Güç Aletlerinizi Uzun Süreliğine Depolamak

İki zamanlı STIHL güç aletinizi uzun sayılabilecek bir süreliğine – 30 gün veya daha fazlası – kullanmayacak mısınız? O zaman STIHL makinanızla çalışmaya geri döndüğünüz gün her şeyin %100 hazır olması için sizlerle birkaç ipucu paylaşalım.

Güç aletinizi depolamaya hazır hale getirmek için ilk olarak iyice temizleyin
Hava filtresi ve soğutma kanalı uçları eski bir diş fırçası ile nazikçe fırçalayarak temizlenebilir.

  • Testerenizde zincir dişli kapağını açın ve bütün tahta parçaları ve talaşı temizleyin.
  • Tırpanlarda siperliğin iç kısmında birikmiş çimenleri temizleyin. Kesme kafasını çıkartın ve parçalarına ayırarak içindeki bütün pisliği temizleyin. (Kullanım kılavuzuna bakınız)
  • Çit kesme ve düzeltme makinanızın bıçaklarını iyice temizleyin ve multi-sprey yağ ile koruma altına alın.

Bujileri çıkartın ve aşırı karbon birikimi olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra elektrot açıklığını kullanım talimatlarına göre ayarlayın.
Bujileri en az yılda bir kez değiştirmek gerekir. Eğer değiştirme zamanı gelmiş ise yeni bujinizi yerine takın. Vidalara zarar vermemek veya bujiyi kırmamak adına diş atlamadığınızdan veya çok sıkmadığınızdan emin olun. Son olarak dikkatlice ateşleme kablosunu bağlayın.

Kıvılcım tutucu ekranı kontrol edin
Bu ekran susturucu egzozun orada bulunur ve bir vida veya klips yardımı ile sabitlenmiştir. Ekran üzerinde karbon birikimi var ise ya temizlenmeli ya da değiştirilmelidir.

Standart pompa benzini hızla bozulur, hiçbir dönemde 30 günden fazla saklanmamalıdır.
Eğer benzin yağ karışımını bertaraf etmeniz gerekiyorsa lütfen bunu en uygun biçimde, etrafa ve kendinize zarar vermeden gerçekleştiriniz. Az miktarlarda STIHL 50:1 benzin yağ karışımı (1 litre civarında) katalitik dönüştürücüsü olmayan motorlarda (çim biçme makinası, motosiklet, ATV gibi) kullanılabilir. Bütün STIHL ürünleri aynı 50:1 benzin yağ karışımını kullandığından örneğin tırpanınızdaki benzini üfleme aletinize veya testerenize aktarabilirsiniz. Burada önemli olan nokta baharda alınan benzini kışın makinanızda kullanmamaktır. Her mevsime taze bir STIHL 50:1 benzin yağ karışımı ile başlamak motorunuzun ömrünü ciddi anlamda uzatacaktır.

Benzin deposunu tamamen boşaltın
Depodaki yakıt karışımını çıkardıktan sonra, makinanızın yakıt pompası körüğüne birkaç kere basarak tamamen boşalmasını sağlayın. Daha sonra makinanızı çalıştırın ve rölantide motor kendiliğinden durana kadar bekleyin. Gaza basmayın veya makinayı kullanmayın. Motorlu testerelerde zincir frenini devreye alın. 

Güç aletinizi kaldırma vakti geldi
Uzun süreli depolama için kuru, tozsuz, don ihtimali olmayan bir yer seçin. Çocukların ulaşamayacağı bir yer olduğuna emin olun. Bazı ürünler daha fazla alan yaratmak için kolayca duvara asılabilir.