Geleceğin Bahçeleri – Akıllı Teknoloji Bahçeler

Akıllı Bahçe Merkezi (STIHL GCI 100) ile bağlı ürünlerin tüm potansiyelini keşfedersiniz. STIHL GCI 100 Sadece ürün ve online hizmet için yeni standartlar koymakla kalmıyor, aynı zamanda Waiblingen merkezli kurucu şirketin know-how’ını Avusturya’daki STIHL Tirol firmasında bahçe ekipmanı uzmanlarıyla bir araya getiriyor.

Dr. Konrad Christ ve Harald Aschaber, Waiblingen’den Langkampfen’e giden yolu iyi biliyorlar. 350 kilometreden ve üç saatten fazla süren bu yol, bu ikiliyi ayırırken, yine bu iki meslektaş daha önce ne Christ’in STIHL’de ki yazılım geliştirme grubunda, ne de Aschaber’in ürün müdürlüğünü yapmış olduğu STIHL Tirol’de yapılmamış olan bir projeye imza attılar. Liderlikleri ile Akıllı Bahçe Merkezi olarak da bilinen STIHL GCI 100 geliştirildi. Bu ürün sadece bahçe sulamalarını daha verimli ve akıllı hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda STIHL Group’un geleceğin akıllı bahçesi için vizyonunu da temsil ediyor.

YENİ YÖNLERİ KEŞFETMEK
“Merkez STIHL ve STIHL Tirol’de, yeni ürünler normalde basit bir ilkeyi izler: daha az ağırlıkla daha yüksek güç.” Christ’in dediği gibi, Akıllı Bahçe Merkezi “normal” bir proje değildir. Bu işbirliği sayesinde Baden-Württemberg ve Tirol’den gelen parlak beyinler yeni yönlere açıldı. Bu yenilikçi ürün sadece Waiblingen merkezli şirketin ilk dijital deneyimi olmakla kalmıyor, aynı zamanda uygulama alanı da yeni bir bölge. Program, tamamen bahçedeki suyun otomatik ve tasarruflu kullanımıyla ilgili.

Yaz aylarında sık sık tanıdık bir sahne görüyoruz: Hortumu çıkarın, kıvrılmış yerlerini açın, bahçe etrafındaki sulanacak yerlere sürükleyin, bir kerede bir çiçek yatağını dikkatli bir şekilde sulayın. Bugün daha uygun bir çözümü tercih edenler, otomatik sulama sistemi kullanıyorlar. Bu daha kolay sulama ve tatile çıkarken komşunuza behçenizi sulaması için yalvarmanızı gerektirmeyen bir kolaylık sağlıyor. Fakat Aschaber’e göre,“Bu sistemler genellikle modası geçmiş ve çok büyük bir dezavantaja sahip. Onlar maalesef akıllı değiller! ”Sabit zamanlarda ve belirli aralıklarla sulama yapıyorlar. Hava koşulları veya mevcut toprak nemi seviyesi dikkate alınmıyor. Hele ki bitki türü veya beklenen buharlaşma miktarı gibi diğer değişkenleri ayırt edebilmesi söz konusu değil

“STIHL GCI 100 ile yepyeni, heyecan verici bir yöne doğru yola çıkıyoruz. Amacımız, cihazın bahçedeki merkezi erişim noktası olması”
DR. KONRAD CHRIST

İşte tam olarak STIHL GCI 100’ün devreye girdiği yer. Evdeki Wi-Fi ağına bağlı olarak, cihaz bahçenin tam yerini tespit edebilir ve sulama gereksinimlerini kaydedebilir. Hava durumu raporlarını almak ve nem sensörlerini kullanmakla kalmaz, aynı zamanda dijital bir ekosistem oluşturabilir. Christ, durumu “Cihazımız dijital dünyayla tamamiyle bağlantı kurabilir, bu şekilde, sulama uygun maliyetli ve verimli olacak” diye açıklıyor.

BAĞLANTILI BİR TAKIM
Ağ ürünleri üretme ve tüm bahçeyi “akıllı” yapma fikri, Waiblingen ve Langkampfen’de oldukça uzun bir süredir var olmuştur. STIHL Tirol’de robotik çim biçme makineleri yakın zaman kendi başlarına çalışmanın ötesine geçecek ve bir ekip olarak çimlerin üzerinde vızıldayacaklar. Aschaber, “Ekip, akıllı telefon veya tablet aracılığıyla bir uygulama ile kontrol edilecek” diye açıklıyor. Akıllı yazılım robotik çim biçme makinelerini bir bulut sistemi ile bağlar. Biçme planı oluşturulduktan sonra, sunucu verileri otomatik olarak tüm ekibine aktarır. Sonuç: Gelecekte, büyük alanlar aynı anda yönetilecek. STIHL iMow robotik çim biçme makinesi bir amiral gemisi projesidir ve internete bağlı ürünlerin gelecekteki potansiyelinin göstergesidir. Ayrıca, internet üzerinden STIHL GCI 100’e bağlanabilen ilk ürünlerdir – biçme ve sulama aralıklarının mükemmel bir şekilde koordine edilmesini sağlar.

