Kendi Dikey Bahçe Duvarınızı Oluşturun

Bahçenizde boş bir duvar veya çite sahip olan ve bu alana farklı bir görünüm kazandırmak isteyenler için “Dikey Bahçe Duvarı” favori yöntemlerden biridir. Sadece bahçenize yeni bir hava katarak güzel bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bahçenize daha fazla bitki eklemenize olanak tanır. Bu güzel arka planın tadını çıkartırken görünümünü taze tutmak için gerektiğinde bitkiler ekleyin ve çıkarmakta oldukça basit ve pratiktir.

Bu yazımızda, dikey bahçe duvarı yapmanın temellerini ve adım adım nasıl yapabileceğinizi sizlerle paylaştık. Siz de bahçenize farklı bir hava katmak ve yeşillendirmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Gereksinimler
Zorluk Seviyesi: Başlangıç-Orta

Maliyet: Orta-Yüksek

Zaman Gereksinimi: 1-2 gün

Profesyonellik Gerekli Mi?: Hayır

Ölçüler: 11′ x 9″

Araçlar

Dize çizgisi

El arabası

Matkap ve 10″ matkap ucu

Kürek

Dairesel testere

3′-6′ seviye

Bahçe eldivenleri

Seviye

El aletleri

Saksı Malzemeleri

Üç adet 5 cepili kumaş bahçe saksısı

Kit içinde sağlanan 12 adet tutturucu

Dört adet 2 fit küp torba toprağı

On beş adet 1 galonluk bitki

¼ inçlik spagetti damla sulama boruları (opsiyonel)

Dikey Bahçe Duvarınının İnşasına Başlayalım:

Yapıyı inşa edin ve saksıları ekleyin: Bu destek yapısı basit ve şık bir tasarıma sahiptir; 6″ x 6″ direkler ve 2″ x 6″ ve 2″ x 4″ kirişlerden oluşur ve bahçe saksılarını bağlamak için mükemmel bir alan sunar. Bu yapının yapım aşamalarına aşağıda yer verilmiştir.

Braketleri yerleştirin: İki adet 30″( 76.2 cm’ye eşdeğer) derinliğinde 18″ x 18″ çukur kazın; beton karıştırın ve dökün. Kazmadan önce kazı yapacağınız alanı kontrol edin. Beton henüz ıslakken direk tabanlarını yerleştirin ve direklerin birbirleriyle hizalı olduğundan emin olmak için bir ip hattı kullanın. 24 saat bekleyin ve ardından 2,5″ vidalarla 6″ x 6″ direkleri tabanlara yerleştirin. STIHL el matkabı kullanarak, delikleri hızlı ve verimli bir şekilde kazabilirsiniz.

Çerçeveyi oluşturun: 8′ ayakları bir testere kullanarak 7’ye kesin ve ardından lag cıvataları ve rondelaları kullanarak üstteki iki 2″ x 6″ x 12′ tahtayı bağlayın. İlk önce delik açmak için matkap ucu kullanın. Bir tarafı bağlamaya başlayın, sonra diğer tarafı bağlamadan önce bir seviye kullanın.

Destek ekleyin: Bu cepler toprakla dolu olduğunda ağırlaşacağından, koşucuları aşağı çekmeye başlayabilirler. Sallanmayı önlemek için, dört destek tahtası ekleyin: iki adet 2″ x 6″ x 5′ tahta, payanda’dan yaklaşık 3″ içeride ve iç kısımda yaklaşık 2′ aralıklı iki adet 2″ x 4″ x 5′ tahta. Bu destek tahtaları, çite bağlanmış basınçlı emprenye edilmiş koşucuya (veya çite yerleştirmiyorsanız yapıya bağlanmış koşucuya) bağlanır. Her koşucuyu destek tahtalarına 2½” vidalarla sabitleyin.

Çantaları takın: Çantaların grommetleri 22″ aralıklarla yerleştirilmiştir. İlk koşunun üstünden 1″ aşağıya ölçüm alın ve delikleri önceden delin, ardından vidaları ekleyin ve grommetleri takın. Benzer bir yapı oluşturun veya kendi özgün tarzınızı yaratın. Biz, yaklaşık 2-cubic-feet toprak alanına sahip, 15″ yüksekliğinde ve 112″ genişliğinde beş cep gözü birimi kullandık. Cep gözü boyutlarınıza göre duvarınızı özelleştirebilir veya alana uyacak şekilde gerektiği kadar cep gözü satın alabilirsiniz. Vidaların üzerine grommetleri kaydırarak çantayı asın.

Bitkilerinizi seçin: Bitki seçiminiz tam güneş, kısmi güneş veya hiç güneşe bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Dik ve sarkık büyüyen bitkilerin çeşitliliğini seçmek en iyisidir, böylece yukarıdaki ve aşağıdaki çantalara uyum sağlayabilirsiniz. Farklı boyutlarda bitkiler seçebilirsiniz. Bu tarz bahçecilik düzenli budama gerektirir. Bitkileri cebelere yerleştirin, beğendiğiniz bir düzen bulun ve gerektiğinde ayarlayın.

Toprağı ekleyin: Torf karışımıyla ceplerin yaklaşık yarısını doldurun.

Bitkileri ceplere yerleştirin: Duvar çok dolgun görünmesi için her cebinde üç bitki kullandık çünkü bitkiler hızlı ve güçlü bir şekilde büyüyor. Tüm dikey duvarlar büyüdükçe bakım, budama ve bitki çıkarma gerektirecektir. Tüm bitkiler yerleştirildikten sonra ceplerin toprak seviyesini yaklaşık 5 cm altında tutun.

Görünümü taze tutmak için gerektiğinde bitki ekleyin veya çıkarın. Bu güzel arka planın tadını yıllarca çıkarın.