Dünyanın En Eski Ekstrem Sporu

04:00: Alarm Kapanır. Birkaç saatlik uykuylayım. Giyindim, dünden kalan kahveden 2 bardak üzerine enerji içeceği. Gitmeye hazırım.

04.10: Arabaya biniş! Daha önce hiç duymadığım bir yere, daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapmak için 4 saatlik bir yolculuğa çıkıyorum. Bu, çocukken hayalini kurduğum bir spordaki ilk denemem.

*Melodik arp müziği ile hayal alemine geçiş*
Yıllar önce, insanlar mağaralarda yaşadıklarında, iyi bir avdan sonra akşamları büyük bir ateş etrafında akşam yemeği için otururlardı (köklerimizden çok uzaklaşamadık, hala eski usül Barbekü’yü seviyorum). İnsanlar bu akşamlarda bire bir yarışmalarda kendilerini gösterebilirdi ve sanırım rekabet etmek için daha iyi araçlar yapana kadar koşmakla ve kavga ederek bunu yapabildiler. Sanırım bunlar dünyadaki en eski sporların kökenleriydi; koşma, boks, zıplama vs. Saha etkinliklerinin dünyasına hoş geldiniz… ve dövüş sanatları, yani boks veya daha doğru bir şekilde; kavga etmek. Tür olarak insanlar yarışı ve birbirlerine karşı yeteneklerini, hızlarını ve güçlerini göstermeyi severler.

04:30: Kafamın karıştığını ve panik yapmaya başladığımı farkettim. Belki de çok fazla kahve içmişimdir.

04:46: Zamanı kontrol ediyorum ve zorlukla yolda kalıyorum. Daha da önemlisi, gitmek için daha çok uzun yolum var. Daha fazla kahveye ihtiyacım var! Otoyol servislerine gir, arabadaki bardak tutacaklarını bul! Kahve stokla!

06:00: Bu sporun kaç yaşında olduğunu düşünmeye başla..

*daha fazla hayal kurma zamanı*
Zaman ilerledikçe ve araçlar/teknoloji geliştikçe, yarışma çeşitliliği de artacaktır. Tek parça araçların yapıldığı zaman insanlar, örn. balta gibi biraz daha karmaşık araçlar yapmadan önce sopa atma ile uğraşacaklardı (ciritin süper antik versiyonunu düşünün). Karmaşıklık medeniyetin temeli olduğu için, aynı zamanda sporun temeli de olmalıdır. Müsabakaya dahil edilecek ekipmanın bulunmadığı bir spordan zevk alamıyoruz. Yaydan bile önce, Balta vardı. İnsanların bazıları, neredeyse her şeyde birbirleriyle rekabet etmek için doğuştan gelen bir iradeye sahibi gibi görünüyor. Neden olduğunu anlamıyorum, ama bizim yaptığımız gibi. Böylece, baltanın icadı ile balta müsabakaları oluştu. Zamanla araçlar giderek daha fazla gelişecekti. Metal bıçakların ve testerelerin buluşu ile ne kadar hızlı büyüyeceklerini hayal edin, bahse girerim ki bu yarışmalar ormancılıkla uğraşanlar arasında yaygınlaşmıştır. (Ormancılık ile alakam yok. O konuya yabancıyım.)

06:47: Cidden kayboldum. Kenara çekip navigasyona bakıyorum.

06:49: Navigasyona kuşkulu bakışlar. Bu sefer bana gerçekleri gösteriyor mu?

Yol yüzeylerine çok uzun süre baktıktan ve ilk etapta bulunmamam gereken şehirlerden geçmeye çalıştıktan sonra, sonunda gizli bir yerde güzel bir tarım okulu kampüsüne benzeyen bir yere vardım. (Melton Koleji) Tamam, burasının gizli bir yer olduğunu yalan söyledim.

STIHL TIMBERSPORTS® orjinal ekstrem spora hoş geldiniz. STIHL TIMBERSPORTS® modern, yüksek hızlı, dayanıklık gerektiren, rekabetçi kütük kesme yarışmasıdır ve her geçen gün popülerlik kazanmaktadır. Meraklı biri olduğum için, kontrol edip bütün yaygaraların neyle ilgili olduğunu göreceğimi düşündüm… işte 04:00’da kalkmamın sebebi.

