Güç Aletlerimizde Eksoz Emisyonu

Tüm STIHL motorlarının emisyonları kanunlarda belirtilen limitlerin bile altındadır. Katı AB ve ABD eksoz emisyon standartlarını karşılamak için geçmiş 10 yıl boyunca motor gelişimi üzerine 500 milyon Avro’dan fazla yatırım yaptık. Bu zaman aralığında güç aletlerimizde yakıt tasarrufu sağlayan ve emisyonu düşüren yeni ve sofistike motor teknolojileri geliştirildi.

Almanya’da ki ve Amerika’da ki STIHL fabrikaları Çevre Koruma Ajansı “Environmental Protection Agency (EPA)” tarafından Zorlayıcı Selektif denetimden “selective enforcement audit (SEA)” geçirilmektedir. Test edilen tüm motorlar limitlerin altında olup testlerden başarı ile geçmişlerdir.

STIHL ürünleri sahada ve laboratuarda bire bir aynı davranmaktadır. Diğer bir deyişle motorlarımız pratikte ne kadar emisyon üretiyorsa test sehpasında da aynı miktarda emisyon üretiyor.

Devir bozucu “cycle beating” programların (örneğin test devirlerini tespit ederek özel motor eşleştirmeleri ile limitlere uyumluluk sağlayan programlar gibi) kullanımını kesinlikle redettiğimizi söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz.

The Deutsche Umwelthilfe* (DUH) sadece otomotiv endüstrinde ki eksoz emisyonlarını değil, ufak benzinli motorlarıda inceler. DUH araştırmaları gösteriyor ki bazı üreticilerin eksoz emisyonları belirtilen limitlerin bir kaç kat üzerinde. Bu testlerde yine STIHL ürünlerinin eksoz emisyon limitlerinin altında olduğu tespit edilmiştir.

*German Environmental Protection Organisation: Alman Çevre Koruma Organizasyonu