Farklı Araziye, Farklı Biçme Tekniği

Yorulmadan zahmetsizce çalışmak için biçme işlemi sırasında doğru teknik ve denge önemlidir. Burada size farklı araziler için biçme teknikleri ve makinenizi tutmanın yolları gösterilmektedir.

Doğru biçme tekniği

Doğru biçme tekniği ile STIHL Motorlu Tırpanınız size inanılmaz sonuçlar verecektir…

at_4_sm_technik-maehen_header_490x170_rdax_90

 

Değişken arazide biçme

Doğru biçme tekniğini kullanarak STIHL Motorlu tırpanınız  ile mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. İlk kez bir tırpan almış olsanız bile, doğru biçme tekniğini kısa sürede öğrenebilirsiniz. Yavaş yavaş ilerlediğinizde, makineyi bir yarım daire yapacak şekilde sağdan sola doğru sallayın.

Burada, geniş alanları bile hızlı bir şekilde biçmenin ve işinizden iyi sonuçlar almanın temel tekniklerini gösteriyoruz.

 

at_5_sm_bild1_teaser_138x138Temel teknik

Kesme kafası saatin ters yönünde döndüğünden, biçme sırasında sağdan sola doğru kesme işlemi en yaygındır. Bu yöntemin avantajı kesiklerin kesme alanına düşmesidir.

 

at_5_sm_bild2_teaser_138x138Uzun çim için temel teknik

Çok uzun çim veya zorlu yabani otlarla çalışırken hareketin iki yönde harmanlanması önerilir: Sağa doğru ilk hamle ile önce üst kısım kesilir, daha sonra ters yönüne kesim ile kalan çim alınır. Her zamanki gibi, kesilenler sola düşer.

 

at_5_sm_bild3_teaser_138x138Geniş, düz alanlar – ustalığı elde edin

Geniş alanları kesmenin en iyi yolu kare yöntemi kullanmaktır. Kestirilecek olan alanı karelere bölün, daha sonra dıştan içe doğru kesin.

 

at_5_sm_bild4_teaser_138x138Eğimli arazide çalışma

Şerit yöntemi, bir eğim üzerinde çalışmanın en iyi yoludur: eğimli alanı paralel bir şerit şeklinde kesip sonra şerit boyunca geri dönün. Sonra bir sonraki şeridi kesin. Burada da kesilen çim, kesme alanına düşer.

 

at_5_sm_bild5_teaser_138x138Engelleri aşma – yol hazırlama

Biçme hattı, ağaçlara veya çalılara doğru dalları veya sapları tahrip etmeden biçmenin en iyi yoludur. Birkaç bitki birbirine yakın ise, biçmeden önce çevrelerini dairesel temizlemeniz önerilir. Bunu yapmak için, motorlu tırpanınız da ki koruyucuyu kılavız olarak kullanın. Ağacın gövdesine veya çalılığa karşı çevirin ve ağaç boyunca dolaşırken size rehberlik etmesi için kullanın. Böylece  etrafındaki alanı biçerken gövdeyi korur.

 

Makineyi nasıl tutmalıyım?

Tırpan işlemine başlamadan önce yapılması gereken son hazırlıklar vardır. Omuz askısı, makinenin doğru şekilde dengelenmesi ve çalışması için rahat olmalı ve doğru şekilde takılmalıdır. Aşağıda size nasıl  takılacağını göstermek istiyoruz.

Bisiklet Sap

2

 

ilk önce koşum takımını takın.

 

2

 

Kanca sağ kalçanızdan bir karış aşağıda olmalıdır.

 

2

 

Makineyi tespit halkasından kancaya tutturun.

 

2

 

Bisiklet sapı ayarlayınız ve taşıma halkasını şaft boyunca tırpan dengelenene kadar çekiniz.

 

2

 

Kesim aleti yerden çok az yukarda olmalıdır. Optimum kesme açısı makine dengelendiğinde kendiliğinden oluşacaktır

 

2

 

Doğru motorlu tırpan konumunda, kollarınız hafifçe bükük ve bilekleriniz düz haldedir. Dairesel bıçak kullanacaksanız, kullanım ile ilgili özel ipuçları için lütfen Kullanım Kılavuzuna bakın.

 

Halka Sap

2

 

Önce omuz askısını takın ve kancayı makinenin üzerindeki taşıma halkasına geçirin. Kanca belinizden bir el mesafesi kadar aşağıda olmalıdır.

 

2

 

Tırpanı herzaman iki elinizle tutunuz. Sol eliniz halka sapta olmalıdır. Sağ eliniz ise şaft sapında.

 

2

 

Kesme aleti nerdeyse yere değiyor konumda olmalıdır