STIHL TIMBERSPORTS®’u ilk kez duyduysanız, lütfen dikkat edin, çünkü cidden çok eski bir spor. İngiltere, bu yıl STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak şanslı ülke. Beni doğru duydunuz. Dünya Şampiyonası var. Yani başka ülkelerde de şampiyonalar olmalı, değil mi? Doğru! Şu anda söylesemde muhtemelen rakiplerin hiçbirini bilemeyeceksiniz. Ama bu uzun sürmeyecek. Dünyanın En Güçlü Adamı nasıl ünlendi ve hepimiz Eddie Hall’u (tebrikler Eddie) ve diğer rakiplerin çoğunu biliyorsak, çok yakında STIHL TIMBERSPORTS® sporcularını da biliyor olacağız. Kendi ülkelerinde ve bölgesel yarışmalarda iyi biliniyorlar.

Bu sporun büyümesinin bir nedeni de televizyonlarda görünürlüğünün artmasıdır. Örneğin, geçen sene, BBC’nin Countryfile ve The One Show’unda yer aldı.

Sporun büyümesi ve TV’de görünürlülüğünün artması ile birlikte STIHL TIMBERSPORTS®, dev bir marka olmaya hazır.

08:30: Ortaya çıkıyorum ve kendimi STIHL TIMBERSPORTS® deneme gününde yer alan büyük boyutlu insanların yanında buluyorum. Sanırım benim de burada ki ortalama insan boyutundan farklı olmamam, biraz güç avantajına sahip olduğumu gösteriyor. Heyecan ve testosteronu havaya uçurduğumda, bu sporun bu kadar popüler olmasının nedenini bulmak için hazırım ve daha da önemlisi, gerçekten bir sporcu mu yoksa eksenleri birbiriyle en iyi şekilde çalışan bir mağara adamı olup olmadığımı öğrenmeye hazırım.

5 kişilik gruplara ayrıldık ve farklı disiplinleri denemek için yola çıktık. Toplamda 6 disiplin var, ama biz bugün sadece 3’ünü deneyeceğiz. Görünüşe göre havada 12 metreye tırmanmak ve sert bir ağaç gövdesine sıkışmış, dengesiz bir tahta üzerinde dururken, keskin bir balta sallamak, daha önce hiç balta kullanmamış yeni başlayanlar için uygun değil. Çalışacağımız disiplinler Single Buck, Stock Saw ve Underhand Chop. Bende bu sırayla denerdim. Çünkü sizler gibi bende bunlardan herhangi birinin ne olduğunu bilmiyorum. Ne olduklarını bilmiyor olmama rağmen… hepsi için hazırdım.

Single Buck; 2 metre uzunluğunda, keskin, 2 kişilik bir testereyi aldığınız, tutma saplarından birini çıkardığınız ve testereyi tek başınıza kullandığınız bir disiplin. Benim yüksek azmim duvara çaptı. Belki de düşündüğüm gibi buna hazır değilim. Eğitmen, Rob, bize tekniğini gösteriyordu ve 1 cookie (yani yatay duran kütükten tam bir disk şeklinde parça) keserek aldı. Bu testere ile 20 ile 22 saniyede işi bitirdi. Bu yetenekle gerçekten bundan daha uzun olamazdı. Daha sonra, yarışırken onları 16 saniyede kesebileceğini öğrendim.

Muhtemelen bu tür bir şeyi gözünüzde canlandırabilirsiniz, ama gözden kaçırmış olabileceğiniz bir şey var… yüzlerce dişi olan 2 metre testereyi hayal edin! Kesimi en üst düzeye çıkarmak için, her dişi ahşaptan geçecek şekilde sürtmeniz gerekir. İlk “Bunu neden yapıyorum?” anı ortaya çıktı. Testereyi sonuna kadar ittim ve bir saniye için tereddüt ettim ki ivmesini kaybeden testere kütüğe saplandı. Kendinizi o halde resmediyor olsanız, o takılma anında bir çizgi film karakterinden farklı görünmüyor olursunuz. Bu pozisyondan sonra testere ile kavga etmek zorundasınız çünkü kütüğe bir kere saplanmaya karar vermişti. Testerenin tümünü aynı ivme ile çekmelisiniz. Zamanlamandaki küçük bir hata ile(benim yapmış olduğum gibi) o testere hiçbir yere hareket etmiyor. Rob duruma sadece “TIMBERSPORTS®’ a Hoş Geldiniz” ifadesi ile gülümsedi.

