Hohenheim Kalesinde kesim yapıyoruz

Parkta “Ağaç geliyor!” sesi yükseldi. Gövdesi 120 santimetrelik etkileyici bir çapa sahip olan 170 yaşındaki bir kayın ağacı yere düşüyor. Herkes mutlu; planlama doğru çalıştı. Kayın ağacı sadece uzun boylu değil – aynı zamanda birkaç ton ağırlığında olduğu için, bu kadar geniş bir ağacın kesilmesi her gün karşılaşılabilecek bir olay değildir. Böyle bir kesim, uzmanlar için bile gerçek bir meydan okumadır.

STIHL, bu işin içindeydi. Ağaç uzmanlarının çabalarını aktif biçimde destekleyen üç personelle kesim alanındaydı. Her durum için iyi donanımlı olduklarından emin olmak için, uzmanlara beş adet yüksek performanslı motorlu testere getirdik: kesimine ek olarak, Norveçli bu akçaağaç için önce detaylı bir budama gerekiyor. Bunun için lift uzmanları 20metre yükseğe kaldırdı, böylece ağaçların tacıyla rahat çalışabildiler.

Bu görev, güney Almanya’daki Hohenheim Kalesi parkında gerçekleştirildi.

Bir fotoğrafçı bu görkemli işin görüntülerini çekti ve sizin için en heyecanlı olanları paylaştık.

Sabah (çok erken): Kesim hazırlığı

I-PARK_SONNENAUFGANG-I001

Sabah Kale’nin parkında: Ağacın kesilmesinin sabahı, 170 yıllık kayın ağacı yerinde. Dev bir mantar türünün ağır etkisi altında. Bu mantar türü genellikle ağacın gövdesinde veya köklerinde bulunur ve ağacın varlığı için büyük bir risk oluşturur.

Kayın ağacının solunda, yine ağaç değerlendirmesi sırasında benzer hasarın tespit edildiği Norveç akçaağaçı bulunuyor. Akçaağaç özellikle gövde alanında oluşan büyük boşluklar ile göze çarpıyor. Bu ağaç şimdiye kadar kayın ağacının gölgesinde olduğu için, ağacının sağlıklı var olma istikrarını sağlamak için ciddi şekilde budama gerekiyor. Sonuç olarak artık her iki ağaç da, kaleleri ziyaret edenler için bir tehlike oluşturuyor.
M-MS661CM-E001_and_-M-MS460-I001

Hazırlıklar şekilleniyor: işin yapıldığı günde, üç deneyimli Ağaç uzmanı ve üç STIHL uzmanı da dahil olmak üzere, bölgede ağaç kesiminde toplam dokuz kişi bulunuyor.

Fakat iş başlamadan önce, tüm STIHL motorlu testerelerin hazırlanması gerekiyor. Testere zincirlerinin bilenmesi, testerelerin zincir yağıyla ve yakıtla doldurulması ilk önceliklerden.

Ağaç bakım uzmanları, beş adet STIHL ile her türlü duruma hazır haldeler. Yükselen lift dahil olmakla birlikte daha küçük ağaç bakım işleri için olan STIHL MS 193 T ve en ağır işlerin kolaylıkla üstesinden gelebilecek olan STIHL MS 880 da bu görev için hazırlardı.

Sabah: ağaç bakımı başlar

NOR1685_and_M-MS201T-E011

Norveç akçaağaç budama: Güçlü gövdesi ile 24 metre boyunda olan Norveç akçaağaçı adeta gökyüzüne uzanıyor. Bu nedenle, tacını ustalıkla budamak için lift gerekli. Uzman, bir STIHL MS 150 TC kullanarak çalışma platformundan küçük dalları kesiyor. Daha kalın dallar için bir STIHL MS 661 çalıştırılıyor. Uzmanlar, ağacı yaklaşık dokuz metreye kadar budayarak, sağlıklı duruma getirmeyi amaçlıyorlar.

Gövde, aynı zamanda çevrede ki hayvanlara bir yaşam alanı sağlıyor.

M-MS201T-E009_and_I-AESTE-I001

Zeminde çalışma: Tepeyi düzelttikten sonra, bir traktör, kayın ağacının kesilmesi için alan oluşturma adına dalları topluyor.

Öğleden sonra: kayın ağacının kesimi

P-XSHELL_DYNAMIC-I001

Önce güvenlik! Kayın ağacının düşeceği yön, ek olarak halat ile kontrol edilir.

