¼” P, 3/8” P, 3/8”, .325”, .404”.

STIHL motorlu testerelerinin amatör kullanıcılar ve bahçe tipi kullanımı için kullanılan zincirlerinin hemen hemen hepsinin diş büyülüğü ¼” P veya 3/8” P ‘dir. Seçtiğiniz zincirin diş büyüklüğünün palanızın üzerinde yazan diş büyüklüğü ile aynı olduğundan emin olun –eğer farklıysa, zincir palanın üzerine tam oturmayacaktır-.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: 3/8” ve 3/8” P ile ¼” ve ¼” P‘nin çok benzer görünmelerine rağmen, bunların her zaman tamamen farklı diş büyüklüğü olarak ele alınması gerektiğini ve birbirinin yerine geçemeyeceğini unutmayın.

 

Pala Uzunluğu

Pala uzunluğu, ihtiyacınız olan zincirin boyutunu etkileyecektir – ev içi kullanım için tasarlanmış STIHL motorlu testereler tipik olarak 30, 35, 40 veya 45 cm uzunluğundadır.

Ayak Kalınlığı

1.1 mm ayak kalınlığındaki zincir, 1.1 mm pala ile kullanıldığında palaya tam bir şekilde oturur. 1.1 mm’lik bir pala için en iyi seçimdir. Eğer 1.1 mm ayak kalınlığına sahip zincir, 1.3 mm’lik bir palaya takılırsa zincirin paladan ayrılma riski artar.

Adım 2: Testereniz için Uygun Tipteki Zinciri Bulun

Testerenizi bahçede yakacak odun veya küçük işler için kullanıyorsanız, Picco zincirine ihtiyacınız olacaktır. Bir Picco motorlu testere zincirinin daha düşük profilli bir dişi vardır, yani kesme dişleri palaya daha yakındır ve profesyonel motorlu testereler için önerdiğimiz zincirlere göre daha rahat bir kullanım kontrolü sağlar. Zincir açıklamasının başında “Picco” ifadesine dikkat edin. Adında “Rapid” olan herhangi bir zincir daha büyük bir dişe sahip olacak ve profesyonel kullanıcılar için daha uygun olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir sonraki şey, isimdeki “Micro” kelimesidir. Emniyetli ve kullanımı rahat olan STIHL micro zincirlerinin yarı keski dişleri vardır, bu da onların daha yuvarlak bir şekle sahip olduğu ve keskinleştirilmesinin daha kolay olduğu anlamına gelir. Micro’nun alternatifi Süper’dir; bu zincirler daha yüksek performans sunar, ancak keskinliklerini çok daha hızlı kaybeder ve etkili bir şekilde bilemek için daha fazla tecrübe gerektirir.

Son olarak, sürekli olarak odun veya ahşapta delik açmanızı (palanın ucuyla delmek) gerektiren profesyonel bir kullanıcı değilseniz, her zaman kambur tahrik baklalarına sahip bir zincir seçmeninizi öneriyoruz. Kambur tahrik baklaları geri tepmeyi ve titreşimi azaltır ve zincir açıklamasında “3” ile gösterilir.

Bütün bu şartları bir araya getirdiğimizde Picco Micro 3 zincir tipi sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Ve daha da önemlisi niçin bu zincir tipini seçtiğinizi biliyorsunuz.

Adım 3: Doğru Zinciri Seçtiğinizi Kontrol Edin

Yukarıdaki bilgileri uygulamak için örnek olarak STIHL MS 181 motorlu testere kullanalım. STIHL MS 181’in palasındaki (aşağıda) bilgilerden diş büyüklüğünün 3/8” P, uzunluğun 40 cm ve ayak kalınlığının ölçüsünün 1,3 mm olduğunu görebiliriz. Bu, zincir kutusunda veya açıklamasında aranacak bilgilerdir.

STIHL MS 181 motorlu testere yakacak odun için ideal bir ev testeresi olduğundan, ayrıca bir Picco Micro 3 zinciri (düşük titreşim için düşük diş profili “Picco”, daha kolay bileme için yarı keski diş ”Micro” ve düşük geri tepme için kambur tahrik bağlantısı ”3”) istiyoruz. Bu genellikle “PM3” olarak kısaltılır, bu nedenle zincir ambalajda da buna dikkat edin. Tüm bu bilgileri aşağıdaki zincir kutusunda görebiliriz ve bunun MS 181 motorlu testere için mükemmel zincir olduğunu biliyoruz.

Motorlu testereniz için ihtiyacınız olan STIHL motorlu testere zinciri ne olursa olsun, olağanüstü kesme performansı alacağınızdan emin olabilirsiniz. Tüm STIHL zincirleri, İsviçre’deki STIHL fabrikamızda hassas bir şekilde üretilmiştir ve en iyi performansı sunmak için pala ve motorlu testere ile mükemmel şekilde eşleştirilmiştir.