Teknik + ritm ile ilgili bir saat süren bir eğitimden sonra hepimiz bir kaç test kesimine hazırdık. Kafamdan, 30 saniye civarında bir zamanda kesmeyi planlıyordum.

3 … 2 … 1 … Başla!!!

Vücudumdan ter dökmekle geçen bir dakika sonrasında,… gurur duydum tek şey, elimde olan hiçbir şeydi. Kütük boyunca yarı yolda kaldım. Bu bile % 100 teknik,% 100 ritim,% 100 güç ve % 100 muazzam konsantrasyonumu vererek oluştu. Artık acılı bir dünyadaydım.

Yaklaşık bir buçuk dakika da, çektiğim kas ağrıları ile kesimi tamamladım. Nefesi kesmesi ve kaslarımın hiç bir zaman mümkün olmadığı bir şekilde ağrıması TIMBERSPORTS® ‘u düzgün bir şekilde deneyimletiyordu. Neşe, acı, baş dönmesi, hafif dengesizlik hissi, gerçeküstü, güzel ve kesinlikle bağımlılık yapan bir deneyim yarattı. Ağaç diskinin yere çarpıp çarpmadığından emin değilim, ama tek bildiğim bunun bittiğiydi! Single Buck çok acıttı ama bilinmeyen bir nedenle sevdim. Gerçekten onu SEVDİM. Eğer yerde yatıyorken birisi bana “al testereni tekrar kesiyoruz” diye sorsaydı, kesinlikle “Hayır” demezdim… ama çabuk iyileşmek için de yalvarırdım.

Hak edilmiş bir öğle yemeğinden sonra, bir sonraki seansın başlama zamanı geldi.

Sırada Stocksaw eğitimi vardı. İlk düşüncem “Başka bir testere mi?! Ben yeni birinden kurtuldum”. Ama şükür ki bunun bir motoru vardı! Kutudan taze bir efsane: STIHL® MS 661 testere çıktı. Bu zamana karşı yapılacak olan çift kesimdi. Bir disk aşağı doğru kesiliyor, sonra da testere yukarı çekilerek aşşağıdan yukarı başka bir tane kesiliyor. Her iki kesim, kütüğün 10 cm’lik bir bölümünde yapılmak zorunda. Aşağı kesim oldukça kolaydı, ancak yukarı kesim tam tersiydi. Yukarı kesim benim için çok zordu. Neden başka kimse bununla uğraşmıyordu? Daha sonra, grubumdaki herkesin, günde 8 saat boyunca ormancılıkta ve motorlu testere ile çalıştıklarını öğrendim. Kırsal kesimde yaşamaya ve çalışmama rağmen, karım bana motorlu testereler konusunda güvenmiyor, bu yüzden deneyim düzeyim belli. Eğitmene nasıl çalışacağını sormam gerekti. Hatta zincirin neden hareket etmediğini bile sordum. Buna rağmen, oturumun sonunda zamanlanmış kesimlerde grubun ortalarında yer almaya devam ettim. Teşekkürler Andrew, bütün başarım senin verdiğin eğitimle geldi. Bu çok eğlenceliydi ve yeni yıl alışveriş listeme bir ürün daha eklenmiş oldu; güzel bir STIHL testere.

Hızlı bir atıştırma molası ve son etkinliğe geçtik.

