Hot Saw Disiplinini Açıklıyoruz

Hot Saw disiplini, herhangi bir STIHL TIMBERSPORTS® etkinliğinin dudak uçuklatan finalidir. Nedenini anlamak ise çok zor değil. Bir Hot Saw gösterisinden aldığınız güç veya duyduğunuz ses hiçbir şey ile karşılaştırılamaz.

Hot Saw nedir?

Genellikle arazi motosikleti, kar arabası veya jet ski motoruyla üretilen, yaklaşık 27 kg ağırlığında ve 62 beygir gücünde özel yapım testerelerdir! Bu canavarlardan birini taşımak bile bir başarıyken, üç diski saniyeler içinde 15 cm’lik kalınlıkta kesecek kadar gücü kontrol etmeyi bir düşünsenize!

Söz konusu diskler, yatay olarak yerleştirilmiş 46 cm’lik bir kütükten kesilmelidir. Kütüğün uç kısmından 15 cm uzaklıkta bir çizgi işaretlenir ve ilk kesim aşağıya doğru, ardından yukarı doğru, ardından tekrar bir aşağı doğru kesim yapılır. Yarışmacı üç tam disk kesmelidir. Bu nedenle ilk üçten herhangi biri tamamlanamazsa, yarışmacı bunu başarmak için her iki yönde de ek kesimler yapabilir. Ancak bunun yine de izin verilen 15 cm’lik boşluk içinde yapılması gerekir – çizgiyi geçmek, bir diskalifiye ve sıfır puan anlamına gelir ki işte bu puanlarla bir şampiyonluk kazanılabilir veya kaybedilebilir.

Diskalifiye olmanın bir başka yolu da bu disiplin için verilen 1 dakikalık süre sınırını ihlal etmektir. Ancak rekabet sürelerinin bir dakika kadar bile sürmemesi, Hot Saw’un ne kadar güçlü bir motor olduğunu gösterir. Dünya Rekoru, 2016 Almanya Ulusal TIMBERSPORTS® Şampiyonasında sadece 5,2 saniyelik skorla Alman Dirk Braun tarafından yapıldı!

2011 yılında ulusal ve uluslararası şampiyonalara katılmaya başlayan Türk Takımı ise ancak 2013 yılında modifiye bir MS 880 ile yarışmalarda boy göstermeye başladı. İlk defa 2015 yılında milli sporcu Murat Baş 62 BG gücünde hot saw ile yarışmaya çıktı.

Bir şampiyonanın son aşamalarında yüksek heyecan yaşandığı tek zaman bu değil. Çek yarışmacısı ve STIHL TIMBERSPORTS® serisinin favorisi Martin Komarek, Lillehammer’daki 2017 Dünya Şampiyonası’ndaki büyük sahnede kalabalığın kendisine destek olmasını sağladı.

Yarış için sahnede yerini alan Komarek’in testere zinciri hot saw yarışının tam ortasındayken paladan çıktı. Çaresizce puan toplamaya ve süre sınırını aşmamaya çalışan Komarek, zincirini düzeltmek ve gerekli araçları almak için sahneden ayrıldı ama olmadı ve zinciri takmaya çalışırken zaman doldu.

Öngörülemezlik, Hot Saw yarışlarında belki de tek kesinliktir ve bazı genç yarışmacıların bu özel yapım testereler ile pratik yapma şansı pek olmayabilir, bu yüzden aksiyon da deneyimsizlik de rol oynayabilir. Hot Saw testerelerin maliyeti 10.000 dolara kadar çıkabilir ve yalnızca dünya genelinde bir elin parmaklarını geçmeyen insan tarafından üretilir. Bu nedenle tüm rakiplerin kendi testerelerine sahip olması zordur. Sporcular kendi testerelerini veya etkinlik organizatörleri tarafından tedarik edilen bir testereyi kullanmayı seçebilirler.

Herhangi bir yarışmadan önce, organizatörler tarafından belirlenen yarışma hakeminin, testereleri yarışma kurallarına uygunluğundan emin olmak için teknik bir kontrol gerçekleştirmesi ise zorunluluktur. Tüm kontroller tamamlandıktan sonra yarışmacılar testere ile kendi başlarına kalırlar. Küçük bir hata, sahnedeki sıralamalar arasında fark yaratabilir ve şampiyonluk hayallerini bir sonraki yıla öteleyebilir.

 

 

İlgili Yazılar

Haberler

Single Buck Ayrıntılarını Açıklıyoruz

Orijinal ekstrem spordaki disiplinlerle ilgili yayın serimize başlıyoruz. İlk bölümümüzde, ister izliyor, takip ediyor olun isterseniz ilgisiz olun,  gerçekten kalp atışlarını hızlandıran bir STIHL TIMBERSPORTS® disiplini olan Single Buck’un ayrıntılarını…
TIMBERSPORTS

2023 Stihl Timbersports® Avrupa Kupası

2023 Stihl Timbersports® Avrupa Kupası : Hollandalı Redmer Knol, Şampiyonluğa Ulaşarak Rakiplerini Geride Bırakıyor Ağustos ayı başında sonuçlanan heyecan verici final karşılaşmasında Redmer Knol, tüm yetenekleri ve azmiyle İsveçli rakibi…