Kendi Orijinal Hediyeni Vermenin Tam Zamanı

Ahşaptan yapılmış zarif bir hediye: Yıldız

Ailenizi ve arkadaşlarınızı özel bir vesile ile şaşırtmak isterseniz, onlara kendi elinizle yapmış olduğunuz bir şeyi neden vermeyesiniz? Motorlu testerenizle yaptığınız özel bir ahşap süsleme sizce işe yarar mı? Son yıllarda, profesyonel ahşap oymacılığı birçoğumuz için yağmurlu günlerde zaman geçirek hoş ve popüler bir hobiye dönmüştür.

Size bir yıldızı, sadece birkaç adımla nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Doğru ahşap
Oymalar için hangi ahşabın doğru olduğunu söylemek kolay değil. Hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Çam ağaçları veya çam gibi yumuşak ağaçlar hava koşullarına karşı çok dayanıklı olabilir, ancak reçineyi sızdırma eğilimi gösterirler. Kural olarak, ahşabı doğru işleme sokarsanız, kullanabileceğiniz türde neredeyse hiç sınır yoktur. Bu yüzden en çok sevdiğiniz odunu seçin. Kavak, meşe, ve çeşitli meyve ağaçları özellikle popülerdir.

Koruyucu giysi
Ahşap sanatçıları bile motorlu testereyle çalışırken doğru koruyucu ekipmana ihtiyaç duyarlar. Koruma baş ile başlar. Koruyucu gözlük veya yüz koruması kullanın ve kulak tıkaçları gibi kulak koruma ürünleri kullanın. Ormanda çalışıyorsanız kask takmaya dikkat edin. Ayrıca ellerinizi ve bacaklarınızı da uygun bir şekilde korumalısınız. İş eldivenleri, korumalı pantolon ve korumalı ayakkabı kullanın.

Bazı ülkelerde, kişisel koruyucu ekipmanlar ile ilgili spesifik gerekliliklerin olabileceğini ve kişisel koruyucu ekipmanın güvenli çalışma tekniğinin yerini alamadığını unutmayın.

carving_stern_01-680x452

Ayrıntılı ahşap işlemeye gelince, STIHL doğru seçimdir. Küçük uçlu pala ince konturlar ve hassas oymalar için idealdir. STIHL HAFİF SINIF MOTORLU TESTERELER , yıldız yapmak için ihtiyaç duyduğunuz düz çizgileri oymak için idealdir.

carving_stern_02.jpg-680x453

1. Adım: Neye ihtiyacınız var?
– Yuvarlak kütük, yaklaşık. Çapı 30-40 cm
– Tezgah
– Germe kemeri
– STIHL Motorlu Testere
– İşaretleme için tebeşir
– Kağıt veya kartondan yapılmış yıldız şablon
– Metre veya cetvel
– Kişisel Koruyucu Ekipman (yukarıya bakın)

carving_stern_03.jpg-680x452

2.Adım: Temel şekli oluşturun
Zincir testerenizi çalıştırmadan önce, germe kayışı kullanarak yuvarlak kütüğün bir testere tezgahına sabitlendiğinden emin olun. Yıldızı bir tebeşir kullanılarak çizin böylece daha sonra oyacak bölgeleri görebilirsiniz. Yıldız şablonu kütüğün dar kenarının ortasına yerleştirin. Şablon gövde çapından küçükse endişelenmeyin. Yıldızın her ucunu kütüğün kenarına dokunacak şekilde uzatın. Yıldızın geri kalanını çizmek için cetveli kullanabilirsiniz.

carving_stern_04.jpg

 

carving_stern_05.jpg-680x452

Şimdi motorlu testerenizi kullanmanın zamanı geldi. İlk olarak, kütük üzerinde çizdiğiniz yıldızı kullanarak temel formu kesin. Bunu yapmak için, ahşabı, yıldızın ucundan, yıldızın merkezine doğru çizgi doğrultusunda yukarıya doğru kesin. Diğer yandan da uçtan merkeze kadar tekrarlayın. Birden fazla kesim yapmamak ve bir sonraki çizginizi kesmekten (veya içini kesmekten) kaçınmak için testere palasını olabildiğince düz tutmaya çalışın. Kütüğü, yıldızın bir sonraki ucu ileride olacak şekilde çevirin ve bir sonraki çizginizi kolayca kesebilirsiniz. Bütün çizgileri oyana kadar tekrar edin böylece yıldız taslağı tamamlanmış olur.

carving_stern_06.jpg-680x452

Dikey çizgiler boyunca kütüğün içine doğru kesin. Yıldıza ait olmayan parçaları kaldırın, ancak yıldızı kütükte anahatta bırakın. Kolay ve konforlu bir şekilde görünebilmesi için kütüğü gerektiği gibi çevirin.

carving_stern_07.jpg-680x452carving_stern_08.jpg-680x452

 

 

 

 

 

 

3.Adım: Temel formun kesilmesi
Temel form tamamlandıktan sonra, önce bir yıldız kesin. İstediğiniz kadar kalın veya ince olabilir. Birkaç yıldız kesebilmelisiniz.

carving_stern_09.jpg-680x452

4.Adım: İşlemi bitirme
Yıldız tamamen kuru ahşaptan yapılmış ve içeride kullanılacaksa, zaten bitmiş demektir. Yarı kuru ahşap kullandıysanız, o zaman çocuk oyuncaklarında kullanılmaya uygun bir iç vernikle (balmumu verniği gibi) işleme tabi tutun. Yıldızı dışarıda kullanmayı planlıyorsanız, yarı-kuru oyma tahta heykeller için bir heykel cilası kullanın.

carving_stern_10.jpg-680x452