Sonuncusu yapabileceğim bir disiplindi (tabi düşünce olarak) ve olaya hakim olacaktım. Underhand Chop; 75 cm uzunluğunda, 30 cm kalınlığında bir kütüğü kesmek için büyük bir balta sallanıyor. Korkutucu mu? Şimdi, ayak parmaklarınızın bir santimetre yakınında bu keskin süper ağır baltayı salladığınızı hayal edin. Eğitmenin sözleriyle “Ayakkabılarınız ve ayaklarınızın içinden, tereyağı kesen sıcak bir bıçak gibi geçecektir.” Hepimiz baltalara baktık, sonra “ilk kim gidecek” düşüncesi ile birbirimize döndük. Giymek için metal botlar verilmişti, tıpkı Oz Büyücüsü’nün giydiği gibi, sanırım bu çok daha ağır versiyonuymuş gibi görünüyordu.

Düşmanlarımız olan kütükleri hızlı bir kaç hesaplamadan sonra, (kesinlikle basit hesaplamalarla değil) nereye vurarak nasıl keseceğimizi gösterecek şekilde çizdik, ben hazırdım. Ancak test süreci süper baltaları sallamaya hazır değildi. Bunun yerine İtfaiyeci tarzı baltalar ile daha fazla eğitim ve teknik çalıştık (bunların bile oldukça keskin olduğunu düşündüm! Bu yüzden müsabaka baltası beni biraz endişelendiriyordu) ve biz hazırdık. Buydu! Yapmam gereken buydu. Kütük üstünde ayağa kalkıyorum, teneke ayaklarıma bakıyorum ve ayaklarımın arasından keskin bir balta sallıyorum. Spike (eğitmen) güldü. Tekniğimi ayarladı ve bir sonraki darbe daha kontrollü ama ilk vuruşumu ikiye katladı. Güç avantajım sıfırdı, olay teknikti. Yapacağımı düşündüğüm olay, ve sonuç bam başka bir şeydi. En azından tutarlıydım.

Günün sonunda öğrendiğim; Teknik ve kararlılık, saf güç kullanmaktan daha önemliydi. Kaçınılmaz olarak eve yorgun, terli, ağrılı ama büyük bir gülümseme ile dönüyordum! Harika bir gün oldu ve STIHL TIMBERSPORTS® için bende yepyeni bir imaj sağladı. Bu, sadece arkadaşlarla eğlenceli bir rekabet değil, ama aynı zamanda olabilirde. Bunlar kesinlikle baltalar sallayan mağara adamları değil. Bunlar inanılmaz bir sporda yarışan sporcular. Aynı zamanda beceri, güç, çeviklik, dayanıklılık ve saygı ile harmanlanmış ciddi bir spor. Çok ama çok saygılı. Eğitmenlerin beceri ve zindelik bakımından gösterdikleri noktaya ulaşmak, bütün bir adanmışlık ve eğitim gerektiriyor.
Birleşik Krallık’ta henüz spor olarak yerel bir branş olmasa da, daha fazla eğitim seansı ve hatta bu yıl Liverpool’da düzenlenen Dünya Şampiyonası ile sporun ve STIHL TIMBERSPORTS®’un büyümesi kesindir.

İlgili Yazılar

TIMBERSPORTS

TIMBERSPORTS® 2021 Program Duyurusu

STIHL TIMBERSPORTS®, 2021’in ulusal ve uluslararası tüm etkinliklerin tam programını açıkladı. Uluslararası sezon 31 Temmuz hafta sonu Avrupa Kupası ile başlayacak. Yarışma, kıtanın en iyi kütük kıran ve motorlu testere…
Haberler

STIHL Sertlik, Güç ve Performans Testi

Siz tırpanlama ile ilgilenin, biz mühendisliği ile ilgilenelim. Tüm çelikler aynı değildir AR-GE birimimizde basıncı arttırarak testler yapmaktayız. Hidrolik presimiz en küçük alanlarda bile 10 ton basınç uygulayabilmektedir ve çok…
Haberler

Single Buck Ayrıntılarını Açıklıyoruz

Orijinal ekstrem spordaki disiplinlerle ilgili yayın serimize başlıyoruz. İlk bölümümüzde, ister izliyor, takip ediyor olun isterseniz ilgisiz olun,  gerçekten kalp atışlarını hızlandıran bir STIHL TIMBERSPORTS® disiplini olan Single Buck’un ayrıntılarını…