Güç Aletlerinizi Bahar İçin Nasıl Hazırlarsınız?

Bahçıvanlık sezonu yaklaşıyor! Bahçede yapacaklarınız için planlar yapmakla meşgulken, önce bahçe bakımınız için hangi araçları kullanacağınızı düşünmelisiniz. Güç aletlerinizin çoğu kış boyunca kış uykusundaydı. Bu yüzden onları çalıştırmadan önce, ne durumda olduklarını görmek iyi bir uygulama olacaktır.

KIRILMIŞ PARÇALARI KONTROL EDİN

Güç aletlerinizi kulübeden veya garajdan çıkarın ve herhangi bir kırık veya hasarlı parça olup olmadığını görmek için inceleyin. Akla gelmedik bir şey olduysa ve makinenizin biraz ilgiye ihtiyacı varsa, yapılacak en iyi şey, gerekirse herhangi bir parçayı onarmak ve değiştirmek için onu Yetkili Bayinize götürmektir. SADAL Bayileri, bu alanda uzman olmak için tam eğitimlidir, böylece aletleriniz hiçbir zaman sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

KESKİN BIÇAKLAR VE TESTERE ZİNCİRLERİ

Geçen sezon kullanımda körelmiş olabileceklerinden ve hasara neden olmamak için kesici kenarlarının keskinleştirilmesi gerekeceğinden, aletlerinizdeki bıçak ve dişleri kontrol etmelisiniz. Örneğin keskin olmayan bir çim biçme makinesi bıçağıyla biçmek, çimlerinizi hastalıklara karşı savunmasız bırakabilir. Motorlu testere zincirleri ve çit kesme makinesi dişlerinin de bu zorlu işlerde çalışacak kadar keskin olduklarından emin olmak için incelenmesi gerekecektir.

HAVA, YAKIT FİLTRELERİ VE BUJİLERİ KONTROL EDİN

Tüm hava filtrelerinizi kir ve hasar açısından inceleyin. Akülü aletlerin farklı filtre türleri olabilir, bu nedenle hangi bakımın gerekli olduğunu öğrenmek için lütfen kullanım kılavuzuna bakın veya SADAL Bayinize başvurun. Bir diğer önemli görev de, bujilerinizin iyi durumda ve bahçecilik sezonuna hazır olmasını sağlamaktır. Bujileri iyice temizleyin  veya gerekirse değiştirin. Bunu kendiniz yapabileceğinizden emin değilseniz, SADAL Bayiniz sizin için hizmet vermekten çok mutlu olacaktır.

AKÜLERİ ŞARJ EDİN

Sezon öncesinde aletleriniz için tüm akülerinizi şarj edin. Saklama sırasında aküleri % 40–60 oranında şarj seviyesinde bırakmalısınız.

YAĞI DEĞİŞTİR

Sorunsuz ve verimli çalışması için güç aletlerinizdeki (çim biçme makineleri gibi) dört zamanlı  yağı değiştirin. Bir başka öneri de, sezon başlamadan önce üretici tarafından önerilen doğru ölçüde yağ stoklamaktır, böylece bahçe temizliğine başlayabilir ve tıpkı bir arabada yaptığınız gibi yağı az ve sık sık doldurabilirsiniz. Lütfen tüm motor yağını güvenli bir şekilde imha ettiğinizden emin olun.

TAZE YAKIT VE İKİ ZAMANLI KARIŞIM

Bu sezona başlamadan önce makinenizden eski yakıtı boşalttığınızdan emin olun, ardından makinenizi taze yakıtla doldurun. İki zamanlı makineler için, yeni benzini yağa 50: 1 oranında karıştırın. Unutmayın – taze yakıt yalnızca yaklaşık bir ay taze kalır ve ardından bozulmaya başlar. Bazı yakıttaki yüksek etanol içeriğinin karbüratör contaları üzerinde sertleştirme etkisi vardır, bu nedenle etanol içermeyen ve hemen hemen hiç olefin ve aromatik bileşik içermeyen yakıtları kullanmanızı öneririz.

BAŞLADIĞINDAN VE ÇALIŞTIĞINDAN EMİN OL

İşe başlamadan önce güç aletlerinizin bir dakika kadar ısınmasını sağlayın – bu, yağın ve yakıtın makinede dolaşması için zaman verecektir.

GEVŞEK PARÇALARI YAĞLAYIN VE SIKIN

Aletlerinizin iyi durumda olduğundan ve iyi yağlandığından emin olmak önemlidir. Özellikle çit kesme makinelerinde rulmanlar, tekerlekler ve menteşeler dahil olmak üzere tüm hareketli parçaları kontrol ettiğinizden emin olun. Bununla ilgili daha fazla bilgi kullanım kılavuzunda bulunabilir. Yağlamaya ek olarak, makinede gevşek parça olmadığından da emin olun.

Bu görevlerden herhangi biriyle ilgili herhangi bir soru işaretiniz varsa, makinenizi STIHL Bayinize götürün. Bir SADAL Bayi, aletinizi doğru bir şekilde kontrol edebilen ve bu baharda kullanıma tamamen hazır olduğundan emin olabilen güvenli bir çift eldir!