Keyifli çalışma: Dev mantarın istilasına maruz kalan kayın ağacı 120 santimetrelik bir çapa ve tam taca sahiptir. Ağaçta, daha önce hiç budama yapılmadığı için düşüş bölgesi için büyük bir alanın güvence altına alınması gerekiyor. Bu, ciddi planlama gerektirir ve kapsamlı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Uzmanlar, kayın ağacının ineceği yönü daha iyi kontrol etmek için ağaca bir halat bağlarlar. Diğer uç bir traktöre bağlanır. Bu, ağacın düşüş yönünün ağırlığı elverişsiz biçimde dağıtılmış olsa da, korunmasını sağlar.

M-MS661CM-E005_and_M-MS661CM-E007

Büyük bir ağaç: Alanı güvence altına aldıktan sonra uzmanlar bir kez daha kesime girer. İlk önce kayın ağacının düşeceği yönü belirleyen çalılıkları temizlerler. Ancak, basit bir V şekilli kesim, bir metrelik bir gövde çapı için yeterli değildir. Uzmanlar, kalp şeklindeki bir kesim için karar verdiler (sağdaki resme bakınız). Bu, gövdenin merkezinin parçalanma riskini azaltır ve tüm liflerin kopmasını sağlar.

M-MS661CM-E008_and_M-MS661CM-E009

En üst düzeyde konsantrasyon: Ağaç gövdesinin, yanlış şekilde kopmamasını ve düşmemesini sağlamak için, kesme işlemi öncesi ağaç gövdesinde işaretlemeler yapılır. Bununla birlikte, son kesimlerin yapılmasında son derece konsantrasyon gerekiyor çünkü iş bitiminde kayın ağacının tüm ağırlığı birkaç santimetre kalınlıkta ki bir kayışta olacak.

I-BAUM_FAELLT-I001-I003

Dikkat – Ağaç geliyor!: İlk önce yavaş yavaş, sonra hızlanarak kayın ağacı düşer ve yere çarpar. Planlandığı gibi planlanan iniş bölgesine iner. Ağaç bakım uzmanları iyi iş çıkardı. Fakat işler henüz bitmedi: kayın ağacını parçalamak gerektiğini düşünüyorlar.

M-MS661CM-E011_and_I-BAUM_GEFAELLT-I001

Ağacın gövdesini doğrama: Kayın ağacının ağırlığı ve yere sert düşüşü, ağacın bir kısmında kırıklara yol açtı. Fakat bu kırılma noktaları yeterli değildir: kayın ağacının gövdesini taşımak için, uzmanların testere yardımı ile daha da fazla parçalara ayırmaları gerekir.

M-MS880-E002_and_M-MS880-E006

Uçuşan parçacıklar: büyük çapı nedeniyle gövdeyi ve kütüğü kesmek için STIHL MS 880 kullanılır.

Akşam: Ağacı kaldırmak

I-BAUMFAELLARBEITEN-E001_and_I-BAUMFAELLARBEITEN-E002

Büyük ağırlığın taşınması: Ağacın kesilmesinden sonra park yeri temizlenmelidir. Kütüğün üst kısmını çıkarmak için bir traktör kullanılır. Traktörün kancalarının daha iyi tutuş yapabilmesi için kancalar kenetlenir. Bununla birlikte, tahmini bir ton ağırlığında olan kütük, yük taşıma aracının sınırlarını zorluyor.

I-PARK-I001

Yoğun bir gün yaklaşıyor: Alan temizlendikten sonra ki sonuçları üst resimde görebilirsiniz. Kayın ağacı başarıyla kesildi. Resmin solunda daha çok budama yapılmış olan Norveç akçaağaçını görebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Haberler

Ocak Yapım ve Kullanım Rehberi

Ocaklar ülke genelinde arka bahçelerde giderek yaygınlaşmaktadır – nedenini görmek oldukça kolay. Arkadaşların toplanması ve açık havada ailenizle birlikte eğlenmek için harika bir yoldur. İyi bir kamp ateşini kim sevmez…
Nasıl Yapılır

Motorlu Testere Nasıl Çalıştırılır?

İster profesyonel ister hobi kullanıcısı olun, herhangi bir güç aletini, özellikle motorlu testere gibi yüksek performanslı makineleri çalıştırma konusunda asla tam olarak güvende olamazsınız. Motorlu testere kullanmadan önce, kullanım kılavuzunda…
Haberler

Aile eğlencesi -Yaprak El Sanatları

Sizce de çocukların, bu tatilde biraz temiz havaya ihtiyaçları yok  mu? Kış aylarında bu harika el yapıtı ile doğayı eve getirmeye ne dersiniz? Yaprakların renk değişimi aslında mucize bir doğa…