Ekstrem dar: ¼-inç STIHL Picco Micro 3 zincir

Zincirde doğru bir modeli seçmek, verimli çalışmak için şarttır. Bu nedenle STIHL, her uygulama ve performans sınıfı için farklı zincir sunmaktadır. STIHL, serisinde en dar olan ¼-inç Picco Micro 3 testere zincirini, akülü testereler ve yüksek dal budama makinesinin kesme performansını optimize etmek için geliştirdi.

Hassas iş: Akülü testereler için geliştirilmiş zincirler
Motorlu testerelerin en yüksek performansı elde etmesini sağlamak için STIHL, en verimli testere zincirlerini kendisi geliştirdi. Mini zincirin geliştirilmesi için ise teşvik, STIHL’in akülü ürün grubunun piyasaya sürülmesiydi: akülü testerenin biraz daha düşük olan zincir hızını telafi ederek kesim kalitesi açısından yüksek standartları yerine getiren optimum bir kesim elde etmek için daha dar bir zincire ihtiyaç duyuldu.

Bu testere zincirleri özellikle küçük ve güvenli parçaları içermektedir. Dünyadaki tek STIHL zincir üretim yeri olan İsviçre’de ve on yıllardır süre gelen tecrübe ile geliştirildi. Bu konularda İsviçre, yüksek kalite standartları ve hassasiyetiyle tanınır. STIHL zincir tesisi ¼ inç Picco Micro da dahil olmak üzere 70’den fazla farklı türde testere zinciri imal eder.

Şu anda piyasada bulunan en dar STIHL zincirinin seri üretimi, İsviçre’de ki geliştiricilere sınırları zorlattırdı: çünkü testere zincirindeki her bağlantı bir sonraki zincire bağlanmak zorundadır ve küçük parçalar için düşük ağırlık gereksinimleri üretim için gerçek bir meydan okumaydı. Örneğin, ¼-inç Picco zincir perçinleri yarım gramdan daha hafiftir. Uzun süre kullanıldıktan sonra ağırlık azalması gözle görülür hale gelir.

Sonuç: piyasadaki en dar STIHL zinciri
Yeni geliştirilen ¼ inçlik zincir için pala oluk genişliği sadece 1,1 mm’dir. Buna kıyasla, daha önce STIHL serisinde en hassas zincir olan 3/8-inç zincirin sürücü bağlantı kalınlığı 1,3 mm’dir. Daha az ahşaba dokunan zincir, zincir hızını dengeler ve düşük titreşimli kesim sağlar. Zincir aynı zamanda geri tepme riskini de azalttığından, özellikle yüksek dal budama ile yapılan ağaç bakım çalışmaları için çok uygundur.

Bir ¼ inçlik Picco testere zinciri ile, akülü testere kullanıcısı, örneğin 3/8-inç Picco zincirine kıyasla yaklaşık yüzde 20 daha yüksek bir kesme performansı elde etmektedir.