Havalandırma: Çiminizin sağlığı için

Ölmüş çimler,ölmüş bitkiler ve yosun tabakası zaman içinde çim samanına dönüşür ve çimleriniz oksijensiz kalır.Havalandırma toprağın özel makineler ile dikey kesimi demektir. Çim samanı ve yosun tabakası topraktan sökülür.Hava, su ve besin köklere çok daha verimli bir şekide ulaşmaya başlar.Hava durumuna bağlı olarak Mart ve Eylül ayları arasında çimlerinizi havalandırmanız çok iyi olacaktır (x2). Bu zaman aralığında toprak biraz daha ılık olacaktır (+10 °C üzerinde). Dikkat: İlkbaharda ve sonbaharda sıcak hava geçişleri olabilir- sıcak hava şartlarında çim havalandırması yapmayınız.

İpuçları:
• Kuru hava koşullarında çalışınız.
• Havalandırmaya başlamadan önce çiminizi çok kısa olmayacak şekilde (2-3cm) biçiniz.
• Havalandırma makinenizin derinlik ayarını sorunlu olmayan bir alanda deneyin.
• İlk seferinde çok derine girmeyin, sadece yüzeyi tarayın.
• Sürülen malzeme çim alandan uzaklaştırılmalıdır. Arzu edilirse çim toplama sepeti kullanılabilir yada kuvvetli bir çim biçme makinesi ile emilebilir. Dikkat: Bu durumu eğer çim alan taşlardan arındırılmışsa veya topraktan hiç taş kaldırılmadıysa önerilmektedir.
Havalandırmadan sonra gübreleme ve kumlama yapmak faydalı olacaktır. Yeniden ekim sadece büyük açıklıklar varsa gereklidir. Havalandırma işleminden sonra çiminiz çok güzel görünmesede kısa bir süre içinde mükemmel bir görüntüye bürünecektir.