En Hızlı Balta ve Testere Kullananları Belirlendi

2017 STIHL TIMBERSPORTS Türkiye Şampiyonları Belli Oldu

2017 STIHL TIMBERSPORTS Türkiye Şampiyonası, 12 Ağustos Cumartesi günü Park Afyon’da yapıldı. Yarışma sonucunda, farklı kategorilerde, Türkiye’nin en hızlı balta ve  motorlu testere kullanan isimleri belirlendi.

STIHL TIMBERSPORTS Türkiye Şampiyonası, Sadal Tarım Makineleri sponsorluğunda 12 Ağustos Cumartesi günü, Afyonkarahisar ParkAfyon AVM’de, 17:30-19:30 saatleri arasında gerçekleşti. Sunuculuğunu Erdoğan Sonuvaroğlu’nun üstlendiği organizasyonda, Türkiyenin farklı şehirlerinden gelen sporcular izleyicilere adrenalin ve heyecan dolu bir yarışma izlettiler. Organizasyon kapsamındaki yarışmada sabah zamanlamalarda; Standing Block, Underhand , Single Buck ve STIHL Stock Saw kategorilerinde yarışan sporcular zamanlama derecelerine göre sıralanarak, akşam gerçekleşen şampiyona için birbirleri ile eşleştiler. Yarışma sonucunda Türkiye’yi STIHL TIMBERSPORTS 2017 Dünya Şampiyonasında Norveç’te temsil edecek olan ekip belirlendi.

1985 yılından beri, her yıl, 38 ülkede yapılan STIHL TIMBERSPORTS Ulusal Kütük Kesme Yarışmaları; Türkiye’de de 2012 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. Sadal Tarım Makineleri sponsorluğunda; 2012’de İstanbul’da, 2013’te Antalya’da yapılan Türkiye Şampiyonalarını, 2014 ve 2015’de  İstanbul, 2016 Kütahya ve bu sene 2017 Afyonkarahisar takip etti.

2012’de düzenlenen 1. STIHL TIMBERSPORTS Türkiye Ulusal Yarışması’nı kazanan ekip, daha ilk sene başvuru yaparak, belirlenen seviyeyi geçerek “Dünya Şampiyonası”na katılan tek takım olma özelliğini taşıyor. 2013’te dünya 7.’si olarak üstün bir başarı gösteren takım, 2. yılında da Avrupa 3.’sü olarak tarihe geçmiş bulunuyor. Türk Takımı 2017’de ise Avrupa Şampiyonu olmayı hedefliyor. Türkiye’de benzeri olmayan yarışmada, şampiyon olan ekip yetenekleri ve testere kullanma hızı ile tek. Uluslararası kurallar çerçevesinde yönetilen STIHL TIMBERSPORTS yarışmalarında sadece kendini ispat etmiş atletler birbirleriyle yarışabiliyor. Hatasız tekniğe ve performansa sahip olan ustalar, çok sayıda antreman kampına katılıyor. Avrupa’da, STIHL TIMBERSPORTS yarışmalarında yaklaşık 500 atlet yarışıyor.

Yarışma için ağaç kesilmiyor, atletlerin güvenliği eğitimle sağlanıyor

STIHL TIMBERSPORTS şampiyonalarında kavak ağacı, nadiren de beyaz çam kullanılıyor. Kullanılacak kütükler aynı ormandan temin edilerek, eşit kalınlık için aynı çapa düşürülüyor, nem oranları ayarlanıyor. Türkiye Şampiyonası’nda kullanılan kütükler Dünya Şampiyonasındaki kütükler ile aynı olacak şekilde hazırlanıyor. Türkiye’de yapılan eğitim kamplarında ise kütükler orman ıslah çalışmaları sonucu kesilen ağaçlardan elde ediliyor.

STS A4 Katlamali Brosur IC

Kütük kesiminde ise; özel olarak imal edilen balta, Single Buck Testeresi, STIHL motorlu testere kullanılıyor. Kullanılması zor olan aletler ile performans sergileyen ve yarışmaya katılanların iyi eğitilmesi ile güvenliğinin sağlanması büyük önem taşıyor. Güvenlik konusunda son derece hassas hareket edilen yarışmada; motorlu testerenin kullanıldığı disiplinlerde bacak koruması; kesilmeyen pantolonlar ile sağlanıyor. Ayrıca göz ve kulak koruması da zorunlu tutuluyor. Yarışmacılar ayrıca ayaklarını ve kaval kemiklerini korumak için de çelik tozluk veya demir çorap giyiyorlar.

 

2017 STIHL TIMBERSPORTS TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SIRALAMASI

  • Murat Baş
  • Özgür Atala
  • Mustafa Tunçkın
  • Alparslan Balaban
  • Can Yumuk
  • Seral Çevik
  • Ali Murat Batur
  • Murat Demir
  • Ahmet Caner Can
  • Aydın Burak Tunçkın