En Uygun Testereyi Seçme Rehberi

Odun kesmek, ağaç bakımı yapmak veya sadece yaratıcı kendin yap (DIY) işlerinde, ister ev ortamında, isterseniz dışarıda motorlu testerenin yardımına artık daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Ama bu kadar çok ürünün ortasında kalıp yolunuzu nasıl bulacaksınız? Daha fazla güce sahip olmak her zaman daha mı iyidir? Hangi teknik donanımlar sizin için doğru? Hobi bahçıvanları ve DIY hayranları, hangi motoru satın alacağına karar vermeden önce kendilerini bilgilendirmeli ve istişarelerden yararlanmalıdır.

Motorlu testere üç temel elemandan oluşur: motor ünitesi, pala ve testere zinciri. Tam olarak birbirleriyle koordine edilmeli ve tamamlanmasını istediğiniz görevlere göre seçilmelidirler. Tüm bileşenlerin uyum içinde çalışmasını sağlamak için STIHL, testerelerini, palalarını ve testere zincirlerini kendi bünyesinde geliştirir ve üretir.

Motor ünitesi: Tip ve performans seviyesi

SmallMood (3)

Ne tür bir motorun gerekli olduğunu araştırırken, öncelikle aletin nerede kullanılacağını düşünmelisiniz. Sadece evinize yakın mı çalışacaksınız? Bu, bir elektrik soketinin yakınınızda olacağı ve bir elektrik motorunun avantajlı olacağı anlamına gelir. Testereyi bir ormanda kullanmayı planlıyorsanız, benzinle çalışan bir motor gerekli esnekliği sunar. Daha büyük bahçeler için, bir elektrik motorunun sessiz, sıfır emisyon özelliklerini akü ile birleştiren, akülü motorlu testere modelleri daha ideal olacaktır. Gereken performans seviyesi, yapılması gereken işe bağlıdır. Örneğin, ağaçlar devirmek ve yakacak odunu kesmek isteyenler, kendi bahçelerinde bazı ağaçları budamak veya bazen bir kereste kesmek isteyenlerden çok daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyarlar.

STIHL, çeşitli uygulama alanlarına uyacak şekilde çok çeşitli testerelere sahiptir. Bir testerenin birkaç amaç için kullanılması amaçlanıyorsa, yapılacak en iyi şey, gereken işler için en dengeli özelliklere sahip bir model seçmektir. Bu durumda bir uzmana danışmak vazgeçilmezdir.

Pala: Daha uzun her zaman daha iyi değildir!

pala

Motorlu testerede ki uzun pala etkileyici görünüyor ancak uzun bir pala sadece gereksiz değil, aynı zamanda çoğu görev için bir engeldir. Pala ne kadar uzun olursa, testere zincirini çalıştırmak için motorun o kadar fazla enerji toplaması gerekir ve bu kesme performansında karşınıza masraf olarak gelir. Kısaca; palanın kesme uzunluğu, uygulama alanına ve daha da önemlisi motorun gücüne uygun olmalıdır. Ev ortamında bir motorlu testerenin kullanılmasını gerektiren hemen hemen tüm işler – odun kesiyor, ağaçları kesiyor ya da DIY ve oyma yapıyor – 30 cm’lik bir pala ile yapılabilir. Ancak, ince oyma özel tasarım bir pala (carving palası) gerektirir. Bir oyma palası, ince konturları kesmeye izin veren küçük bir çubuk burnuna sahiptir.

Testere zinciri: Sağlam, hassas, düşük titreşim

chain3

Etkin testere çalışması için doğru testere zincirinin seçilmesi çok önemlidir. Kesme ekipmanı testere zincirinden ve paladan oluşur. Belirtilenin dışında kendi belirledikleri kesme ekipman seti ile testerelerini kullananlar, zincirin daha düşük titreşim ve düşük geri tepme seviyesine sahip olduğundan emin olmalıdır. Bu, testerenin kullanımını daha rahat hale getirir ve güvenliği artırır. Ormancılık işçileri için karbür uçlu zincirler en uygunudur. Kirli ahşabı kesmek için kullanılsa veya yanlışlıkla toprakla temas etseler bile uzun süre keskin kalırlar. Örneğin, bir DIY projesi için temiz bir kesim elde etmek için aradığınız şey en yüksek hassasiyetse, köşeli zincirleri cevaptır. Dişlerin şekli, bir tarafında yuvarlatılmış kenarları olmadığı için yuvarlak zincirden farklıdır.

Doğru koruyucu ekipman anahtardır

kekipman

Testere ile çalışmak uygun koruyucu ekipman kullanılmasını gerektirir. Kesilmeye dayanıklı pantolonlar ve motorlu testere botları, birkaç farklı versiyonda ve yetkili bayilerde tüm farklı şekil ve boyutlarda mevcuttur. Uygun iş eldivenleri, çalışırken iyi bir kavrama ve mükemmel konfor sağlar. Baş, kulak, göz ve yüz koruması temel ekipman yelpazesini tamamlar.