“GreenIQ ile işbirliği sayesinde çok şey öğrendik. Düşüncenin özel oluşu, çalışmanın ve tüm gelişim sürecini büyük ölçüde şekillendirdi. ”
HARALD ASCHABER

STIHL GCI 100, STIHL ve STIHL TIROL tarafından ortaklaşa geliştirilen ilk tam dijital üründür. Temeli İsrail kuruluşlu şirket olan GreenIQ’nun bir uygulamasıdır.

ULUSLARARASI BEYİN MÜHENDİSLİĞİ
Avusturya ve Almanya’da devam eden çalışmalara paralel olarak, İsrail’in yeni kuruluşu GreenIQ, verimli sulama için ağ tabanlı bir platform geliştirdi. Sistem, çevrimiçi hava durumu verilerini kullanarak sulama işlemini kontrol eder. Şirket kurucusu Odi Dahan, “Bu, atık miktarını azaltarak su tasarrufu yapmamızı sağlayacaktır” diye ekliyor. Bu yenilikçi çalışması fark edildi ve Ocak 2017’de STIHL, GreenIQ’da yüzde 35’lik bir hisseyi satın aldı, bu da her iki taraf için de mükemmel bir uyum ortamı sağladı. “Ekibim, STIHL’in akıllı bahçe vizyonunun bir parçası olmaktan gurur duyuyor, diyor Dahan. Sonuçta, mevcut yapıların dışında düşünmek ve hareket etmek ve bazen başarılı olmak için mevcut sınırları zorlamak gerekir. “Hız ve pragmatik yaklaşımlarla ilgili” ve bu hem Christ hem de Aschaber ile aynı fikirde olduğumuzu orataya çıkardı. Partnerlerin olağanüstü dinamizmi uzun soluklu bir çalışma ortamı oluşturdu.

HERHANGİ BİR KONUMDAN KONTROL
Bu uluslararası işbirliği, Smart Garden Hub’ın dünyanın herhangi bir yerinden kontrol ve programlanmasını sağlayan bir uygulama ile pekişti. Tüm gereken bir internet bağlantısı. Uygulama öncelikle GreenIQ yazılımına dayanmaktadır. “Buna dayanarak, cihazımız için bazı özellikler geliştirdik, tabi uygulamanın orijinalinede çok etki etmek istemiyoruz” diye vurguluyor Christ

“Dijitalleşmekten memnunuz, bu şekilde sadece ürünleri akıllı hale getirmekten öte, bahçeleri bile akıllı hale getirebiliyoruz .”
DR. KONRAD CHRIST

Langkampfen’deki STIHL TIROL’de, zemin destekli bahçe ekipmanı – ve STIHL GCI 100 – yeterlilikleri sürekli test ediliyor.

YENİ ÜRÜN – YENİ HEDEF KİTLELER
STIHL’den gelen bu yenilik, bir dizi hedef kitleye hitap etmeyi amaçlamaktadır. Aschaber, “iMow’un başarısı sayesinde, sadece bir çeşit akıllı ürün hedef kitlesi olmadığını biliyoruz” diye açıklıyor.

Smart Garden Hub’a olan ilgi özellikle Güney Avrupa’da oldukça güçlü. Bu bölgedeki birçok STIHL bayisi zaten sulama sistemlerinde bir uzmanlığa sahipler ve çoğu zaman müşterilerini suyun kaynağının az olduğu alanlarda, verimli ve sorumlu su kullanımı konusunda bilgilendirir. “STIHL GCI 100’ün başarılı olacağına inanıyoruz. Çok sayıda avantajı var. Akıllı kontrol sistemi ve kayda değer tasarruf potansiyeli müşterilerimize katma değer sunacak”diye vurguluyor Christ.

WWW.STIHL TIROL-GARDEN.COM
WWW.GREENIQ.COM

GELECEĞİN BAHÇESİNDE
Her şey doğru sentez ile ilgili. Yarının bahçesi dijital olarak kontrol ediliyor, ancak analog bir şekilde yönetiliyor. “İnsanların doğa ile çalışmasını kolaylaştırmak” prensibinde, bağlantılı ürün ve hizmetler gerçek müşteri değeri yaratır.

İlgili Yazılar

Haberler

Doğru STIHL Motorlu Testereyi Seçmek

STIHL, arasında seçim yapabileceğiniz farklı stil, boyut, seçenek ve kapasitede çok çeşitli motorlu, akülü veya elektrikli testere modeline sahiptir. Bu kadar fazla çeşit arasında doğru olan makinayı seçmek, işinizi daha…
Haberler

STIHL MSA 120 C-BQ Akülü Testere

Yakacak odunu hazırlamak ve odunsu kalın bitki örtüsünün seyreltilmesi- bunlar, bahçe ve soba yada şömine kullanıcılarına yönelik motorlu testere uygulamaları. Onları düşünerek, STIHL, MSA 120 C-BQ’yi de içeren STIHL “Compact”…
Haberler

Köpeğinizi Eğitmeniz için 3 Basit Kural

Köpek eğitmeni Tom Dropik, “oğulları” RJ ve Remi ile birlikte Dock Dog dünya şampiyonası takımlarından STIHL Ekibini oluşturuyorlar. Tom’a STIHL Ekibi’nin başarısındaki sırrı ve köpeklerini eğitmek isteyen kişiler için verebileceği…