Evde Masa Lambası Yapım Aşamaları

Kendi masa lambanızı nasıl yapacağınızı öğrenin ve sizde ormandan evinize büyülü bir dokunuş getirin.

Önce uygun dal ve çubukları toplayıp, istediğiniz uzunlukta keserek ve boyayarak düz kenarları olan cam bir lamba için şık bir abajur yapabilirsiniz. Tasarladığımız bu masa lambasında şık bir etki bırakmak için ağaç dalları kullanılmıştır.

Dalların seçimi

Bu masa lambası için düz ve farklı kalınlıklarda dallar kullanılmıştır, ancak siz kendi lambanızı yaparken daha tutarlı ahşap parçaları kullanabilirsiniz. Bahçenizde budadığınız ağaç dalları veya ormanlık alanda topladığınız dallar lamba tasarımınız için yeterli olacaktır. Alternatif olarak, genellikle yaratıcı projeler için harika malzemeler bulabileceğiniz en uygun yerler olan; nehir kenarlarında ve plajlarda dalgaların karaya attığı odun parçalarını da kullanabilirsiniz.

Dalları hazırlamak

Topladığınız çubuk ve dallardaki böcekleri ve diğer yabancı maddeleri temizleyin. Masa lambanızı yapmadan önce ahşabı açık havada veya güneşte kurumaya bırakın.

Güvenliğiniz önemli!

Güçlü araçlarla çalışmak eğlencelidir ve yeteneklerinizi artırabileceğiniz anlamına gelir ancak onları kullanırken etkili ve güvenli koruyucu kıyafetler kullanıyorsanız! Bahçe aletleriyle çalışırken daima kişisel koruyucu ekipmanınızı kullanın. Buna güvenlik gözlükleri, kesmeye karşı dayanıklı eldivenler ve çok daha fazlası dahildir.

Ağaç dallarından bir masa lambası nasıl yapılır?

Kendi masa lambanızı yapmak, ne kadar büyük yapacağınıza ve hangi renk lamba astarının evinize en uygun olduğuna karar vermenizle başlar. Tasarımın bu ilk aşamasını bitirdikten sonra, kendi masa lambanız için ihtiyacınız olacak şeyleri bir araya getirebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler ve araçlar;

 • Işık kaynağı ile basit cam masa lambası (kablolar ve elektronik aksesuarlar dahil)
 • Değişik çaplarda dallar ve çubuklar
 • Kayış (1-2 cm genişlik)
 • Boya (duvar boyası, akrilik boya veya ahşap verniği, beyaz ve gri kullandık)
 • Küçük testere (STIHL GTA 26 Akülü Budama Testeresi)
 • Boya fırçası
 • Maket bıçağı
 • 120 lik zımpara kağıdı
 • Silikon tabancası
 • Kişisel koruyucu ekipman
 • Metre veya cetvel

 

Tasarımınız, aletleriniz ve malzemeleriniz hazır olarak Kendin Yap’a başlayabilirsiniz.

1.Adım

Masa lambanızı ne kadar büyük yapacağınıza karar verin. Cam lambanın yüksekliğini bir kılavuz gibi dikkate alarak dalları istenilen uzunlukta kesebilirsiniz. Dalların camı tamamen gizlemesini isteyip istemediğinizi düşünün. Dalları kesmeden önce tezgahınıza sabitleyin ve kesmek için STIHL GTA 26 budama testeresi kullanın. Rustik, doğal bir etki yaratmak için dalların kabuğunu testere yardımı ile biraz kazıyın.

 

2.Adım

Dalları boyayın! İlk olarak dalları gri tonlarda bir renkte boyayın; dallar kuruduktan sonra üstüne bir kat beyaz boya uygulayın. Altındaki rengi ortaya çıkarmak için kuru beyaz boya üzerindeki yerleri zımpara kağıdı kullanarak hafifçe zımparalayın.

3. Adım

Ahşap dalları kullanarak tasarladığımız bu abajur için düz veya yuvarlak bir lamba kullanabilir ya da kendi lambanızı da yapabilirsiniz. Bir tahta parçasından bir lamba tabanını çok kolay bir şekilde üretebilirsiniz. Bir lamba kiti ve ampul satın alın. Ampul yakasının tam oturması ve doğru boyutta bir delik açmak için bir matkap ucu kullanın. Karşı taraftan kısmen delmek için daha büyük bir matkap ucu kullanın. Lamba kiti ampul bileziğine vidalandığında, ampulü ahşabın üzerine oturacak şekilde konumlandırmanız gerekir. Kablonuzun sabit kalması için kablonun altına delinmiş bir kanal ekleyin.

4. Adım

Bitmiş dalları silikon tabancası yardımıyla esnek kayışa yapıştırın ve ardından cam lambaya yapıştırın. Daha sonra ahşap dalların üzerinde kalan boşlukları küçük dallarla doldurabilirsiniz.

 

 

 

 

Tüm nasıl yapılır videoları için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Pratik Bilgiler

STIHL in TÜRKİYE Mobil Uygulama

Mobil Uygulamada Neler var? Ürün Kataloğu: Dijital ürün kataloğumuz ile tüm ürünlerimizin teknik bilgilerini görebilir, beğendiğiniz ürünü (+) işaretine tıklayarak S-line uygulamamız üzerinden hızlıca sipariş verebilir ve satın alabilirsiniz.
Haberler

Ocak Kullanım ve Yapım Rehberi

Ocaklar ülke genelinde arka bahçelerde giderek yaygınlaşmaktadır – nedenini görmek oldukça kolay. Arkadaşların toplanması ve açık havada ailenizle birlikte eğlenmek için harika bir yoldur. İyi bir kamp ateşini kim sevmez…
Haberler

Peri Havuzları ve Çit Labirentleri

Büyük Britanya kırsalının sunduğu her şeyi keşfetmek ve görmek, ister istemez herkes de büyük hayranlık uyandırır! Sadece büyüleyici manzara ve güzel bir kırsal değil, ailenizin onları eğlendirmek için en sıradışı…