Kış Aylarında Dikkatli Kesim Önlemleri

Kışın başlamasıyla birlikte, motorlu testere ile zorlu kışlık çalışmalara geçilir. Bazı tedbirler alarak, motorlu testereniz ile aşırı soğuk havalarda bile en yüksek performansı elde edebilirsiniz.

Kişisel koruyucu ekipman

Kış aylarında motorlu testere ile çalışırken, her zaman olduğu gibi, bere, kask sistemi, koruyucu gözlük ve eldiven gibi koruyucu giysiler giyin. Kışın, ahşabın parçalanma olasılığı daha da yüksektir, bu nedenle kask ve göz koruması kullanımı daha kritik olmaktadır. Koruyucu pantolonlar hem kesilmeye karşı dayanıklı hem de suya ve kara dayanıklı malzemelerden yapılır.

Kış için Motorlu Testere Bakımı ve Çalıştırılması

Motorlu testerenizi 4°C altındaki sıcaklıklarda kullanıma hazırlamak için yapılacak ilk şey, motorlu testerenizin varsa karbüratör ön ısıtma sistemini etkinleştirmektir. Bunun için testerenizdeki kış/yaz sürgüsünü “kış” konumuna getirmelisiniz. Bu ayarı “yaz” konumunda bırakmak, karbüratörün buzlanmasına neden olarak makinenin kötü çalışmasına ve rölantide düzensiz çalışmasına neden olur. Bunun yanı sıra bu durum motorun güçsüz çalışmasına neden olarak sonunda büyük motor arızalarına sebep olabilir.

Motorlu testerenize kış aylarında ekstra bakım gerekecektir. Aşağıda bazı temel bakım ip uçları verilmiştir:

  • Normalde dişli alanı çevresinde biriken talaş ve yağ kontrol ederken artık kar ve nemin donmasını önlemek için dişli kapağını temiz tuttuğunuzdan da emin olun.
  • Özellikle dişli kapağında zincir freni bulunan motorlu testerelerde zincir frenini daha sık temizleyin.
  • Yakıt doldurmadan önce yakıt deposu açıklığının etrafındaki karı temizleyin, böylece depoya kar düşmez; yakıttaki su ve nem gereksiz yere ağırlaşmaya neden olabilir.
  • Titreşim önleme sistemini, sisteminin donmasının ve sisteminin çalışmasını etkileyerek operatörün daha fazla yorulmasına neden olabilecek kar ve buzdan uzak tutun.
  • Çalışmaya devam etmelerini sağlamak için gaz tetiği ve gaz tetiği kilidinin etrafındaki kar, buz veya su damlacıklarını silin.
  • Ayrıca motorunuzun aşırı ısınmasını önlemek için soğutma havası girişini temiz tutun (kar, buz ve talaştan arındırın). Kalın kışlık giysilerin soğutma havası girişine doğru çekilmemesine dikkat edin. Bu, hava akışını kısıtlayabilir ve büyük motor arızasına neden olabilir.
  • Motorlu testerenizin risk azaltıcı özelliklerine ve kontrol mekanizmalarına ekstra özen gösterin ve temiz tutun.

Hava Durumuyla İlgili Özel Önlemler

Zeminin donmuş ve kaygan olabileceğini unutmayın. Çalışırken kaymayan, sağlam bir zemine ihtiyacınız olacak. Tüm kış ağaç işlerinizde, dondurucu havalarda son derece dikkatli olun. Rüzgârlı, fırtınalı veya yoğun yağışlı havalarda, tehlikelerden kaçınmak için işi erteleyin.

Donmuş ağaç donmamış ağaçtan daha sert olduğundan, testere zincirinin eğeleme açısını 5° azaltmak isteyebilirsiniz. Zincir açısının azaltılması, donmuş odunun kesme performansını artırır ve kılavuz çubuğunuzun ve testere zincirinizin aşınmasını azaltır.

Ellerinizin makineden kaymasını önlemek için motorlu testerenizin kollarında buz oluşmasını önleyin. Ağacı devirmeye başlamadan önce, ağacın gövdesi etrafındaki karı kaldırmaya çalışın ve ağacı keserken düşen kar nedeniyle dikkatinizin dağılma riskini artıran alçakta asılı dallardan mümkün olduğunca çok kar ve buzu temizleyin.

Kış çalışmasının zorlu koşullarıyla karşı karşıya kalırken, daha fazla ve özenle testere bakımsızınızı yapmanız ve olası tehlikelere karşı ekstra tetikte olmanız, ekipmanınızın performansını artırabilir ve yaralanma riskini azaltabilir.