Evde Kütük Lamba Yapım Aşamaları

Neden ormanları kendi bahçenize, hatta evinize getirmiyorsunuz? Bu kılavuzumuzda, STIHL kullanarak ağaç gövdesini dekoratif bir ışığa nasıl çevireceğinizi göstereceğiz. Kütük lambası çok şıktır, ister evinizin içinde, isterseniz de bahçenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kütüğün seçimi
Dekoratif lambanızı yapmak için her türlü iğne yapraklı ağacı kullanabilirsiniz (çam veya ladin). Ancak ağaç çok taze ve yaş olmamalı – hafif çatlaklı gövdeler de kullanılabilir. Bu çatlaklar lambanın doğal görünümüne katkıda bulunur ve onu benzersiz kılmaya yardımcı olur. Tek şartımız, ahşabın nemli veya çürümüş olmamasıdır.

Türünün tek örneği ve benzersiz olacak olan bu ahşap lambaların kendilerine has cazibelerini öne çıkaracak şey, sahip oldukları ışık şeritleridir. Çatlaklar ahşabın hızlı kuruması sonucu oluşmaktadır. STIHL motorlu testere kullanarak nazikçe genişletilmesi ile oldukça doğal bir görünüm oluşur. Herhangi bir çatlağı olmayan kütükle çalışıyorsanız, lamba yaparken motorlu testereyi kullanarak bazılarını kendiniz yaratabilirsiniz.

Seçtiğiniz kütük parçasının dalları veya çatalları olmadığından ve düz bir şekilde büyüdüğünden emin olun. Ağaç kabuğu olmadan kullanmanızı öneririz veya işe başlamadan önce kabuğu soyabilirsiniz de.

Koruyucu kıyafet
Önce güvenlik: bir motorlu testereyi kullanırken daima uygun önlemleri almalısınız. Güvenlik gözlükleri veya yüz koruyucusu/siperlik ayrıca kulak koruyucuları gibi bir takım gürültüye karşı koruma kullanın. Eller, bacaklar ve ayaklar iş eldivenleri, kesme koruyuculu pantolonlar ve kesme koruyucu demir uçlu çizmeler ile korunabilir. Akülü bir motorlu testere kullanıyorsanız herhangi bir kulak korumasına ihtiyaç duymazsınız.

Birinci adım: Gerekli malzemeler

  • STIHL motorlu testere
  • Kabuksuz kütük
  • Su terazisi
  • Mezura
  • Açılı taşlama makinesi
  • Tebeşir / kalem
  • Gerekirse STIHL soyma çubuğu
  • Açık hava kullanımına uygun LED ışık

İkinci adım: İşaretlemeler

Kütüğün içini boşaltmadan önce keserek açacağınız bölgelerini önceden işaretlemelisiniz ki daha sonra herhangi bir hata ile karşılaşmayalım. İlk önce, bir germe kayışı kullanarak kütüğü sağlam bir tezgaha sabitleyin, ardından gövde dip kesitinde bir kare çizin. Dış çerçeveyi çok dar yapmamaya dikkat edin, aksi takdirde lamba yeterince dengeli olmayabilir.
STIHL_Blogbeitrag_Lampe_Schritt2

Üçüncü adım: Kütüğün içini boşaltmak
Kütüğü boşaltmadan önce, motorlu testerenizin palasında bir işaret yeri belirleyin ki, her bir dalma işlemini aynı ölçüde gerçekleştirebilesiniz.(örneğin 25 cm). Palada ki STIHL logosunun belirli bir harfini belirleyerek zihinsel bir işaret oluşturabilirsiniz.

Şimdi kesimleri yapabilirsiniz. Dört kenarı da keserken palanın ucunu belli bir açıda konumlandırın, iç bölgeyi piramit şeklinde şekillendirin. Çalışırken ahşabın dış kenarlarına zarar vermediğinizden emin olun.

Unutmayın: Güvenliğiniz her zaman ilk sırada olmalı. Bildiğiniz kesim tekniklerinin dışına çıkmayın, bu tarz kesim geri tepmeler oluşturabilir. Güçlü bir kesim tezgahı kullanın. Ayrıca zincirinizi kesim öncesinde yenilemenizi tavsiye ederiz.
STIHL_Blogbeitrag_Lampe_Schritt3

Dördüncü adım: Lamba çerçevesini ölçün
Kütükte ki boş alanın en derin noktasını ölçmek için katlanır bir cetvel kullanın. Bu ölçüme yaklaşık 3-5 cm ekleyin ve elde edilen uzunluğu gövde dışına işaretleyin. Lamba muhafazasını uygun boyutta kesmek için işaretle bir ayırma izi oluşturun. Testereyi düz tuttuğunuzdan emin olun.STIHL_Blogbeitrag_Lampe_Schritt4

 

Beşinci adım: Hafif yarıklar oluşturmak ve gönyeli kesikler eklemek için çatlakların şekillendirilmesi

Kesilmiş kütüğü bir testere tezgâhına sabitleyin. Şimdi, çatlakları derinleştirmek için STIHL kullanabilirsiniz. Açıklıkları lamba merkezindeki boş alana gelene kadar genişletin. Ayrıca yeni kesimler de ekleyebilirsiniz. Ağacın gövdesinin kalınlığına ve kişisel zevkinize bağlı olarak, ışığın parlaması için dört ila altı girinti yapmanızı öneririz, tabi daha fazla veya daha az da olabilir.

İpucu: STIHL akülü testereler, dar zincir bıçakları bulunduğundan bu uygulama için özellikle uygundur. Buna ek olarak, akülü aletler özellikle sessiz ve emisyonsuz olduğundan, kendi bahçenizde gürültüyü ve emisyonları önleyebilirsiniz.

Kenarlarını yuvarlamak için lambanın üst kısmına gönye kesikleri de ekleyebilirsiniz. Gönyeli kesim yapmak için gelen testere zincirinin alt ucunu kullanmanızı öneririz. Eskimiş zincir kullanırsanız, kenarların parçalanma riski oluşacaktır.

Ardından lambayı ters çevirin, yerine oturtun ve kuru çatlaklar üzerinde çalışmak ve gönyeli kesim yapmak için üst tarafta kullanılan işlemi tekrarlayın.STIHL_Blogbeitrag_Lampe_Schritt5

Altıncı adım: İnce işler ve zımparalama
İsterseniz, ahşap kenarlarını veya ışık kesiklerini düzleştirmek için bir açılı taşlama aleti kullanabilirsiniz.

Lambayı daha sonra bahçede kullanmayı planlıyorsanız, ahşabın mutlaka işleme tabi tutulması gereklidir. Bununla birlikte lambayı içeride kullanacaksanız, sert balmumu yeterli olacaktır.STIHL_Blogbeitrag_Lampe_Schritt6

El yapımı lambanız bitti!
LED ışıkları ağaç gövdesine yerleştirin. Lambayı bahçenizde kullanmak istiyorsanız, suya dayanıklı ve hava koşullarına dayanıklı LED seçmelisiniz. Güç kaynağının fiş prizinin de hava şartlarına karşı korunduğundan emin olun.STIHL_Blogbeitrag_Lampe_Final